• $7,5124
  • €9,0748
  • 442.974
  • 1523.51
29 Ekim 2011 Cumartesi

'En büyük bayram

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Mustafa Kemal Atatürk, 'Onuncu Yıl Kutlamaları'nda 'Cumhuriyet Bayramı en büyük bayramımızdır' diye söz eder. Bunu biraz açarsak, tam 624 yıl devam eden ve 36 padişah tarafından yönetilen imparatorluğun bile sonunda göçüp  gittiğini ifade etmiştir. Tek kişiye dayalı yönetim sistemine bunun için 'Mutlakiyet' adı verilmiştir. Böyle bir yapıda 'Egemenlik, kayıtsız şartsız tek kişidedir'. Osmanlı'da hem padişah hem Meclis'in olduğu 'Meşrutiyet' iki defa ilan edildi. İkinci Meşrutiyet'in devreye sokulmasından 6 yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. Dört yıl sonunda Osmanlı toprakları parça parça oldu. İngiltere, Fransa, Yunanistan ve İtalya tarafından işgal edildik.
...
'Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır' diyerek yola çıkan Mustafa Kemal, güç şartlar altında ilk TBMM'ni Ankara'da topladı. Kurtuluş Savaşı başlatıldı. Halk ve mevcut ordu, düşmana karşı omuz omuza mücadele verdi. 'İstiklal Savaşı'nın kazanılmasından sonra, Atatürk'ün önderliğindeki milletvekilleri, Cumhuriyet'i, yani halkın kendi kendini yöneteceği rejimi ilan ettiler. Tarih, 29 Ekim 1923'tü.
...
Bu önemli değişimden 88 yıl sonra geldiğimiz noktayı iyi incelemek gerekiyor. Doğal afetlerden söz etmediğimizi anlamışsınızdır. Ülke yeniden birtakım 'Teokratik düşünceliler'in tehdidi altında. Adım adım, çağdaş Atatürk İlkeleri'nden kopmaya itiliyoruz. Daha on yıl önceye kadar, 'Böylesi düşüncedekilerin oranı yüzde 2'yi bulmaz' diyenlerin, ayakta uyuduğunu net olarak görebiliyoruz. Meclis'ten üniversiteye, güvenlik güçlerinden parlamentoya kadar 'Geriye dönüş' uygulanmakta. Öncelikle kılık-kıyafet devrimi gömüldü. Ardından gelmekte olanları açıkça gözlemliyoruz. Türküdeki gibiyiz; 'Yolun sonu görünüyor'. Büyük ihanetin en büyük hainleri ise, her gün sayıları artan bir kısım entel-danteller. Çıkarları uğruna Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmakla meşguller. Hepsine yazıklar olsun. Bunlar tarihin sayfalarına 'Satılık' olarak geçecekler.
...
Büyük Ata'nın 'Devleti onlara emanet ediyorum' dediği gençler en büyük güvencemiz. Atatürk'ün kurduğu ve yücelttiği Cumhuriyet'i koruyup, kollamak yine gençliğin görevi. Ne varsa bu nesilde mevcut. Mithat Cemal Kuntay'ın dizelerini dillerinden düşürmemeliler:
'Bayr akları bayrak yapan üstündeki kandır
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa, vatandır.'
Bazı endişeler taşısak dahi En Büyük Bayram'ı sevgi ve saygıyla kucaklayıp, sahipleniyoruz. Yüce Bayram kutlu olsun.

<p>Türk savunma sanayisi şirketi HAVELSAN kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer risklerin tespi

İHA'lara 'milli' dokunuş: Kimyasal riskleri de tespit edecek

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Kısıtlamaların sona ermesiyle İstanbul'da hareketlilik başladı