• $8,2707
  • €10,0488
  • 487.746
  • 1451.15
01 Mart 2011 Salı

Erbakan'dan önemli bir anı

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Yıl 1974. Erbakan destekli Ecevit Hükümeti işbaşında. Cemaat bu koalisyondan rahatsız. Safa Kılıçlıoğlu'nun haftalık dergisi Meydan'da Yazı İşleri Müdürü'yüz. İkamet ettiğimiz yer Fatih. Doğal olarak, Nakşibendilerle iç içeyiz. Huzursuzluk konusunda aklımıza Şeyh Zahid Kotku geldi. Daha önceden birkaç kez görüşmemiz vardı. Başvurduk ve özel sohbete çağırıldık. Hocaların Hocası, adının verilmemesi şartıyla, Necmettin Erbakan'a kırgın olduğunun yazılmasına izin verdi. Arkadaşlarının, özellikle CHP'li Milli Eğitim Bakanı Mustafa Üstündağ ve destek verdiği TÖB-DER'li öğretmenlerden dertli olduğunu ifade etti.

...
Mithat Perin ve Cihad Baban'ın da katıldığı toplantıda durumu anlattık. Oybirliğiyle konunun Meydan'ın kapağına da taşınarak işlenmesi kararını aldık. Uygun dizayn hazırlandı. Erbakan, düşünce halinde. Kapağa 'Hırsları ile başbaşa bırakılan adam' lafını, yani Kotku'nun sözlerini monte ettik. Sonuç mu? 'Emir, demiri keser' lafı gerçekleşti. Bir süre sonra Ecevit-Erbakan koalisyonu yıkıldı. Yerine Birinci MC-Milliyetçi Cephe- kuruldu. Geçmişten günümüze geldiğimizde, cemaatlerin yukarıdan aşağıya yönetilme zincirinin koptuğunu görüyoruz. İşte yalnız bırakılan lider ve yıllar yılı işbirliği yaptıktan sonra yollarını ayıranlar. Hüzün verici unsurlardan biri bugün yeniden birleşilmesi. Fatih Camii'nin avlusunda. Bir tabutun başında, yan yana saf tutarak. Şairin dediği gibi 'Bir namazlık saltanatın olacak'...

***
Yetenek Sizsiniz'in yarı finalleri yine izlenme payını sildi süpürdü. Doğrusu, daha ele avuca gelir yarışmacılar yayınlanınca, seyir zevki kaliteli olmakta. Balıkçı lokantasındaki 'Ara sıcaklar' neyse, bunlar aynı lezzette. İran'lı öğrenci Aref'in müthiş gösterisini yeniden seyretmek güzeldi. Bu çocuk finali de götürecek gibi.

...
TRT-M'de bir tekrar program 'Zamanı Geldi'ye takıldık. Zara gencecik. Konuklar arasında merhum Abdurrahman Kızılay var. Kerkük türküsü 'Ölem ölem bu gece'yi okurken, ona rahmet dileklerimizi tekrarladık.

...
Reklam single'ı ustası Atakan Ilgazdağ'ın ilk solo albümünü beğendik. On şarkısı değişik. Yeni Bir Gün adlı CD'de yer alan 'Hiç Olmazsa' adlı parçaya çekilen klibin 'The Walking Dead' adlı korku dizisinin ekibiyle oluşturulması çarpıcı.

...
Mehmet F. Yavuz, Fransa'dan Şadan Kün ve Kutay Cumhur Barut'un e-postalarına teşekkürler. Altuğ İstanbulluoğlu kardeşimiz, yayınladıklarımızdan istediğini alıp, kullanabilir.

...
ÖNEMLİ NOT: Margarin fiyatlarındaki aşırı zamlanmayı dile getirmiştik. Bu yazımızın üstünden 48 saat geçmeden etiketler tersine döndü. 250 Gramı 2.39 liradan satılanların, 1/2 kiloluğu 2.90'a indi. Demek ki, yanlışlıkları teşhir şart.

<p>Mescid-i Aksa'yı savaş alanına çeviren İşgalci İsrail'in Filistin halkına yaptığı zulüm tüm dünya

Mescid-i Aksa'da 'Erdoğan' sloganları

Dereotunun az bilinen şaşırtıcı faydaları

NATO tatbikatına katılacak askerler yola çıktı

Demirspor, Süper Lig'e çıktı; Adanalılar çıldırdı!