• $7,3546
  • €8,9508
  • 438.546
  • 1536.11
23 Eylül 2011 Cuma

'Falcı geldi hanım

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Muhteşem Yüzyıl'ın bu haftaki bölümü adına yakışır şekildeydi. Ancak, Sultan Süleyman'ın kazdırdığı mezardaki görüntüsünü dün sabah bir gazetede görünce, bozulduk. Demek ki, yapımcı firma 'Haber değeri olan' kısımları önceden servis yapmakta. Tabii parayı ödeyen gruba değil de, ileride kaçmayı düşündüklerine. Neyse biz esasa dönelim. Kanuni'nin Osmanlı İmparatorluğu'nu, koyduğu yasalarla kanatlandırdığını biliyoruz. Uzmanların dışında pek çok kişinin farkında olmadığı, 'Padişah'ın kendini terbiye edişi'. Mohaç Zaferi sonrası duyduğu gurur ve sonuçta geldiği kibirli ruh hali, onu da rahatsız eder. İki not tutan günlük yazarı 'Diri diri, mezara girme'yi bunu satır aralarında belirtmişlerdir.  Muhteşem Yüzyıl'ın senaryo grubunun bunu öne çıkarış şeklini beğendik.
...
Dizinin savaş sahnelerinde ilk defa daha zengin görüntüler izledik. Giyimden askeri malzemeye kadar özenle çalışılmıştı. 'Sümbül Ağa, Gül Ağa'yı acaba hal'letti mi?' sorusunun cevabı haftaya kaldı. İmparatorluklar, Devlet yönetenlerin büyü ve fal tutkularının yüzyıllardır devam ettiği Hatice-Hürrem ikilisinde de vurgulandı. Yakup Efendi'nin 'Su Falı' kimilerine göre batıl inançları yine ön plana çıkardı. Dikkat edilmesi gereken, bu tip girmelerin 'Zamanımızın Üçkağıtçıları'na prim yaptırması. Aman siz dikkatli olun. Kapıyı elindeki tasla çalıp, 'Falcı geldi hanım' diye bağıranlara para kaptırmayın. Bir de tüyo verelim ama kimseye söylemeyin; 'İyi kahve falı bakarız'.
***
Çocuklar Duymasın'da olağanüstü eğitim tartışması vardı. Minik Merve 'Kötü okul yoktur. İyi öğrenci vardır' dedi. Meltem de bunu 'İyi öğretmen mevcuttur'la kuvvetlendirdi. Birol Güven ve ekibi, sosyal mesajlarla sorunlara güzel yön vermeyi sürdürüyor. Bu tip vurgulamalara Papatyam'da da sıkça rastlıyoruz.
...
Pek çok izleyici, 'Yağdı yağmur, çaktı şimşek...' diye başlayan dizeleri hatırladı. Gök gürlüyor, yıldırım düşüyor ve televizyonlar çalışmıyor. Hatta, kimi yerlerde elektrikler saatlerce kesildi. Bu yüzden jeneratörler devreye sokuldu. Dijital platformlardan tencere kapağı antenlere dönüldü. Bu da Türkiye gerçeği olsa gerek.
***
Universal Channel, yarın akşam saat 21.00'de önemli bir diziye başlıyor. Love Bites'i, Sex and the City ekibinin yaptığını belirtelim. Her bölümde farklı hikaye var. Ancak karakterler değişmiyor.
...
24 yönetiminin 'Ah Güzel İstanbul'u bitirme kararına üzüldük. Oysa Ediz Gülten'in programı hoştu. Konular iyi seçiliyor ve sakız gibi uzatılmıyordu. Biz olsak, bu yapım için 500 bölümlük anlaşma yapardık.
...
(www.tvaktuel.com) isimli internet sitesi açıldı. Ekranlar hakkında her türlü sorunuzun cevabı burada. Yayın akışından, fragmanlara kadar ne ararsanız var.
***
Ali İhsan Sağlam'ın gazetemize dönüşünü bildiren e-postasıyla mutlu olduk. Viyana'dan Hacı Bayazıt'ın mesajı da aynı konuda. Olaylara bakışı son derece yerinde.
...
Başar Teker milletvekilleri için alınacak şoförlere 2500 lira maaş verilmesine takmış vaziyette. Fırkateyn komutanı ile F-16 pilotlarına da aşağı yukarı aynı paranın verildiğini belirtip, şaşkınlığını ifade ediyor.

<p>Terör örgütlerini silahlandıran Brett McGurk'ün adının ortaya çıkması, terör örgütü DEAŞ'la kariy

Biden yönetimi göreve hızlı mı başladı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kutup ayılarını görüntülemek istedi, az daha canından oluyordu!

Ahır yapımı sırasında bulduğu taşların gizeminin çözülmesini istiyor