• $7,3885
  • €8,9494
  • 437.25
  • 1464.94
20 Eylül 2011 Salı

Fikir hırsızları

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Okur mesajları önemli. Gündemi belirler. Vatandaşın ortak sıkıntılarını ortaya koyar. Kırgınlıkları ve umutları dillendirir. İsteklere çözüm arar. Örneğin Ara Varjabedyan'ın e-postasından İDO'yla dertlilerden olduğunu hemen anlarsınız. On satırla Kabataş İskelesi'nin halini özetlemiştir. En güzel tarafı, arızalarla ilgili yazımıza teşekkür edişindeki kibarlıktır. Aslında bu, Adalar'da yaşayanlar adınadır.
...
Okuyucuya saygı mühim. Yazarı bilgilendirirken, dikkatinizden kaçanları da gözünüze sokarlar. Hayli uzun meslek hayatımızda, hiç 'Fikir hırsızlığı yapmadık'. Ancak, size gelen e-postanın bire bir başka köşelerde yayınlandığı dikkatimizden kaçmaz. Bunlardaki fark 'Canımızı sıkar'. Çünkü isim yapmış, ünlenmiş köşe sahipleri, kendi gözlemi gibi sunar. O gazetedeki ile adımıza yollananın virgülüne kadar aynı olduğunu anlarsınız. Şimdi bunları isimleriyle yazsak, utanırlar mı dersiniz? Sanmıyoruz. Çünkü alın damarları çatlak. Bu tiplere tavsiyemiz; 'O gün malzeme yoksa, yazmasınlar. Sadece kendilerini değil, mesleğin tüm üyelerini rezil ettiklerinin farkında değiller mi?'
***
Bunca dizi ve filmde oynayanlara baktık, tek bir reklamda oynayan kızı zirveye oturttuk. Vodafone'un yeni kampanyasını mutlaka izliyorsunuzdur. Hani şu  'Ben Ayşe Yılmaz'ım' diyen. 'Ananın A'sını Baba'nın S'sini sorgulayan' operatörlerin işkencesini ne güzel anlatıyor. Yüz ifadesi, tiyatro deyimiyle 'Çok zengin'. Perişanları oynuyor. Biraz daha incelerseniz Ayşe Yılmaz-Adı her neyse- yapımcıların arayıp bulamadığı oyuncu. Bakalım, kim erken davranıp, kapacak. İlk kutlayan olacağız.
...
Acun Ilıcalı cin gibi. Ayküsü, Hülya Avşar'dan yüksek. Yetenek Sizsiniz'de Avşar Kızı'nı kandırmayı iyi beceriyor. Ancak, bir tek konuda uyarmak istiyoruz. 'Hülya Ablan, seyircilerden gerekli cevabı aldı' göndermesi şık değildi. Kadınlarla her türlü didişmeyi yapın ama 'Yaşlandığını sakın malzeme olarak kullanmayın'.
***
TRT-M'de eski bir 'Erol Evgin Show'a takıldık. Piyanoya Melih Kibar'ın oturduğu yapımı, yıllar önceden hatırlıyoruz. Konuklar, ünlü müzik adamı Turhan Yükseler ile Ajda Pekkan'dı. Süperstar'ın müzik yaşamı, Site Sineması'ndaki programlardan başlanıp, işlendi. İtalyanca parçalar 'Giovanni, Giovanni'den 'Non Holeta'lara kadar gidildi. Devam edildi. Dikkatle dinledik. Sonucu merak ediyor musunuz? Ajda'nın hayatını değiştiren iki isim var. Biri şan hocası. Diğeri ve en mühimi Fikret Şeneş. Öyle sözler yazıyor ki, her kelimesi 'Eros Oku'. 'Taştı gözyaşım, karıştı yağmura' diyor. Ardından 'Sensiz yıllarda yaşadım sanma'yı ilave ediyor. Daha neler neler. Bu işlere biraz meraklıysanız, ötekileri zaten hemen hatırlayacaksınız. Fikret Şeneş'i Kaşıkçı Elması gibi korumalıyız. Böylesi değerler kolay gelmiyor.
***
Futbol taramamızdan kısa tespitler aktaracağız. Markus Merk için sonuç; 'Artık bizden biri'. Maraton'daki konuk Quaresma'yı beğendik. Dileriz, bu duruşunu bozmaz.
...
CNN TÜRK'ün 'Çift Kale'si Bilgin Gökberk'le zenginleşti. Tek sıkıntı, bazılarının dışa vurduğu 'Kıskançlık'. Ertem Şener burada da çam devirmeyi sürdürüyor. 'İspanya'yı 98-85 yenen Fransa şampiyon oldu' diyerek, 'Haftanın çam devireni' unvanını yakaladı. Gerçek, bildiğiniz gibi tam tersiydi.

<p>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Şayet Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müs

'Bahçeli'nin Şuşa'da yaptırmak istediği okul kardeşliğin sembolü olacak'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları