• $15,9174
  • €16,8791
  • 944.787
  • 2372.35
20 Ekim 2011 Perşembe

Eken'i çok ararız

Önce Dağlıca'nın eski komutanının anlattıklarını dinledik. Haber TÜRK'te Ankara'dan başlayan ve bölgeye kadar uzanan zafiyeti anlattı. Sonra, adına sınır denilen ve derin yarıklar ve dağlardan oluşan arazi şartlarını. Dramatik olan, orada görev yaparken şehit düşen asteğmenin hatıra defterinin okunmasıydı. En çarpıcı cümlesi 'Görüyoruz katırlarla geçiyorlar, müdahale etmemiz niye engelleniyor' demesiydi. Dikkat edin, üstünde durulması gereken en önemli kelime 'Engellenmek'ti. Şehidimiz orada görevliyken, mutlaka seçim zamanıydı. Hani siyasilerimizin meşhur taktiğidir; 'Aman olay çıkmasın'. Bunu açarsak 'Bize dokunmayan yılan bin yaşasın'dır.
...
Aylardır konuşulan ve Kandil'e karadan müdahaleyi içeren 'Büyük Harekat'ı duymayan kaldı mı? Yöneten konumundakiler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ekseninde gövde gösterisi yaparken, PKK uyumuyordu. 'En iyi müdafaa hücumdur'u uyguladılar. Bu işi yoğunlaştırmadan önce kapalı kapılar ardında 'Tahran'la saldırmazlık sözleşmesi imzaladılar'. Böylece bir yanlarını sağlama aldılar. Kuzey Irak Kürt Yönetimi'nin desteği, zaten mevcuttu. Her gün canımızı yakan mayınları Murat Karayılan'a servis yapanların kimler olduğu belli.
...
Medyamızın attığı başlıklara bakıyoruz hep aynı; Hain pusu. Politikacısından ekran yorumcusuna kadar yakıştırmalar benzeşiyor 'Kalleş saldırı'. Yahu ne pususu? Ne kalleş saldırısı? Bölücüler gemi azıya aldı, hala mı göremiyorsunuz? İsyan ya da Kalkışma demeyerek, neyi sakladığınızı sanıyorsunuz? Bunun içerideki sorumluları da ortada. 'Açılım, açılım' diyerek ülkeyi parçalanma noktasına getirip, bıraktılar. Hele Hasan Cemal ve Cengiz Çandar'ın dikte ettirdiği anayasayı hazırlamazsak görün siz bölünmeyi.
...
Bu işler ne bir haftada, ne üç ayda, ne dokuz yılda bu hale geldi. Önce kahramanlar pasivize edildi. Lider konumundakiler birer birer içeri tıkıldı. Üstüne üstlük hain ilan edildiler. Bir dönem giysilerinde Türk Bayrağı taşıyan tek aşiret kalan Bucak'lara mezalim uygulandı. Korkut Eken gibi kahraman mahkum edilip, cezaevine atıldı. Sıranın Mehmet Ağar'a geldiğini bilmeyen kaldı mı? Ağır silahlarla donatılmış teröristin, onların içimizdeki işbirlikçilerinin anladığı dilden konuşanlar, hücrelerde tutuluyor. Ordu dövüle dövüle iğdiş edildi. Önemli noktalara arzu ettiklerini getirdiler. Buna rağmen son olaydaki istihbarat açığı neyin nesi?
...
PKK saldırıda. Son olayın tarihine dikkat ettiniz mi? 19 Ekim 2009'un ikinci yılı. Yani Habur'dan girişlerin hatırlatılması. Güneydoğu'da kentlerden mezralara kadar geceleri kontrol bölücünün elinde. Hatta bu işi gündüze taşıyan yörelerin arttığı meydanda. Üzüldüğümüz nokta, ülkenin ihtiyaç duyduklarının elleri kolları bağlı. Bu açmazdan kurtulmanın yolları var. Öncelik kafaları değiştirmekte.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak