• $7,3048
  • €8,7811
  • 404.024
  • 1530.96
11 Nisan 2011 Pazartesi

Gerçek borazan

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Yaşar Kemal'den ilk okuduğumuz kitap Teneke'ydi. Uzatmadan özetleyelim. Gerçek bir vatanseveri sürdürenler uğurlamayı teneke çalarak yaparlar. Böylesi bürokratları artık mumla arar hale geldik. Devlet'in ya da vatandaşın değil, hükümet etme konumundakilerin emrindekiler  amip gibi çoğalıyor. Fak-Fuk-Fon'u siyasi tercihe göre kullananlar ortada. Ev eşyası dağıtımını, aylık para ödemelerini, gıda ve yakacak yardımını yakadaki rozete monte edenler meydanda. Bunlara sahip çıkanları, taltif edenleri biliyorsunuz.
...
Televizyonda haberleri izlerken, şaşkına döndük. Kameranın yakaladığı şahıs, 'YGS'deki şifre iddiaları'nı protesto eden gençlerin fotoğraflarını çekiyordu. Önce gazeteci sandık. Sonra 'Muhabir değil muhbir'liği anlaşıldı. En üzücü taraf Kimlik'te ortaya kondu. Bu zat Antalya Vali Yardımcısı'ydı. Sonunda, hırsını alamadı ve iki elini huni yapıp, grubu yuhaladı. Sayın bürokratımızın adı değil de soyadı son görevine uygun; Metin BORAZAN. Bu ismi bir kenara kaydedin. Tiyatro deyimiyle 'Yıldızı parlayacaktır'. Tabi”, kafa yapısındakiler bu ülkeyi yönetmeye devam ettiği sürece. Borazan, 'Borazan görevi'ni vücut enstrumanlarıyla yapıyor. Bilmiyoruz öğrencilik yıllarında 'Okulunun borazan takımında görev almış mıydı?'. Belli ki, bu konuda tecrübeli.
...
Bir de esprisiz uyarıda bulunalım. YGS'nin getirdiği tartışmalar uzunca süredir sokaklarda görmediğimiz tabloları çoğalttı. Lise öğrencilerinin taşıdığı pankartlara, sloganlara ve altındaki örgüt adlarına dikkat edin. Bunlar olası patlamanın sinyalleri. Herkes aklını başına almalı. Bu ülkenin el ve gırtlak yardımıyla borazan çalanlarla bir yere gidemeyeceğini anlamalı. Yönetenler tercihini, 'Panflütçüler'den yana koymalı.
- - -
Milletvekili aday adaylarının sadece 'Adaylık sıfatı'nı yakalamalarına saatler kaldı. Seçilme şansı olmasa dahi, listenin dibinde yer alabilmeleri bile önemli. Mensubu olduğu siyasi oluşum iktidardaysa, alkol muayenesinden kurtulacaktır. 'Ben filan partinin milletvekili adayı 'Uçuran Yırtar' beni tanımadın mı? fırçası atıp, gerçekten yırtacaktır. Bu tipler kazara Meclis'e girerse, emirlere en iyi uyan olacaktır. Örneğin 'El kaldırılacak' dendi mi anında kaldıracaktır. Neyse 'Tek seçicilere kolaylık' dileyelim. Sıkıntının büyük bölümü bitti. Esas gürültü bundan sonra. Küskünler büyükçe grup kuracak. Bereket TBMM tatile girdi. Yoksa, güven oylaması isteyebilirlerdi.
- - -
'Zamanı Geldi'nin tekrarları TRT-M'de yayınlanıyor. Fazla eski sayılacak program değil. Ancak, ekrana gelen isimleri gördükçe, içimiz eziliyor. Turan Engin, Ahmet Sezgin ve diğer rahmetliler. İyi ki bu kayıtlar var. Birer birer Hakk'a yürüyenleri unutmuyoruz.
...
'Fox TV, sadece Lale Devri'ne yaradı' diyemeyiz. Çünkü, dizinin yeni ekranına getirdiği izlenme payı da ortada. İkisi de karlı çıktı. İlk bölüm öncesi yazmıştık; 'Bu senaryo ve eli fırıncı küreği, ayağı sandal, oyuncularla tutmaz'. Sonuç bizi haklı çıkardı. Son bölümde 'Hacı Necip Efendi' bile yatak sahnelerine girdi. Hem de ne dalış. Seyirci ekrana kilitlendi.

<p>Sarı lacivertliler Pelkas'ın attığı gol ile sahadan 1-0 galibiyetle ayrıldı. Akşam Gazetesi Spor

Trabzonspor- Fenerbahçe maç yorumu

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı