• $15,567
  • €16,2511
  • 899.73
  • 2421.13
12 Nisan 2012 Perşembe

Gazozlu yıllar

Muhallebi Kralı'nda 'Su içme zorunluluğu'nun işlendiğini görünce, ekrana sabitlendik. Çünkü seri ameliyatlarımızın sonuncusu By-Pass'tan sonra yanı başımızda su bulundurma mecburiyeti getirilmişti. Her şeyi didik didik eden tipiz. 5N1K bizim için önemlidir. Geldik, gidiyoruz; öbür tarafa nakledilirken bile kafayı çıkarıp, sormaya çalışacağız; 'Bu niçin dört kollu?' Okan Bayülgen'deki meraka bu yüzden bayılıyoruz. İnsan vücudunun böbreklerle süzdüğü sıvının ideal renginin ne olduğunu ortaokul sıralarında araştırmıştık. Eğer bembeyaz ise mükemmel. Tabii bir sürü ilaç kullanmıyorsanız. Güne, üç ayrı hap ve iki ayrı damlayla başlıyorsanız, olay berbat demektir.
...
TV-8'deki konu bir ara gazozlara geldi. Hemen, kafamızda tura başladık. Fruko yeni sayılır. Ankara da öyle. İstanbulluların tanıdığı en eski meşrubat Olimpos'tu. Yok oldu gitti. Atlas-Çırçır peşinden geldi. Çağlar öyle. Marketlerde hala rastladıklarımızın başında Yavuz Donat'tan torpilli Niğde Gazozu gelmekte. Uludağ eskilerden. Buraya yabancı kökenlileri almıyoruz. Tüm içeceklerimiz dış güçlerin istilasına uğramadan önce Balat'ta Çiçek Sineması'nda Hüseyin Peyda'nın başrolünü oynadığı 'Mezarımı taştan oyun' filmini seyrederken, Olimpos'u içmişseniz, işlem tamamdır. Satıcı çocukların 'Dişlere trampet çaldırıyor' -Gül'ün beceremeyip cumhurbaşkanlığını tercih ettiği- bağırtıları, eksik kalan ayağı tamamlardı. Gördünüz işte Okan bizi nerelere götürdü.
***
Suriye'den sıkılıp, başımıza öreceği çuvalı tahmin ettikçe, yukarıdaki girişi yapmayı uygun gördük. Hele 'İran'dan dost olmaz'ı hala fark edemeyenleri izledikçe, moralimiz  bozulmakta. Otomatiğe bağlanmış vefatlar ise yüreğimizdeki ateşi harlıyor. Ahlarla vahlar arasında sıkışıp kalıyoruz. Sakıp Ağa'yı kaybettiğimiz günü neredeyse atlayacaktık. Yeşilyurt Hasır'daki yemekleri Atlı Köşk'teki evlilik yıldönümünü tozlu anılardan çıkarıyoruz. Hatırladıkça tebessüm ettiğimiz günlerin bir bölümünü sansürlüyoruz. Çakma Piaget'ler buna dahil. Galiba en güzeli, halı saha futboluydu. Herkesin geri çekilip, ona gol attırması kahkaha tufanıydı. Abdurrahim Albayrak'ın gol sevinciyle Sakıp Sabancı'yı tribünden sahaya fırlattığı Galatasaray maçı, bize özel gırgırın yanında hafif kalır. Ağa'ya rahmet dileklerimizi dualarla yolluyoruz.
***
Erdoğan Tokmakçıoğlu kafasını dinlemek isteyenleri hatırlayan biri. Son kitabı 'Acayip İşler İlginç Kişiler', bilgi birikimcileri için. Örneğin Süleyman Sami Gündoğdu'nun 'Süleyman Demirel' olduğunu biliyor musunuz? Ya da Adnan Ertekin'in Adnan Menderes olduğunu. 'Akıl çalışır, tembel konuşur' özlü sözünün Sümer Yazıtları'nda bulunduğunu Tokmakçıoğlu'nun hazırladığı çalışmada okuyabilirsiniz.
...
'80. Sanat Yılında, Müzeyyen Senar'a Saygı Konseri'nin Radyo Alaturka'nın projesi olduğunu öğrendik. Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki etkinliğin saat 20.00'de başlayacağını hatırlatalım. Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca, Bülent Ersoy, Kamuran Akkor, Eda Karaytuğ ve Bekir Ünlüataer'e yorumlarıyla destek verecek.
...
Dr. Raif Yazıcıgil'ın e-postasını aktarıyoruz; 'Üstadım; değerli zamanınızı fazla işgal etmeden gazetelerdeki Opel reklamındaki mütevazi kelimesinin yorumunu zat-ı alinize bırakıyorum. Bu arada iki gündür rahmetli Meral Okay'dan merhum diye bahseden medya organları için elimizden ne yazık ki bir şey gelmiyor.' Mütevazı ve Merhume'yi hatırlatmak bize kaldı.

<p>Arabesk müziğin önemli temsilcilerinden Ümit Yaşar, meslek hayatının ilk röportajını Akşam Gazete

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

NASA görüntüleri paylaştı! Mars'taki gizli geçidin sırrı ne?

Hayvanların şaşırtan dostluğu! Onları hiç böyle görmediniz

Akdeniz'de zehirli deniz kestanesi tehlikesi