• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
21 Kasım 2011 Pazartesi

Genel valiler

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Adının önüne 'Profesör Doktor' titri ekli Haluk Şahin'i dinlerken, geçmiş ve gelecek turu attık. Şahin her şeyden önce gazetecidir. Hocalığının yanı sıra, köşe yazarlığını da başarıyla sürdürmüştür. 13 ay önceye kadar, bu işi mükemmel yapmaktaydı. Muhalefetin dozunu arttırdığı bir gün 'Köşen kapatıldı' denip, işine son verildi. Anlayacağınız 37 yıl sonra 'Sen yazma' tebligatı yapıldı. Kendi ifadesiyle bunun sebebi tekti 'Halkın içinden tepkileri alıp, dile getirmek'.
...
Haluk Şahin'i son olarak, Haber TÜRK'te izledik. Balçiçek İlter'in 'Söz Sende'sindeydi. 'Türkiye'de Gazeteciliğin Durumu'nu didiklediler. Medyamızın son hali dillendirildi. 1996'larda hükümet kuran basınımız, bugünlerde sahibinin sesi konumunda. Örneğin haberler bile 'İktidarın istediği şekilde veriliyor'. En çarpıcı örnek olarak 'Van'daki deprem' gösterildi. Zayıf hükümetlerde basın baskınken, 2002'den bu yana iktidarın dediği olmakta. Haluk Şahin'in 'TRT tek sesli oldu' yakıştırması gerçeğin ta kendisi. Bu konuda Anadolu Ajansı da hatırlanmalıydı. Depremzedeler kentlerinden otobüslerle kaçarken, bunu görmeyen Devlet Ajansı 'Çadırlarda pasta kestirip, yaş günleri kutlayabiliyor'. AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün Van'daki denetlemeleri -Aynen bu başlıkla aktarıldı- haber olarak yansıtılıyor.
...
Şahin'e göre ifade özgürlüğü yitirildi. Tam bu noktada Balçiçek, Engin Ardıç'ın dönüşüne değindi. Hoca da 'Maalesef doğru' dedi. Ardından ilave etti; 'Bir dönemin iyi kalemi bu hale gelmiştir. Bunda Başbakan'ın Damadı'nın yönettiği grupta çalışmanın zorunluluğu var'ı ilave etti.
...
Biri ev sahibi, diğeri konuk iki kişinin değerlendirmelerini beğendik. Ölçüyü kaçırmamak için epey frene bastıkları gerçek. Orada biz olsak, iktidar ile ilişkilerin getirdiği mecburiyetlerden bahsederdik. Hatta, İngiltere'nin yıllar yılı devam ettirdiği 'Genel Valiler'den söz ederdik -Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada vb...-. Medyadaki epey grubun, atanmış ya da transfer edilmişler tarafından yönetildiği gerçek. 'Bu iş ne zamana kadar devam eder' diye soracak olursanız, cevabımız hazır; 'Yeni bir güçsüz yönetim işbaşına geçinceye kadar'
***
TRT TÜRK, Hatay'daki çok dinli etkinliği güzel aktardı. Folklorundan her türden müziğe uzanan kurguyu beğendik. Antakya'nın tarih boyunca kaybetmediği 'Çok dinli, kardeşliği' dileriz hiçbir zaman bozulmaz. Umarız, her tarafa kılavuzluk yapar.
...
TRT, iki yarışma başlattı. Bunların biri TRT Müzik'te. Diğeri ise TRT Spor'da. Bu yüzden daha dar alandaki izleyiciyi ilgilendiriyor. 'Futbol Prensi'ne takıldık. Çünkü hobimiz. Katılsak, Liverpool Akademi'ye giderdik. Engelimiz, yaş durumu. Ne zaman 'Dedelere özel' yapılır, iştirak ederiz. TRT Spor dedik de aklımıza geldi. 'Görev süresini ikileyen' Sayın Genel Müdür İbrahim Şahin'e sorumuz olacak; 'Sahi bu kanalın kurdelesi ne zaman kesilecek?'
...
Talk Show'ların sayısı arttıkça, nereye takılacağımıza karar veremiyoruz. Daldan dala yapmak zorunluluğu doğuyor. Hakan Yılmaz'ın 'Hakan Bey'i için her geçen gün iyiye gidiyor, notunu düşmeyi unutmuyoruz.

<p>Sadece Türkiye değil Amerikan basınında da yemin töreninin önüne geçen İncil detayı ile ilgili de

Joe Biden'ın yemin törenine damga vurdu: Üzerinde Kelt haçı bulunan İncil'le ilgili çarpıcı detay

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kafese giren adam ayıya yem oldu

Simpsonlar yine şoke etti! Bunu da bildiler