• $7,3505
  • €8,9443
  • 438.027
  • 1536.11
14 Eylül 2011 Çarşamba

'Genç Türk

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

E. Karakurum'un 'Türk'lük Üstüne' başlıklı yazımıza düştüğü övgülerle mutlu olduk. Ancak, verdiği mesajı epey düşünmek zorunda kaldık. Çizdiği tablo endişe verici. Uzun zamandır belli odakların yoğun saldırısı altındayız. Amaçları ortada. Türk ismini sildiler. Onu ağzına alanı ırkçılık, milliyetçilik-Sanki suçmuş gibi- ve hatta postalcılıkla itham ediyorlar. Tek hedefleri var. Ne acıdır ki, bir kısım isimlerin bundan etkilendiğini görmekteyiz. Dramatik olan yalnız kalıyoruz. Hoş, son nefesimize kadar Türklükten vazgeçmek niyetinde değiliz. Hani Acem'in dediği gibi; 'Öle ki kurtula'.
...
TRT-M yeni program hazırlığında. Hedef, Türk müziğini seyreden izleyicinin yaş seviyesini -Araştırmada 35 çıktı- iyice aşağıya indirmek. Pop, TSM, Fantezi ve Arabesk'e de yer verilecek. Adının 'Biz Bize' olması düşünülen canlı yayının adresi Arı Stüdyoları. Özgür Eren, Oğuz Aksaç, Ender Balkır, Zeynep Başkan ve Yudum solist olarak yer alacak. Şefliğini Ömer Hayri Uzun'un yapacağı orkestra yaklaşık 15 kişiden oluşuyor. Şarkı ve türkülerin yanı sıra ritim ve şelpe şovlar, enstrüman atışmaları, genç yeteneklerin tanıtımına da yer verilecek. TRT'nin o klasik takım elbise-kravat ve tuvalet mecburiyeti yok. Anlayacağınız hedef, daha genç insana seslenmek.
***
Önceliği Fenerbahçe-Ordu maçına verince, epey zor bir gece geçirdik. Aziz Yıldırım'ın dev posterleri en önemli görüntüydü. Saracoğlu'nun hoparlörlerinden ve stad dışındaki taraftardan gelen tezahürat futbola yetmiyor, bunu bir kez daha anladık. 'Yaralı Kanarya' sonuçta istediği üç puanı koparttı. Orduspor ise gelecek maçlar için ümit verdi. Hele şu Fatih Tekke'ye 'Kurşun döktürürlerse' ilk beş kesin. Lig TV yorumcusu Altan Tanrıkulu'yu beğenmedik. Diksiyonu bozuk. Fazla yanlı. Loran Vayloyan ise başarılı. Kim aldıysa, kutluyoruz.
...
NTV'de Rıdvan Dilmen'i 'Sinek kaydı' gördük. Belli ki reklamlarında oynatan jiletçiler, bizim yazıyı okuyup, uyarmışlar. Dilmen'i beğeniyoruz.
***
Show TV'nin 'Sensiz Olmaz'ı iyi girdi. Biraz daha hareketlenmesini umuyoruz. Genç yıldızlar dışında tecrübeliler de ön planda. Güven Hokna yine muhteşem. Al Yazmalım'ın dizileştirilmiş halini ise değişik bulduk. Ali Özgentürk'ün film yapılan senaryosuna rahmet okundu. Cengiz Aytmatov'un adı yazılmasa, yeni bir gençlik yapımı sanacaktık. Garip bulduğumuz diğer taraf, bir başka yapımda ölenlerin, iki hafta sonra, dirilmesi. Bu kadar mı oyuncu kıtlığı var?
***
İKİ ŞİKAYET: Gelen mesajların yoğunlaştığı alanlar toplu taşımayla ilgili. İlki İDO'dan. Özellikle feribota giriş-çıkış tek kapıya sıkıştırıldı. İnsanlar eziliyor. Kabataş'taki iskele ayrı sorun. Oturacak yer ve kliması yok. İçerisi oksijeni bitmiş hamam sanki. Diğer konu Hızlı Tramvay ve Metrobüsler. Seferler mi azaldı, yoksa yolcu sayısı mı arttı? Binebilene aşkolsun. Megakent'i yönetenlere iletiyoruz.

<p>'Dünyada bir pandemi gerçeği var. Türkiye'de pandemiyle mücadele ediyor. Ekonomik ve sosyal hayat

'Marketlerdeki etiket anarşisi önlenmelidir'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Sosyal medyada en çok paylaşılan mantık soruları

Kutup ayılarını görüntülemek istedi, az daha canından oluyordu!