• $15,5479
  • €16,2298
  • 906.774
  • 2390.79
28 Aralık 2011 Çarşamba

Eskiye dönüş

M. Gözetir'in 'İlgili dizeler -Her şey akar, su tarih, yıldız, insan ve fikir- şeklinde' diyen e-postasına cevap vererek başlayacağız. Doğrudur. Ancak, 'Eline kitabı al ya da gir internete' yazılarından hoşlanmıyoruz. Amaç, alıntı yaptığınız kimseye saygıda kusur etmemek. Kaldı ki, Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile çalıştığımız gazetede epey işbirliğimiz oldu. Özellikle Ramazan ilavelerinde. Pek çok entel dantelin Arif Nihat Asya'yı, Nihal Atsız'ı, Kısakürek dahil pek çok değeri yerle bir etmeye çalıştığı yıllarda onları baş tacı yapanlardandık. Hep deriz ya 'Çizgimizde hiç kırık olmadı'.
...
Ali Haydar Başak'a önerimiz, o yazımızı bir de 'Edebi derinlik' anlamında okuması. Bu okurumuzun da değerlerine saygılıyız. 'On parmağında on karası bulunanlar' gibi vicdansızlıkla suçlamamış. En azından vücudu ve beyni estetikli değil.
...
Tansu Sarı kardeşimiz, şahsımızla ilgili kutlamada, Abdullah Nebioğlu'nun önceliğini kaptı. Sağ olsun. Diğerleri geç kalmadı, zamanlamaya uydular.
***
Yaşar Usluer Dostumuz bizi uçuranlardan. Onun düşünceleri değerlidir:
Saygıdeğer Burhan Abi,
l Her zaman olduğu gibi kimseyi kayırmadan, kin gütmeden, 'Birileri ne der?' diye düşünmeden cesaretle sadece gerçekleri yazdınız. Objektiflikten ayrılmadan, Gül'ün atamaları ve Rojin hakkında düşünceleriniz için sizi yürekten kutluyorum.
l Ne Mutlu Türküm Diyene sözünü dağlara taşlara yazdılar. Bu ilkelliktir ve aşılacaktır diyen Sayın Gül'den Atatürk'ün Kurumuna tabi” ki farklı atama beklemiyorduk. Ama gazetelerin bu kadar suskun kalacağını düşünmemiştik. Hatırlayınız Sayın Sezer de yanılmıyorsam baro başkanını Anayasa Mahkemesi'ne üye atamıştı da, gazeteler 'CHP üyesi, Anayasa Mahkemesi üyesi olamaz' diye yazınca istifa etmek zorunda bırakılmıştı.
l Merhum Aydın Menderes siyasette eline geçen/sunulan fırsatları değerlendiremediği için bir istikrar sağlayamasa da Demokrasi Şehidi Babası Adnan Menderes'in yanına defnedilmesi isabetli olmuştur. Mekanı Cennet olsun. Yüksel ve Mutlu Menderes'in mezarları nerede bilmiyorum ama onların da aynı yere taşınması isabetli olur diye düşünüyorum.
l Biliyorsunuz AKŞAM'ın -Zirvede devir teslim- manşetini 11 Haziran seçimleri sonrası size yazmıştım. 15 Haziran'da köşenize alıntılamıştınız. Aklın yolu bir demek ki.
l Ne zaman Erdoğan ABD başkanıyla masasız buluşmasında Obama gibi bacak bacak üstüne attı. Ondan sonra TV'lerdeki oturumlarda masalar kalktı. Yani A(B)D'ye özendiler ama onların kültürü bizi bozar. Bazıları var, ki ayakkabılarının altı görünüyor. Nerdeyse burnumuza sokacaklar. Bu oturuş hoş olmuyor. Ayrıca konuklar ve sunucu masa olmadığı için notlarını koyacak yer bulamıyor. Bu düzenden vazgeçilip eski sisteme dönülmeli.
***
Aşık Yener'i önce dizeleriyle tanıdık. Tanırlı Ozan'ın 'Yol ver dağlar bana'sını türküleşmiş haliyle öğrenmeyen kalmadı. 'Kız sen İstanbul'un neresindensin' marş gibi. Yener'in ebediyete uğurlandığı gün tanıştığımız oğlu Emin Yener'den bir zarf aldık. Babası adına gece düzenlendiğini ve adımıza teşekkür belgesi hazırlandığını öğrendik. Aileye minnettarız.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı