• $8,2861
  • €10,0029
  • 482.707
  • 1427.73
08 Mart 2011 Salı

Fazla gaza getirmeyin

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Kötü yola düştük' anlamında söylemiyoruz ama sonunda twitter'a dahi malzeme olduk. Teknoloji özürümüze rağmen 'İstihbarat Servisi'mizin canavarları' bütün bunları gözümüze-kulağımıza soktu. En çok Cüneyt Özdemir'in 'Aslan Burhan Abi' demesini tuttuk. Son ayların en çok ses getiren yazısıyla ilgili tepkilerin hız kesmeden devam ettiğini söyleyebiliyoruz.

...
Dün sabah CNN TÜRK'teki Haber Toplantısı'nı dikkatle izledik. Çünkü sağ başta Derya Sazak oturuyordu. Bu eski solcu, yeni yandaş hayli ilginç çizgiye sahip. TRT'de başka, CNN'de farklı konuşmakta. Kazara katıldığımız TRT HABER'deki tartışmada telefonu kapattığımızda arkamızdan söylediklerini yazalım; 'Burhan Bey ulusalcıdır. AKP karşıtıdır'. Oysa onu kızdıran cümlemiz şöyleydi; 'TRT'nin telifli kadrosundan para almıyoruz'. Sazak'ın beyin çizgisi ünlü 'Kargasekmez Geçiti'. Fazla zikzaklı. Bize göre, dünkü toplantıda Nedim Şener ve diğer tutuklananları savunacak son kişi olmalıydı.

...
Bu ülkede öyle yorumcular türedi ki, 'Cüzdanlarından, miğdelerine yol var'. 16 şubat günü 'Gazetecilerle ilgili operasyon daha yeni başlayacak' jurnalini unutmadık. Devamlı hedef gösterenler var. İsminin önünde gazeteci-yazar bulunan Faruk Mercan bunlardan. Tesadüfen iki programda izledik. Devamlı hedefe Sedat Ergin'i koyuyor. Lafı dolaştırıp, 'Ben bunu da söylemiştim. Aradan cımbızla çıkarıp almışlar' savunmasına geçmesin.

...
Eski istihbarat daire başkanları, hükümetin emrinde sivil toplum kuruluşlarının tepesindeki isimleri 'Destek ekipleri'ne dahil edebilirsiniz. Son gözaltı ve tutuklamaları konuşur gibi yapıp, 'Türban'ın rövanşı alınıyor' bile dediler.

...
Son baskınlarda dikkatimizi çeken 'Yıllardır servis verilen gazete ve TV'lere bir şey sızdırılmaması'. Galiba, amcamlar da korkmaya başladı. Şuna kesinlikle inanıyoruz ki, 'Tanrı'nın Adaleti' ergeç onları da çarpacak.

***
Yaşar Usluer'in e-postasından bölüm aktaralım:
. Sayın Başbakan 'Gözaltı olayı bizim talimatımızla olan bir şey değil. Savcılığın talebi üzerine, emniyet teşkilatımızın verilen talimatı yerine getirmesidir' diyor. Ama HSYK'nun sözde Ergenekon'un bazı savcı ve hakimlerini görevden alıp, yerlerine kimleri neden atadığını unutuyor. Bu durumda Başbakan'ın ayrıca talimat vermesine gerek yok ki. Oysa referandum öncesi HSYK, bazı hakim ve savcıları değiştirmek istediğinde Adalet Bakanı ve Müsteşarı toplantılara gelmeyerek bu değişikliği engellemedi mi?
. AİHM bile adamına göre karar veriyor. Terörist başının sözde yol haritasını açıklamasını hükümet engelledi diye, aleyhte karar vermedi mi? Peki, bu AİHM sözde Ergenekon'dan tutuklananların itirazlarını neden hala bekletiyor?
. Eğer AB/ABD daha önceki ihtilal ve muhtıralarda olduğu gibi iktidarı değil, yine askeri destekleseydi; Başbakan'ın 'Talimatımızla olan bir şey değil. Savcılığın talebi' dediği savcılar/hakimler bir eri bile tutuklayabilir miydi? Arınç 'Sen benim memurumsun. Otur yerine' diyebilir miydi?
. Biz neler gördük. Tercüman'a resmi ilan bile verdirmeyip batıranlar, papatyalarıyla sandallarda hasbahçe sefası sürenler, gazetelerde genel yayın yönetmeni değiştirenler, bir gecelik kararnamelerle yandaşlarını ihya edenler şimdi nerede?

<p>Kastamonu'nun Cide ilçesine düşen yıldırım sonucu 6 ev çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geld

Kastamonu'da yıldırım düşmesi sonucu 6 ev alev alev yandı

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı