• $15,8324
  • €16,7399
  • 926.656
  • 2394.83
10 Ekim 2011 Pazartesi

Fotoğraf üstüne

Dün gazeteleri tararken meslek adına 'Başarılı fotoğraflar' gördük. Hemen hepsi, Başbakan Erdoğan'ın gözyaşları üstüne idi. Şimdi birileri çıkıp, bizi yargılamasın. Çünkü tespitimiz tamamen gazetecilik için. İnsanlar ağlar. Ama erken, ama geç. Ama az, ama çok. Sonuçta göz pınarlarından akan yaşlar en doğal tepkidir. İnsancıl reaksiyondur. Sevinçte de bu aynı.
...
Ekran başında duygu boşalımını yakalayamadıksa, kanalların, daha doğrusu 'Kameramanların yeteneksizliği' diyemiyoruz. Çünkü Fatih Cami”'ndeki çalışma imkanlarını, bir yerde engellemeleri biliyoruz. Hele böylesi üst düzey cenaze törenlerinde. Dinimizin koyduğu kısıtlamaları çalışmadaki olumsuzluklara dahil edebiliriz. Sonuçta 'Yazılı Medya'nın, her şeye rağmen 'Görüntülü medya'ya galibiyetini ilan ediyoruz. Bu arada, AKŞAM'ın birinci sayfasındaki olağanüstü resme imza atan Mete Yılmaz'ın şahsında, aynı pozu yakalayan tüm foto muhabiri kardeşlerimizi kutlamayı unutmuyoruz.
...
Konuyla bağlantılı anımızı tekrarlamak istiyoruz. Annemiz vefat ettiğinde hayatımızda ilk ve son kez araba kullanırken
sigara içtik. Cenaze merasimi sırasında verilen ilk Sela'da öyle bir ağlama krizine girdik ki, gömleğimizin önü sırılsıklam olmuştu. Yakınlarımız, bizi tanıdığını zannedenler, şaşırdılar. O güne kadar 'Ruhsuz ilan edilmiştik'. Öte yandan ömrümüz boyunca ağzımızdan bir başkasının annesine küfür çıkmadı. İkinci şahısların, üçüncü şahısların analarına küfür etmesine çıldırırız. Bu şerefsizleri lanetleriz. Tenzile Anamızın ruhuna dualar yollarken, vekalet verdiği tüm annelerin el, ayak ve yanaklarından öpüyoruz.
- - -
Haber TÜRK'te yayınlanan ceset fotoğrafının tartışması hala devam ediyor. Fatih Altaylı'yı kınayanlar çoğunlukta. Savunanlara bakıyoruz. 'Bir şeyler umanlar'. Altaylı'nın 'Kadınlara hizmet ettim' deyişindeki fiyasko ortaya çıktı. Kocası tarafından yaralanan, öldürülen eşlerin sayısı arttı. Türk basınında, böylesine ses getiren, benzer tartışmayı yaşayanlardanız. Uzun yıllar önce, kayıtlara 'Liseli Handan' olarak geçen bir cinayet işlendi. Kızcağızın cesedi, Günaydın Gazetesi'nde yarım sayfa yayınlandı. Morgda çekilmişti ve çıplaktı. Dramatik olan gazete o gün 'Yok sattı'. Hatta ikinci baskı yaptığı bile söylendi. Birlikte çalıştığımız Faik Akın arkadaşımızın yorumunu bugün gibi hatırlıyoruz; 'Bu kadar fazla sapığımız olduğunu bilmiyordum'.
- - -
Son yılların en önemli kayıtlarını aldık. Prof. Dr. Nevzat Atlığ yönetimindeki 'FASIL MUSİKİSİNDEN SEÇMELER' iki CD'den oluşmakta. Karcığar, Mahur, Sultan-ı Yegah  ve Hicazkar. Bakırköy Musiki Konservatuvarı Vakfı'nın katkılarıyla gerçekleştirilen olağanüstü çalışma, Klasik Türk Musikisi'ne gönül verenler için. Fatih Salgar ve Hikmet Özkahraman'ın şahsında, emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Üstad Prof. Atlığ'ın ayrıca özel notu için sevgi ve saygılarımızı sunmayı unutmuyoruz.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama