• $7,3859
  • €8,9519
  • 436.679
  • 1463.44
15 Eylül 2011 Perşembe

Eylül'le buluşma

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Saat 10.00'a randevu verdik. Kullandığımız güzergahta metrobüs hattını uzatma çalışması var. Oradan oraya savruluyoruz. Sonuçta, verdiğimiz söze yetiştik. Sorular ve cevaplar derken, olay erken tamamlandı. Günün müjdeli haberi o anda geldi; 'Eylül doğdu'. Hemen açalım. İnsan Kaynakları Müdürümüz Sinem Yedekçioğlu -Soyadı Ergündoğdu oldu-, yıllardır beklediği prensesine kavuştu. Öncelikle Anne-Baba, Sinem ve Yetkin'i kutluyoruz. Sonra da, büyük anne ve babaları. Teyzeler, halalar, kuzenler, yeğenler ve de tüm akrabaları tebrik etmeyi unutmuyoruz.
...
Eylül'e sağlık ve başarı dolu uzun ömür diliyoruz. Güzel ismini hep güzellikler doldursun. Mehmed Rauf'un Eylül'ünü okuyacak yaşa geldiğinde mutluluklar yanından ayrılmasın. Alpay'ın 'Eylül'de Gel'ini dinlerken, kendi ismini ve doğum tarihini hatırlasın. Sezen Cumhur Önal'ın -Ona da uzun ömür diliyoruz- sunumuyla 'Come September'ı duyduğunda 'Kasım kasım, kasılsın'. Tekrar hoşgeldin Eylül, diyoruz. İleride yaşamıyla ilgili günlüğüne göz attığında Burhan Dede'yi soracağına inancımız tam. Her şey gönlünce olsun.
***
Bu aralar rating ölçümlerini daha dikkatli inceliyoruz. 'O sezon açtı' ya da 'Bu yeni sezon ürünü' tanıtımları arasında cetveli doğru tutmaktan vazgeçmiyoruz. Bunca propaganda arasında dahi gerçeği gölgelemek mümkün değil. Eskileri yerlerinden, yani zirveden kopartmak mümkün olmadı. En iddialı yeniler  4. ve 5. sırayı yakaladıklarında yapımcıyı havaya fırlatıyor. Bir sıralama yaparsak şu andaki gerçek lider 'Muhteşem Yüzyıl'. Onu 'Öyle Bir Geçer Zaman ki', 'Arka Sokaklar', 'Adını Feriha Koydum' ve 'Lale Devri' takip etmekte. Yayınlandıkları günlerde bunu gayet net görüyoruz. 'Tay taylara henüz yönelenler' de ortada. Nurgül Yeşilçay, Kıvanç Tatlıtuğ gibi dönem yıldızlarının yapımları için ise iki hafta sonra kesin karara varırız.
***
Ayna'nın yeni albümü 'Mavi Şarkılar'ı Burcu Esmersoy'un programında öğrenmiştik. Remixleri sayarsak, 17 parçanın tamamını dinleme imkanını yeni bulduk. Gerçekten, deniz kıyısında, sahillerde bestelendikleri çok net anlaşılmakta. 'İki Yelken', üç ayrı düzenlemesiyle hemen belleklere yerleşiyor.
...
'Salon' yeni sezonda kapılarını İstanbul Bienali için bu akşam açıyor. 'Perşembe Partisi'nin ardından Gevende ağırlanacak.
...
Yrd. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Popüler şarkılardaki derin manalar!.. Artık dur demek lazım' adlı yazısı www.muzikoloji.org'ta. 'Müzik ve Halk Oyunları Dernekleri/Vakıfları üzerine... Bir söyle bin ah işit' başlıklı makalesi www.musikidergisi.net'te yayınlandı.
...
Türkiye'nin ilk ifade Eğitmeni BAY İFADE Volkan Akay, Ankara, Afyon ve İstanbul'da izleyicilerin karşısına çıkacak. Tek kişilik gösterinin adı 'Hindu'ya Öğütler'.

<p><span>MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. HDP E

PKK'nın bir kolu gibi çalışan HDP kapatılacak mı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Muğla'da etkili olan kar yağışı güzel görüntüler oluşturdu

Sivas'ta tıra arkadan çarpan ambulanstaki hemşire öldü, şoför yaralandı