• $15,8958
  • €16,8142
  • 928.557
  • 2394.83
27 Şubat 2011 Pazar

Eurovision'da işimiz zor

Okan Bayülgen'in 'Koca koca adamlar' diye tanımladığı Yüksek Sadakat'in Eurovision parçası belli oldu. 'Live It Up'ın 'Hayatını Yaşa' olarak tercüme edildiğini gördük. Uzun süre Türkçe parçalarda ısrarcı olan TRT'nin direncinin bir süre önce kırıldığını biliyoruz. Demek ki 'Açılım'ı başlatmakta öncülüğü kamu yayıncımız aldı. Bunda Sertab Erener'in İngilizce sözlerle getirdiği birinciliğin katkısı büyük.

...
Bize göre Live It Up'ın anlamı 'Yaşamaya Bak'. Biraz daha açarsak, 'Hızlı yaşa, gama kedere boşver' mantığını savunan şarkıyla temsil edileceğiz. Yüksek Sadakat'in besteyi icra edişi Elvis Presley etkisinde rock grubu gibi. Kişisel değerlendirmemize göre üzerinde oynanmaz, kılık-kıyafetten koreografiye kadar düzenleme yapılmazsa Türkiye bu yıl ilk 5'e giremez. Şimdiden bunu dillendirelim. Sonuçlar açıklandığında hayal kırıklığı yaşanmasın. Eğer Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre, İskandinav ülkeleri, Balkan cumhuriyetleri ve Azerbaycan'daki kandaşlarımızın blok oyları olmasa 'Dibe vururduk'. 'Gerçek sadakat' bunlarda. CNNTürk'teki erken anketin sonucu da bizi doğruluyor. 'Bu parça ile başarı elde edilemez' diyenlerin oranı, olumlu görüş bildirenlere fark attı. Yine de hayırlısı diyelim.

***
Tam 16 yıl sonra, 'Küllerinden yeniden doğan' Cartel Grubu, ekran turlarına başladı. NTV'den Kanal-D'ye geziyorlar. İlk Türk rapçileri olan toplulukta iki değişiklik var. Kılık kıyafetler ve dökülüp kır düşen saçlar. Hani bir benzetme yaparsak nasıl, 'Acısız arabesk'i yaşadıksa bu kez 'Memurların yaptığı rap'i izlemeye başladık. Cartel, yenilenmeye biraz erken girişse, kesinlikle Eurovision'daki temsilcimiz olurdu.

...
'Türkü Söylemek Lazım' beğendiğimiz THM programlarından. Necati Var yönetimindeki yapımdaki uygulamayı seviyoruz. Emine Ata'nın uzatmaları hariç 'Az laf, çok türkü' uygulaması güzel.

...
Basketboldan not düşmek istiyoruz. Avrupa Şampiyonluğu hedefiyle yola çıkan Fenerbahçe'li bayan sporcular, elenip gitti. 'Olmayan doping raporlarıyla' bu felaket hazırlandı. Yolumuza mayın döşeyenlere ne ceza verilecek merak içindeyiz. Katledilen sadece bir takım değil, Türk Sporu'nun ta kendisidir.

***
TRT Müzik Dairesi Başkanlığı iyi işlerine devam ediyor. Deniz Çakmakoğlu yönetimindeki birim elindeki müzik eserlerini birer birer günümüz teknolojisine aktarmakta. Son olarak Mehmet Çalmaşır'ın albümü hazırlandı. Ömer Şan'ın yorumuyla, vefat etmiş sanatçıların beste ve derlemeleri değerlendirildi. Merhum Ahmet Sezgin adına özel CD hazırlandı. Necdet Varol ile Ahmet Sezgin unutulmadı. Müzik Demeti-6 ve Anadolu'dan Esintiler-6 eşzamanlı raflara çıkarılanlardan. Siz en iyisi Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun internet sitesine girin. Ya da satış merkezlerine uğramayı ihmal etmeyin.

...
Bugün Boyacıköy Ermeni Kilisesi'nde TSM'ne gönül vermiş Ermeni müzisyenler için ayin yapılacak. 10.30'da başlayacak etkinlikte Tatyos Ağa'dan Kemani Serkis'e, Bimen Şen'den Artaki Candan'a kadar iki yüze yakın müzik adamı anılacak.


<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama