• $16,3451
  • €17,4285
  • 972.095
  • 2402.4
17 Nisan 2012 Salı

Efendi ve köleleri

Survivor bir mücadele. Patenti Güney Amerika'da ama yarışın etapları tüm dünyadan derleme. Bizim özlü sözümüzdeki gibi; 'Biri yer öteki bakar, kıyamet ondan kopar'. Dikkatli izleyici iseniz, bu cümleyi açmaya gerek yok. Eğer öylesine bakıyor iseniz, detay verelim. Acun Ilıcalı'nın görüntüsüne dikkat edin. 'Giydiği tatil gömleklerinin etekleri dışarıda'. Neden diye düşündünüz mü? Esirler minicik yengeçleri bile yerken, Efendi'nin göbeği karpuz sezonunda. 'Ayva da göbek, şalvarı yırtar' türküsünü anımsatıyor. Paryaların açlıktan nefesi kokuyor. Raca'nın keyfi gıcır. Survivor'un etaplarına da değinmek istiyoruz. Genelde, şimdilerde nadasa çekilen Wipe Out'unkilere ne kadar benziyor değil mi? Örneğin yumruk makinesinin elle çalışır hale getirilmesi 'Tıpkısının aynısı değil mi?' Sahi ne oldu, Wipe Out'a?
***
Tarafsız gözle izleyince Fenerbahçe'nin güzel futbolunu beğendik. Oyuncular hırslı olunca, hocanın taktiği rahatlıkla uygulandı. Anlayamadığımız nokta Trabzonspor'un transfer politikası. Aldığı yabancılara bakın, hiçbirinde hayır yok. Hala Brezilya'dan adam seçtiklerini öğrenince şaşırdık. 'Peşin ve garanti para' verilenlerin durumu ortada. Trabzon'un şampiyonluk yıllarını inceleyin. Hep bu toprağın yetiştirdiği çocukları görürsünüz. Sadri Şener yönetimine önerimiz, Beşiktaş için söylediklerimizin kopyası; 'Altyapı, altyapı ve de altyapı'.
...
Sarı-Lacivertli camianın en beğendiğimiz yanı 'Birlik ve beraberliği'. Başkanları Aziz Yıldırım'a sahip çıkışları müthiş. Bir hafta ya da on günde bir 'Müesseseleri değil, şahısları cezalandırın' tekrarı yapan Erdoğan, bizim tespitlerimizi artık görebilmeli. Fenerbahçe Memur-Sen değildir. Başına, örneğin Cihan Kamer'i ya da benzeri atanabilsin. Sayın Başbakan'ın hatada ısrarına şaşırıyoruz. Aman bu aralar sandığı öne çekmesin. Yanlış rotanın faturası, hemen kesilecektir.
***
Roger Crowley'in ikilemesinden söz etmek istiyoruz. 'Son Büyük Kuşatma 1453' ve 'İmparatorların Denizi AKDENİZ' birbirlerini bütünleyen kitaplar. 1453'ün tanımını şöyle yapmak mümkün; 'Eğer Waterloo Savaşı'nı Napoleon kazansaydı..' ya da 'Eğer Hitler Rusya'ya girmeseydi...', 'Eğer İstanbul 1453'te düşmeseydi!' Osmanlı ve devamı olan Türkiye Tarihi'ni çok iyi inceleyen Roger Crowley, denizlerdeki üstünlük savaşını da Akdeniz'de olağanüstü anlatmakta. Mağrip'te Barbaros ve Oruç Kardeşler, Turgut ve Uluç Ali Reisler. Öbür tarafta acımasız korsanlar. Venedik'te tüm zamanların en fırsatçı diplomatları. APRİL Yayınevi, iyi işlerine devam ediyor.
...
ÖZEL NOT: Sonunda Mehmet Ağar'ın da biletini kesmeyi becerdiler. Onun bir ara kaybedilmiş Vatan toprakları için canını dişine takan bir kahraman olduğuna inananlardanız. Bu kararı kabullenemiyoruz. Tıpkı Korkut Eken'de olduğu gibi.

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır

Doktor gözlerine inanamadı! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı?

Yüksek manevra kabiliyetli yangın söndürme uçakları İzmir'e geldi