• $9,5004
  • €11,065
  • 548.672
  • 1519.25
27 Aralık 2010 Pazartesi

Gemi çalıntı tersane kaçak

Celal Pir, 'Yakın Plan' ile gerçek gazetecilik yapıyor. NTV'deki programda iki ana konu vardı. İstanbul'daki hafriyatın döküldüğü alanın getirdiği rantın paylaşımı güzel anlatıldı. Şimdi de, bu geniş araziyi yutma planları gözlere sokuldu. Bandırma Liman Başkanlığı'nın kontrolündeki bölgede, kaçak tersane kurulu. İlginç taraf, içi boşaltılan gemi buraya, bağlı bulunduğu yerden çalınarak getirilmiş. Olayın failleri pişkin. Suç ortakları mafya. Haberi çıkaran ekibi az daha döveceklerdi. Yolsuzluk ve hırsızlığın iç içe geçtiği bu rezilliğe kim dur diyecek? Tuzla'dan Bandırma'ya uzanan zinciri kim kıracak, merak içindeyiz. Pir ve arkadaşlarını kutluyoruz.


...
Disko Kralı'nda her şey gırgır şamata devam ederken, son dakikada genç bir bayan öğretmenin konuşmasına tanık olduk. Tamamen tesadüf ve doğaçlamaydı. Dileriz bunu Milli Eğitim Bakanı izlemiştir. Eğer geç saat olduğu için -03.30- kaçırdıysa, Okan Bayülgen'den mutlaka o bölümün kaydını istemeli. Bu da, toplumumuzun epey kalabalık mesleğinin dramı. Bunları yazarken, korkuyoruz. Sonuçta, kızcağızın canını yakabilirler. Okan'a bu konu dışında bir not düşmek istiyoruz. 'Şahane Hanım' tiplemesi, geçen haftadan daha muhteşemdi. Sonunda 'Deneme yanılma metodu' ile 'Lezzetli bir ara sıcak' buldu.


***
Doğan Medya'nın tutumu ilginç. Ya topluca vuruyorlar ya da birlikte göklere çıkarıyorlar. Bu defa obje eski-yeni bir isim; Elif Şafak. Yazara lafımız yok. Hele İstanbul sevgisine aynen katılıyoruz. Ancak, ona yapıştırılan övgülerin abartıldığı inancındayız. Bakalım bu hafta hangi programlara katılacak? Çetele tutmayı sürdüreceğiz.

...
CNN TÜRK, yemek programları arasına 'Arda'nın Mutfağı'nı da kattı. Doğrusu son yayını beğenmedik. Hindiyi sevenlere afiyet olsun. Fakat, içinin doldurulduğu bölgeyi izleyicinin gözüne sokmayı sevemedik. Bereket, kullanılan hayvanın 'Basuru yoktu'.

...
Ediz Gülten'in 24'teki 'Ah Güzel İstanbul'u yiyecek-içecek işlerini iyi götürmekte. Yeşilköy'deki Girit-Cunda Mutfağı'nı beğendik. Karşı çıktığımız tek nokta levreğin üstüne kaşar peynir konması.

...
Yetenek Sizsiniz'in eleme bölümleri bile zirveyi yakalayınca, Nasrettin Hoca'nın formülü uygulanmaya başlandı; 'Deymiş, deymemiş'. İyi yarışmacı adaylarının arasına 'Seçme saçmalar' monte ediliyor. Haddini bilmeyenlerle zaman doldurmak, yanlışlık. Dedik ya, önemli olan rating elde etmek. Gerisi detay.

***
ÖTÜKEN Yayınları'ndan dört kitap aldık. Üçü Atsız'ın. 'Türk Tarihinde Meseleler' çağlar ötesiyle başlıyor, 'Türkiye ve Kıbrıs'la tamamlanıyor. Nihal Bey'in ömrü yetseydi, 'Bugünleri nasıl değerlendirirdi' diye merak etmeyin, tam 44 yıl önce 'Gaflet ve ihaneti' çok iyi görmüş.

...
Atsız'ın 1941'de yazdığı 'Dalkavuklar Gecesi' ile 1959'da kaleme aldığı
Z Vitamini bugünlerde aynı cilt altında yayınlandı. Hicvedilen dönemler, iki kısa romanla ebedileşiyor. 'Milli Şeflik dönemi' ancak bu kadar güzel anlatılabilir.

...
'Yolların Sonu', Atsız'ın koşmalar dahil, tüm şiirlerinin toplandığı eser. 'Topal Asker' adlı dizeler sanki günümüzü anlatıyor.

<p>Afrika'nın güneybatısı. Yük gemisi Togo'dan  Kamerun'a gidiyordu. Gine Körfezi'nde geçiyordu. Kor

Korsanlar yük gemisine saldırdı

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu