• $7,3666
  • €8,9801
  • 442.872
  • 1551.57
12 Eylül 2011 Pazartesi

Eksikler her yerde

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Bedii Faik Hocamız, Türkiye'deki askeri yönetimleri hep Güney Amerika üstünden anlatmıştır. Bunlardan biri olan 'Pablo'nun Gülüşü'ndeki son cümleyi bilmeyenler de öğrensin diye tekrarlamak istiyoruz; 'En kötü demokrasi, en iyi askeri yönetimden daha iyidir'. Bir de 12 Mart 1971 Muhtırası'ndan hemen sonra yazdığı Bir Damla'sını hatırlatacağız; 'Her sabah kendini tıraş aynasında Atatürk görenler'. 'Nereden çıktı bunlar' diye sormayın. Bugün 12 Eylül. Yani, Türkiye'yi bugünlere taşıyan ihtilalin 31. Yılı. Tanrı bu ülkeye bir daha bu tip günleri yaşatmasın.
***
Futbol sezonu nihayet açıldı. Beşiktaş'ın 'Hali, pür melali, hatta rezilliği'ni izledik. Tanrı Gae gea efsanesi yine hortladı. Evlatları babalarını yedi; 'Tello verdi, Batuhan attı'. Kartal kimseden çekmedi, kendi yetiştirdiklerinden çektiği kadar. İşin bu tarafına fazla girmek istemiyoruz. Üstünde durmak istediğimiz, ekranların durumu. Öncelik Lig TV'de. Tabii ki Maraton'da. 'Yabancı Damat' Markus Merk'e alışmıştık. Mustafa Denizli'yi aratmadı. Hoca, bu işin piri haline geldi. Esprileri de hoş. Maç yayınlarının çoğalması, anlatımda sıkıntıyı ortaya çıkardı. Niye bazı ustalardan yararlanılmaz? Sesi olmayanlarda ısrarın faydası yok. 'İki Melih' yetmiyor. Bir başka uyarımız ise diksiyon konusunda. 40 Yıllık isim hala Hangi'ye 'Hangki' Problem'e 'Poroplem' dememeli. Yaşımız ve kariyerimiz ne kadar fazla olsa dahi, öğrenmenin zamanı yoktur. Şimdi bunu yazdık diye, kızmasınlar. 'Dost uyarısı' kabul etsinler.
...
Açılışa en uzun hazırlığı TRT'nin yaptığını biliyoruz. Ancak ne konuştuğu anlaşılmayan Ümit Özat ve devamlı 'Kalem çeviren' Emre Aşık'la seyirciyi tutamazsınız. Sadece Sergen Yalçın'la 'Kalem Yarışı'na sokabilirsiniz. Yoksa Cumartesi Ateşi ve Stadyum'un kurgusuna lafımız yok. 'Uzun Özet'lerin belli maçlar dışında faydası olamayacağı da kesin.
...
NTV, önemli sporlara iyi asılan ekran. Parasal imkanları var. 'Rıdvan Dilmen'le bu işi götürürüz' mantığı yanlış. Bu iş, Dilmen'in Gilette'ten para alıp 'Sinek kaydı reklamı' yapıp, daha sonra sakalla gözükmesine benzemez. Ekran starlarının bile, ara sıra kulakları çekilmeli.
...
Kanal TÜRK'ün gözü şike soruşturmasından başka şey görmüyor. Bu hafta da aynı konuya takıldılar. Ligler ikinci plandaydı. Kaya Çilingiroğlu'ndan 'Beşiktaş'ın perişanlığı' üstüne yorum bekledik.
***
Yıldızım Sensin'de birinciliği 'Arabeskçi' Kandemir kazandı. Bu tarz müziği sevenlerin çoğunluğu teşkil ettiği, kesin. Bu genç delikanlı ses ve yorum olarak tacı hak etti. Son oylamadan önce söylediği lafı kayda geçmek istiyoruz; 'Karadeniz, delikanlısına sahip çıkar'. Sonuçta Kandemir beklediği SMS'leri topladı. Eren, Emrah, Eyüp, Özgürcan, Fadime ve Esra gibiler için de 'Yetenekliler, gelecek onların' diyoruz. Program sunucusu İrfan Kangı'yı atlamayalım. Başarılıydı.
***
Metin Kalay'ın şahsında, her türlü iletişim aracıyla övgülerini yollayan okurlarımıza teşekkür ediyoruz. Ankara Yenimahalle'den gelen mektupların ayrı anlamı var. Zaman ayırma ve emek işi. Minnettarız.

<p>Son zamanlarda hayvan dostlarımıza artan şiddete ve bir ticari mal gibi alınıp satışına karşı dur

Zeki Gümüş'le 'Rastgele' hayvan barınağında!

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Josep Borell ile görüştü

ABD'nin 46'ncı başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'a geldi