• $8,3209
  • €10,1145
  • 498.901
  • 1454.25
28 Mart 2011 Pazartesi

En baba yarışma

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Gece 'Yetenek Sizsiniz'in miniklerini izledik. Sabah yola çıktığımızda ise hep aynı koşuşturmaya tanık olduk; 'YGS Gençler'. İşte hayattaki en gerçek yarışma bu. Yıllar yılı dirsek çürütüp, son aşamaya geliyorsunuz. 'Ben şunu olmak istiyorum' yerine 'Sen ancak bunu olursun' cevabını alıyorsunuz. Gerçek adını koymak çok zor. Bugüne kadar hiçbir yarışma bu kadar büyük ilgi görmedi. Her yeni yıl sayıya birkaç yüz bin ilave.
...
Bu senenin başka özelliği 'Kameralı denetim'. Hababam Sınıfı filmlerindeki, hocanın arkasına cevapları iğneleme esprisi kalmadı. Zaten bir başka hocanın ekibi, 'Toplu kopyaları' öylesi teknolojik hale getirdi ki; bu takımın geçemeyeceği sınav engeli yok. Her taraf bunların işgali ve denetiminde. İşi daha baskı evresinde bitiriyorlar. Sapkın olmayan garibanlar saf saf 'Dört matematik sorusunu doğru yapma hayalinde'.
1 Milyon 692 bin 345 adayın, sınava girme imkanını bulanlarına başarı dileklerimizi yolluyoruz. Uyuyup kalanlar, gecikenler ve tam YGS öncesi kafasına gösteri panosu düşen genç kızımıza geçmiş olsun, diyoruz.
- - -
Gelelim miniklerin Yetenek Sizsiniz'ine. Bu satırları ilk geceyi izledikten sonra kaleme alıyoruz. Aklımıza takılan, altıbağlıların bile, hep Batı normlarıyla eğitilmesi. Tek tük horon gördüğümüz an 'Oh be'yi sallıyoruz. Burada, düzenleyicilerin suçu yok. Anne ve babaların seçtiği kulvar tartışılmalı. Yeri geldi Sefa Doğanay'la ilgili uyarıda bulunalım. 'Unutulmayanlar' bölümünün ağır topu, yine oydu. İlginç olan aynı dakikalarda CNN TÜRK'te de Saba Tümer'e konuk oluşunun tekrarı yayınlanıyordu. Sefa'nın yüzü ve esprileri hızla aşınmaya başladı. Beyaz Show dahil, çıkmadık yer bırakmıyor. Acun Ilıcalı'nın, daha seçici olması şart.
...
Ekran Turu Listesi'nde ön plana çıkanlardan biri Meyra. Merhum Kemal Ilıcak'ın sevdiğimiz deyimiyle 'Gelinimiz'. Saba'dan başlıyor Beyaz'a, TRT Okul'a kadar hep karşımızda. İyice Hürrem'leştirdiği saçlarıyla ekranı, sesinin dışında, görüntüsüyle de dolduruyor. Önemli değil. Nasılsa Sülüman'ını yıllar önce buldu.
...
Serkan Çağrı, 'Seyyare'siyle TRT-M'in prestij yayınları arasında. Bu hafta Fatih Ahıskalı ve arkadaşlarını konuk etti. Bu ekipte Baki Kemancı'yı görünce mutlu olduk. Ahıskalı'nın buluşu MultiUd'a ise bayıldık.
- - -
Ekranlara düşen reklamlar arasında
FİAT Punto'nunki favorimiz. Sebebi çok basit. Fonda kullanılan şarkı hoş. Araştırdık ve bunun Cezayir kökenli Fransız topluluğu Stromae'ye ait olduğunu belirledik. Şarkının ismi; 'Alors on danse'. Bu müziği duyduğunuzda sakın zaplamayın. Dinleyin. Siz de beğeneceksiniz.
...
İstanbul Ticaret Üniversitesi 'Düş Kütüphanesi Projesi'ni hayata geçiriyor. Toplanan kitaplar ilk etapta, Mardin-Aziz Önen Lisesi ile İMKB 75. Yıl İ.Ö.O arasında eğitim seviyesine göre paylaştırılacak. Katkıda bulunmak isteyenler Uğur Sütlü'ye 0555-598 57 80'den ulaşabilir.

<p>Piyasalar haftaya nasıl başladı? Altın fiyatları neden  yükselişte? Kademeli  normalleşmenin ekon

Kademeli normalleşmenin ekonomiye etkisi nasıl olacak?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı