• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
24 Haziran 2012 Pazar

Ege'den Akdeniz'e

Suriye'nin bir fantomumuzu düşürmesi canımızı fena sıktı. İçindeki iki personelin akıbetini bilememek felaket. 'Uçağın orada ne işi vardı?' sorusu, bir bayan gazeteci tarafından bizzat Başbakan'a iletildi. Erdoğan, cevabını soruşturma tamamlanınca vereceğini söyledi. Çarpıcı taraflardan biri, uçağın makineli tüfek bölümünün çıkarılıp, kamera yerleştirilmesi. Tüm tanıdıklar soruyor; 'Bu işin sonu nereye varır?'. Hepsine aynı cevabı verdik; 'Ege'de de böylesi olaylardan epey yaşadık. Hem bizden hem Yunanlılardan kayıplar oldu. Dört nota, beş ikazla gerginlikler sonlandı'. Esas üzüntü, düşürülen uçaktaki personel yakınlarının durumu. Akıllara takılan diğer konu Org. Necdet Özel'in, yani Genelkurmay Başkanı'nın pozisyonu. Bu aralar aksilikler yakasını bırakmaz oldu. Görünen o ki, 'Koruma kalkanı' zorlanmakta.
...
Ekranların bu olaya bakışı önemli. Öğle saatlerindeki haber, ancak çok sonra sızdı. Başbakan'a yöneltilen soru ile tüm Türkiye öğrendi. Dileriz Fatih Altaylı'nın 'Pilotlar sağ' -Başbakan'ı kaynak gösterdi- şeklindeki sözleri doğru çıkar. Aksi halde, Akdeniz'deki gerginlik epey sürer.
***
Müyesser Yıldız aradı ve ölçülerimize göre hayli uzun sohbette bulunduk. Müyesser aynı. Yıllar önce çalıştığımız gibi. Hep iyi. Hep dost. Kendinden çok arkadaşlarını koruyup kollayan. Bu arada hayvan severliğini atlamayalım. Pisi pisine  hapis yattığı günlerden kalan iki yeni  pisi. Ona önerimiz, Silivri'de başlattığı internet gazeteciliğine ara vermemesi. Konuşma sırasında bizi sorguladığını atlamadık. Nazlı Ilıcak'ın tahliyesinde katkısının olduğuna inandığımızı söyledik. O da 'Şamil Tayyar'ın kendisine kefil olduğu konuşmayı dinleyip, dinlemediğimizi' sordu. 'Pek sevişmeyiz ama tesadüfen izledik, doğru' cevabını verdik. Unutmadan, kafamızdaki soruyu tekrarlayalım; 'Müyesser Yıldız, bunca süre neden hapis yattı?'
***
Rıdvan Akar'ın CNN TÜRK'teki aforozlu durumu kalktı galiba. Her fırsatta, onun haberleri ve yorumları öne çıkarılıyor. Altına kocaman şekilde 'Haber Müdürü' yazılıyor. 'Özel program' kulvarı yeniden açıldı. Anlaşılan, M. Ali Birand'ın direnci kırıldı. 'Kim ya da kimler tarafından' diye sormayın. Cevap vermeyiz.
...
Eğrisi Doğrusu'nda bu hükümetin başarılı bakanlarından -Köprü bakımları felaketi hariç- Binali Yıldırım vardı. Taha Akyol'un, Yıldırım'ın siyasi geleceği ve Türkiye'de olası 'Başkanlık Sistemi' sıkıştırmalarına, hatta zorlamalarına ustaca cevaplar verdi. AK Parti'deki 'Üç dönem sonrası' kararıyla ilgili de 'İzmir belediye başkan adaylığı formülü'ne açık şekilde ne evet, ne hayır dedi. Çıkardığımız sonuç, günü geldiğinde bu teklife karşı çıkmayacağı şeklinde.
***
Dün sabah TRT-SPOR'da Boks Federasyonu Başkanı'nı dinledik. Eyüp Gözgeç, Orhan Ayhan'ın 'Türk boksu ve yaklaşan Londra Olimpiyatları'nda ne yaparız' şeklindeki sorularına iyimser karşılıklar verdi. Gözgeç, iradesi dışında gelişen birtakım olumsuzluklara rağmen, madalya beklentisini açıkça dile getirdi.
...
Avrupa Atletizm Şampiyonası 27 Haziran'da Helsinki'de başlayacak. Bu önemli organizasyonu da TRT'den izleyeceğiz.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''