• $15,9186
  • €16,8646
  • 944.206
  • 2387.36
6 Ekim 2011 Perşembe

Edebiyat ve trafik!

Tartışmalardaki bazı sevimsiz tipleri gözlemleyip, sinir olacağımıza 24'teki 'İncir Çekirdeği'ni tercih ettik. Üç edebiyat ustası 'Gençler ne okuyacağını biliyor mu?' ile başladı. İskender Pala 'Genelde okunmuyor' tezini savundu. Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basıldığını belirtti. Türkiye'de ise bu rakam henüz 24 milyonu buldu. Laf aramızda buna şükredenler arasındayız. Cezmi Ersöz'ün Türkiye'de 'En çok okunanlar listesi' kara mizahlıktı; 'Vampir kitapları, H. Potter serisi, Alaca Karanlık Kuşağı...' Bu konu üstünde iki önemli vurgulama yapıldı; 'Amaç sadece çok satmak'. Yani, kazanç. Bu konuda verilen kitabevi misali ilginçti. Bir müessese batarken, sadece dört ticari kitap ile köşeyi dönmüştü.
...
Hilmi Yavuz, arkadaşlarına göre iyimserdi. Asıl meselenin, üniversite yolunda ve eğitiminde koşuşturan gençler olmadığını vurguladı. Yetişkinlerin okumasının önemini anlattı. Bir ara laf 'İstanbul'un Eylül'üne geldi. Peşinden sonbaharına. Bize göre en önemli 'İstanbul Şairi' olan Nedim'e takılındı. Ondan dizeler okundu. 'Bu trafikte yaşasaydı, ne yazardı' sorusu soruldu. Bu noktada Pala 'Kanala ne kadar zamanda geldiniz'i patlattı. Ersöz 'TEM'i kullandık. Yine de 1.5 saat'i yapıştırdı. Ekran 'Hükümet sever', konuşmacılar 'Erdoğan'cı' ama 'İstanbul'un trafik rezaleti' herkesi isyan ettirmekte. Devasa AVM'ler, konutlar dikiliyor. Yollara sadece pansuman yapılıyor. Tuhafımıza giden yeni inşaat, zaten yetersiz olan ana arterlerin hemen dibinden başlıyor. Bıraktık on yıl sonrasını 'Bir ay sonra ne olacak' diye hesap eden yok. 'Nedim 2011'de yaşasaydı ne olurdu' sorusunu biz cevaplamak istiyoruz. Mutlaka çıldırır ve bir üst geçitten kendini araçların altına atardı. Bir taşını tüm Acem mülküne değişmeyen şairin son sözleri 'Oh kurtuldum' olurdu. Patrona Halil İsyanı'nda kadın kılığında binadan binaya atlayıp, kaçarken düşüp can vermezdi. Sadede gelelim. Salı akşamları İncir Çekirdeği'ni izlemeyi sakın unutmayın.
Tabii edebiyatla ilginiz varsa.
***
Hayvan Hakları'nın en yoğun hatırlandığı yirmi dört saat yaşadık. Konuyla ilgili kuruluşların temsilcileri, ekranlarda boy gösterdiler. Onlar konuşurken, Büyükçekmece'den haberin gerçeği geldi. Bir yavru kediyi benzin dökerek yakmışlar. Hayvan kim ya da kimler? Karar sizin.
...
Fatih Altaylı, Teke Tek'iyle yeniden boy göstermeye başladı. 'Türkiye'nin Otomobil Projesi'ni konuşurken, kendini 'Otomotiv meraklısı' olarak tanıttı. Aslında Oto çizimcisi yakıştırması daha uygun düşerdi. Onun, siyaset konuşurken yaptığı Ferrari karalamalarını görmüştük. Konuğu 'Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı' Nihat Ergün'dü. İtiraf edelim, Ergün'ü dolu bulduk.
***
Hayatımız boyunca her türden kitap okuduk. Bazılarında zorlandık. Şaşırtanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Beyaz Salıncak bunlardan biri. Erkin Ayan'ın romanı Gelişim Sanat etiketiyle piyasada. Yazılış tarzı nesir. Ancak fazla şiirsel. İçinde Rafet El Roman'dan alıntılar dahi var. Seçilen isimler, tarih ve mitoloji esintileri taşımakta. Sona eklenen bilgilendirme notları çarpıcı.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister