• $7,4215
  • €9,0158
  • 446.426
  • 1569.35
13 Kasım 2011 Pazar

'Eyvah Eyvah-3

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Beyazıt Öztürk -Haftalar önce-  'Bu maçı İstanbul dışında oynayalım, özellikle de Bursa'da' deyince ona katılmıştık. Beyaz'ın tepkiden korkup, söyleyemediği tehlike Arena'yı dolduran seyircinin moral bozan tezahüratıydı. Ancak, Futbol Federasyonu'nun tüm etkili ve yetkililerinden ses çıkmadı. Sebebi hakem başlama düdüğünü çalmadan anlaşıldı. Hepsi tatildeydi. Hatta Federasyon Başkanı ve muhterem zevceleri gittikleri Cannes'dan özel uçakla dönmüşlerdi. Oralardan Türkiye'ye dönmek güç. Hele Bursa'ya geçmek problem. 2012 için ölüm-kalım oyunu kimin umurunda? Kafalarını kuma gömmüşlerin yönetimi bu kadar. Seyirci sayısı önemli. UEFA yetkililerini Boğaziçi'nde ağırlamak güzel. Kim uğraşacak Bursa ile. Akıllarına Hakan Şükür'ün kafa golüyle kazandığımız Almanya maçı gelmedi. Aynı şekilde Hollanda oyunu. Ya da bunları anımsamak işlerine gelmedi.
...
Oyun başladı ve kendi takımında dahi kötü oynuyor diye eleştirilen Gökhan Gönül aynı anda iki çalım yedi. Top ağlarımızdaydı. Dakika 2'yi bile bulmamıştı. Fenerbahçelilerin kestiği futbolcunun böylesine kritik maçta ne işi vardı. 2. gol de Gökhan'ın hatasıyla geldi. Bu noktada FB TV'den alıntı yapmak istiyoruz. Ekranın bayan eleştirmeni Ebru Köksaldı'nın söylediklerine bayıldık. Gönül için 'Kadroda olmamalıydı' dedi. Ardından sazı eline aldı:
'Türk futbolunu lobiler yönetiyor. En başta çıkar grupları ile siyaset lobileri. Spor basınının erkek yazarları nerede? Niye gerçekleri ortaya koyamıyorlar?'
...
Beşiktaşın 'Kör bu adam' deyip üstüne para verip kovduğu Gordon Schindenfeld'e ağzımız açık kaldı. Sıfatlamak gerekirse 'Gökler Hakimi Gordon' oldu. Anlayın Kartal'ın nasıl yönetildiğini. Mario Mandzukiç'e yaramaz diyenlerin yüzü kızardı mı? görüyoruz ki bizde 'Futbol uleması' hayli fazla. Fakat hepsi kırmızı-beyazdan başka renklere çalışmakta. Maç sonunda kullandıkları cümlelere dikkat ediyoruz. Sanki Galatasaray-Fenerbahçe maçı izlemiş gibiler. Bir şovmenin gördüğü gerçeği bunlar fark edemediler. Bundan sonrası için izlenecek yol, 'Beyaz'ın işaret ettiğidir'.  Ay yıldızlı futbolcusuna küfür eden seyirci, bunlara sin-kafla karşılık veren sporcularla İstanbul'daki oyunlar dikiş tutmaz.
...
Son Avrupa Şampiyonası finallerinde Hırvatistan'ı eleyip yarı finale çıkınca Bosna Hersek'teki Müslümanlar bayram etmişti. Bu defa yasa büründüler. Açın bakın, futbol tarihimizi inceleyin. Dünya Şampiyonası dahil tüm finallere kimlerin yönetiminde gitmişiz, görün. Hepsi yerli malı. Mustafa Denizli, Fatih Terim, Şenol Güneş... Almanya'ya, İspanya'ya ve Hırvatistan'a da göz atın. Aynı tablo. Israrcı olmayın yabancı teknik direktörlerde. Abdullah Avcı ne güne duruyor? Zaten kamuoyunda kendiliğinden destek oluştu.
...
Son bölümü Rıdvan Dilmen'e ayırdık. Yediğimiz goller öncesi tekrarladığı iki kelime vardı: 'Eyvah Eyvah'. Ata Demirer'in seri filmlerinin ismi bu. Bu yüzden yazımızın başlığını 'Eyvah Eyvah-3' koyduk. Dilmen sadece bununla mı kaldı. Hayır. 'Türkiye'ye hizmet edenleri, ekonomiyi canlandıranları, böylesi sahaları kazandıranları yuhalıyoruz. Yazık yazık' dedi. Rıdvan'a tek bir soru soracağız; 'Kendisi futbol yorumcusu mu? Yoksa AK Parti propagandisti mi?'

<p>Futbolda sıcak gelişmeleri ve merak edilen başlıkları Akşam Gazetesi Spor Editörü Tamer Ayeri, yo

Muslera'nın dönüşü Galatasaray'a ne katar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türksat-5A'nın alt sistem testleri tamamlandı

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...