• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
03 Temmuz 2012 Salı

Entel ve danteller

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Omzumda bunca yük varken, biri iner, biri biner' diye başlayan şarkıyı hatırlarsınız. Sanki 'Haberci üstüne' yapılmış gibi. Bu değerlendirme, yazılısı ya da görüntülüsü için fark etmiyor. Köşeye çekilenler için durum biraz farklı. Dağarcığınızda olanları çıkarın; örneğin final maçından notlarla harman yaparsınız. Tabi” beğendirmek şart. Dün baktık pek çok arkadaşımız, Vicente Del Bosque'yi 'Yeniköy Kasabı' olarak hatırlatmışlardı. Yani Beşiktaş'tan kovuluşunun hata olduğunu belirttiler. Bu da bir yerde önemli değildi. Ama hiçbiri yüreklilik gösterip, bu işin faili Yıldırım Demirören'in adını geçirmediler. Kulübe sokulan 8.5 milyon Euro'dan da söz eden yok. Bu tip sansüre, 'UEFA'nın Respect'i' -Saygı- demek mümkün değil. Olsa olsa, 'Beklenti' diyebiliriz.
...
İspanya Milli Takımını'nın dinamosu Jordi Alba'yı izledikçe devamlı olarak aklımıza Bernarda Alba geldi. F. Garcia Lorca'nın, sahnelendiği her ülkede olay yaratan bu eserinin futbolla ne ilgisi var demeyin. Biz de entel takılalım istedik. Alba'yı 'Abla' diye yazan eleştirmenleri anımsadık. Bir de, onu Türkiye'ye ilk kez tanıtan Oğuz Demircioğlu Arkadışımızı. Maç bitti, ekran ekran geziyoruz. İyi isimler var. Bilgililer mevcut. Futboldan anlayanlara lafımız yok. Adam hakem eskisi. İspanya için 'Son yıllarda dirildi' diyebiliyor. 1964'teki şampiyonluğu bilmiyor. Şampiyonlar Ligi'nin ilk altı yılına ambargo koyan Real Madrid'den habersiz. Çıkarmayın bu tıntınları karşımıza. Bunca 'Salata uzmanı' içinde en iyi laf Ali Ece Kardeşimizden çıktı; 'İspanya'yı, Katalonya -Barcelona merkezli eyalet- ayrılırsa durdurabilir'.
...
Bir de didişenler var; İtalya veya Almanya'yı favori görenler. İspanyol holiganlığına soyunanlar ayrı. Utanmasalar kastanyetleri takıp, döktürecekler. Bereket Yahya Kemal Beyatlı'nın 'Zil, Şal ve Gül'lü 'Endülüs'te Raks'nı unuttular.
...
Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızdan söz edeceğiz. İddaa oynar, durur. Bizim ise bu konuda alışkanlığımız olmadı. Tek kupon dahi doldurmadık. 'Ve Final' öncesi, geleneksel olarak bizi sıkıştırdı. Anında 'İspanya üçler' karşılığını verdik. Şaşırdı ve 'Neden'i patlattı. 'Çok basit'le başlayıp devam ettik; 'Hasan Cemal'i okumadın mı? Forza Azzuri diye yazdı. Yani tam tersi olacak'. Tek gol farkla, haklı çıktık. Bizimki hem İspanya yazmış hem de 'Üçten fazla gol olur'u işaretlemiş. Sonuçta fazla miktarda yatırdığı için iyi para götürdüğünü öğrendik. Afiyet olsun.
...
İki gün önce TRT'nin başarısını vurgulamıştık. Birkaç ilave yapacağız. Tahmin ettiğimiz gibi en önemli oyunun anlatımını Yalçın Çetin yaptı. İyiydi. Hikmet Karaman'ın yorumlarıysa, defoluydu. Cüneyt Çakır'ın 'Tabelacılığı' için yazmaya değmez. Yardımcı Bahattin Duran'ı ise yürekten kutluyoruz.

UYARI: Aziz Yıldırım'ın tahliyesi 'Havuç örneği'. Toplamda verilen 6 yıl 3 ay cezanın amacı belli. Böylece Yıldırım'ın başkanlığı engellenmiş oluyor. Birtakım çevrelerin kurgusu maalesef amacına ulaşmakta. Gözlerden kaçmaması gereken konuysa, bundan sonra UEFA'nın ne yapacağı? İşin ucu Fenerbahçe'ye kadar uzanacaktır. Asıl tehlike burada yatıyor.

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Akrep ve fare karşı karşıya gelirse... İlk kez görüntülendi!

Kasrik Boğazı güzel manzarasıyla keşfedilmeyi bekleniyor