• $13,5333
  • €15,3539
  • 788.627
  • 1979.83
7 Mayıs 2012 Pazartesi

Fazladan Yatmalar

Eğrisi Doğrusu'nda Adalet Bakanı vardı. Taha Akyol'un yanındaki Sedat Ergin'i beğendiğimizi itiraf edelim. Sadullah Ergin'e yönelttiği soruları süslemesini sevdik. Örneğin, Bakan 'Dosya sayısı ilk kez azalıyor' der demez, 'Ya Adaletin Kalitesi' deyişi, çok hoştu. Hatta son yapılan kamuoyu araştırmalarındaki sonucu iyi çaktı; 'Halkın yüzde 67'si adalete inanmıyor'. Türkiye'deki Adalet Sistemi'nin henüz yeterli hıza kavuşmadığında ise, mutabakata varıldı. Adalet Bakanı istediği kadar, birtakım olumlu rakamlar sıralasın, hala net iyileşme fark edilmiyor. Yıllardır süren yargılamalarda tutukluluk süreleri, verilebilecek en üst cezayı bile geçmekte. Sonuçta, hapisteki süre, içeride yatanları 'Alacaklı çıkarmakta'. Bu da, 'Adaletin kalitesinin olmadığının ispatı'.
***
Reklamlarda ünlüleri oynatmak moda. Aslında, konu doğrudan bu isimleri ilgilendiriyorsa, lafımız yok. Teknosa'da  Sergen Yalçın başladı. Rol kesmesine bir şey demiyoruz. Toplu gösterim başarılı. Ancak, takıldığımız nokta koca elektronik araçların -Televizyon- naylon torbalarda taşınması. Tespitimiz o ambalajın, içindeki ağırlığı taşıyamayacağı şeklinde. Daha yola çıkmadan patlar felakete uğrar.
...
Kolpa Grubu 'Yatağın Soğuk Tarafı' diyor. Emre Aydın 'Soğuk odalar' diye bağırmakta. Rafet El Roman 'Soğuk, Buz Gibi'yi tekrarlayıp duruyor. Daha böylesi pek çok örnek  verebiliriz. Koca kış bunlarla milleti dondurdular. Çok geçmeden, yaklaşık bir-iki hafta sonra eski bir Emre Altuğ şarkısı dönmeye başlar; 'Sıcak, çok sıcak'. Unutmadan Gökhan Tepe'den dinlediğimiz Söz'ü de beklemeye alabiliriz; 'Yaprağın rengi sarıya dönünce, bilir ki yakındır düşmesi'.

"fzldnytmlr.jpg"
***
'Sanayide Bir Mühendisin 60 Yılı' son ayların önemli biyografilerinden. Turhan Onur'un Kafkasya'da başlayan köklerinin Biga'ya nakli inanılır gibi değil. Onur'un Türk sanayisinin bugün geldiği noktaya katkıları olağanüstü. Görev aldığı kurumları sayarak, buraya sığdırmak zor. Bir yerde Çeçen, Çerkez ve Kumuk oluşumundan meydana gelen 'Türklük Faktörü'nü sevdik. MESS, bu kez, Harvard'dan değil, bizden örnek vermekte. Tuğrul Kudatgobilik'in yazdığı önsöz, Turhan Onur'a verdiği değerin ölçüsü.
...
'Adlarımız, Anlamları ve Şifreleri' Erdoğan Tokmakçıoğlu'nun son çalışması. Bu kitap kadın erkek 600 ismin ne anlama geldiğini açıklıyor. Gol yiyenler arasında iki ad var; Bülent Arınç ve Burhan Ayeri. Eklenen dizelere epey güldük.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı