• $8,2804
  • €10,0004
  • 483.194
  • 1427.73
04 Mart 2011 Cuma

'Geliyoruz baskınları

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Medya çalışanları arasında en önemli espri 'Ergenekon baskını'. Ardından 'Silivri'ye buyurun' gelir. Hedef gösterici yandaşlar dışında, bu tip iğnelemeler hız kesmiyor. Tuhaf olan, 'Beklenen aramalar'ın bu kadar gecikmesi. Örneğin Nedim Şener'inki davul-zurna çalarak geldi. 'Çılgın Hoca' Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün durumu kara mizah. Tinere bağımlı sokak çocuklarına çevrildi. Hem de bu yaşta. 'Ergenekon avcıları', canları sıkıldı mı ya da işsiz kaldılar mı, Küçük'ün evini darmaduman ediyor. Bizim eski mahalle Balat'ın ev temizliğiyle geçinen garibanlarına yevmiye çıkıyor.

...
Madalyonun bir de öbür yüzü var. Evleri veya büroları basılanlar geri zekalı mı? 'Geliyorum' diyen operasyona karşı hiç mi tedbir almıyorlar? Karşıt görüş ise çarpıcı; 'Ne yaparsan yap, malzeme hazır geliyor ve yerleştiriliyor'. Durum eski Roman şarkısındaki gibi; 'Yaş mı da kuru mu ebenin...'. Tam bu noktada 1971 yılından kalma bir davayı hatırlıyoruz. Garibanın hakkında icra davası açılmıştı. İmzaladığı senetler soruldu. Pullar ve açığındaki imzalar hattat elinden çıkmış gibi. Adam feryadı bastı; 'Benim okuma yazmam yok ki'. Araştırıldı, durum gerçekten dediği şekilde. Sonuç mu? Yine, bir sonraki duruşmaya kadar cezaevine tıkıldı. Demek ki, aradan geçen 40 yıla rağmen aynı yerdeyiz. Size gerçekten inandığımız yol haritasını açıklayıp, noktayı koyalım. Baskınların ana hedefindeki isimlere henüz gelinmedi. Biraz nefeslensinler 'Yok artık dedirtecek'lerin gözaltına alındığını göreceksiniz.

***
Frankfurt'tan Ali Cenap Gümüşçüoğlu'nun 'Evin içiyle uğraştığınız için Alman Savunma Bakanı'nın doktora tezindeki intihali-Yürütme- önemsemediniz' şeklindeki uyarısını atlamayalım. Sonuçta K. Theodor Guttenberg, Başbakan'ın desteğine rağmen, sırf kamuoyunun baskısı sonucu istifa etti. Gümüşçüoğlu'nun 'Türkiye'deki benzerleri için ne yapıldı?' sorusunu tekrarlıyoruz. Tam yeri geldi, ufuktaki büyük tehlikeye dikkat çekelim. PKK-KCK-BDP işbirliğinin son senaryosunu hala fark edemeyenler var. Bir de 'Özgürlük şampiyonu' ilan edilip ekrandan ekrana çağrılan Ufuk Uras gibiler. Hedefleri belli; 'Ya olaysız seçim ya da Mısır'dan beter kalkışma'. Bölücülerin istekleri belli. Türkiye sıkışınca, bunları raftan indiriyorlar. Kendini yetkili ve de etkili zannedenlere 'Uyanın borusu çalıyoruz'. Son olarak linçten güçlükle kurtulan polisler, malum hazırlığın provasıdır.

***
Cezmi Sümer'in 'Cenaze kalabalıklarıyla ilgili yazımıza Uğur Mumcu'nunkini hatırlatmasına' aynen katılıyoruz. Bu konuda epey soruya muhatap olduk. İlginçtir, ilk itiraz Nebahat Koç'tan gelmişti. Bu çalışkan meslektaşımızı, TGC'den aldığı birincilik ödülü için kutluyoruz. Aklımıza tam 14 yıl önce birlikte çalıştığımız günler geldi. Şimdilerde 'Usta oldu'.

...
Doç. Dr. Ö. Arslan Kalafatçılar 'Melih Gökçek, Sarkozy'nin yüzüne karşı sakızını balon da yapsaydı' diyenlerden. Süleyman Turan ile Yaşar Usluer'in Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimiyle ilgili eleştirileri birebir örtüşmekte. Bizce 12 Haziran günü 'Günah ve sevaplar ortaya dökülür'.

...
Ertuğrul Berki'nin kendi arabasıyla Ankara'dan İstanbul'a dönüş öyküsü ilginç. Bolu Tüneli'nden Gebze'ye kadar tek ışık yanmaması, korku filmi senaryosu sanki. Sorumluları Tanrı'ya havale ediyor. Mehmet S. Çelik 'Maliyeti 50-60 kuruşu geçmeyen' TRT Müzik CD'lerinin satış fiyatlarına isyan edenlerden.

<p>Irak kuzeyinde başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında PKK terör örgütüne ait

PKK terör örgütünün inlerine girildi

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı