• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
12 Aralık 2011 Pazartesi

Dostluk ve vefa

Kanal 24'e takıldık. 'Bir Şarkısın Sen'in tekrarı, Naim Dilmener'in konuğu Ömür Göksel'di. Sanatçının son CD'si 'A Touch of Amore' üstüne konuşmakla kalmadılar. Unutulmayan beste ve yorumların değerlendirmesini izledik. Bu işlerden anlayanlar için, hoş söyleşiydi. Aralara monte edilen 'Göksel şarkıları' şık durdu. Özel hayatıyla ilgili bilgi veren Ömür Büyüğümüzün bir anısı çok etkiledi bizi; 'Yurtdışından teklif alınca gittim. Havalanında beni Cenk Koray uğurladı. Tam 17 yıl aradan sonra dönüş yaptığımda karşılayan yine Cenk Koray'dı. Uğurlarken söylediği -Ömür gidiyor, bütün kızlar ağlıyor- sözünü hatırlatıp, sordum; 'Hani o kızlar?' Cevabı 'O kızların hepsi anneanne oldu. İyi ki geldin'di.'
...
Cenk Koray Büyüğümüz bu akşam Günay'da anılacak. Kız kardeşi Rahşande öncülüğündeki komite, gerekli organizasyonu yaptı. Katılacak herkese selamlarımızı yolluyoruz. Sevgili Ağabeyimize ise dualarımızı.
***
SkyTÜRK'ün yeni yerine taşındığını, yayın kalitesinden fark ediyoruz. Örneğin Bildiğin Gibi'de stüdyo aydınlandı. Renkler düzeldi. Ses düzeni farklıydı. Nilgün Belgün-Ali Saydam ikilisinin konukları arasında Anjelika Akbar'ı çok beğendik. Bu müthiş piyanistin -Ayrıca hoş- Türk insanını kısa zamanda ne kadar iyi çözdüğünü anladık. En önemli tespitimiz bu ülkeyi hepimizden fazla sever hale gelmesi. Program arasına sıkıştırılan bestesi Liber Tango'nun klibine bayıldık. Küçük bir not da canlı müzik yapan 'Orta yaşüstü orkestra' için düşelim. Kafa dinlendiriyorlar. Bir zamanlar İstanbul'un Niş Düğün Salonu'nu anımsatıyorlar. Bilmeyenler için yazalım. Niş'te Fehmi Ege'den Esin Engin'e kadar epey ünlü çalışmıştı.
...
NTV'de Yekta Kopan'ın konuklarından biri Redd Grubu'ndan Güneş Duru'ydu. Bir süre tanımakta güçlük çektik. 'O mu, değil mi' diye tereddüte düştük. Sonunda çözdük 'Burnunu düzelttirenler arasına katılmıştı'.
...
Keşanlı Ali Destanı'nın televizyona uyarlanmış hali başladı. Baştan söyleyelim, kimse bozulmasın. Döneme uyarlama kötü. Mekan kullanımı aynı şekilde. Birilerinin 'Harika Çocuk' dediği Çağan Irmak, başarısız. Keşke, kurgu 2011'e uyarlansaydı. Ekip içinde tek başarılı var; Belçin Bilgin. Bu kız, Zilha rolünde mükemmel.
***
'Şike Nedir' tartışmaları arasında, Cumhurbaşkanı Gül'ün veto ettiği aynen kabul edildi. APS olarak, Çankaya'ya yollandı. AK Parti'deki fireleri gördünüz. Erdoğan iki fotoğraf çektirdi, üstüne Dolmabahçe'ye gitti geldi, işlem tamamlandı. 'Tatlı su kaptanları' hemen çark ettiler. Baştan beri söylüyoruz bizdeki aslan terbiyesi tek metotlu. Hangisi mi? 'Kırbaçlı olan'.
...
Ekranlardaki tartışmalar hız kesmiyor. En ilgi çekeni 32. Gün'deydi. Erman Toroğlu'nda bildik söylevlere takıldık. Gürcistan'daki 'Rüşvet teklifi' ile 'Benim tabancam var' lafları. Ne diyelim, 'Allah muhtaç etmesin'.
...
ÖZEL NOT: Köşk, bu kez YÖK'e mükemmel bir bilim adamı atadı. Malezya Federasyonu'ndan değil. Yüzü Batı'ya dönük, Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya için kötü laf edene rastlamadık. Şimdi biz övdük ya Şamil Tayyar telaşlanacak. Çetinsaya'da, bit- yeniği aramaya başlayacak. Tıpkı 'Genelkurmay Başkanı Org. Özel, Atatürkçü ve laiktir' diye not düşünce telaşlandığı gibi. 'Burhan Ayeri, Özel'i niçin 'Methetti' diye yazı döşendiğini hiç unutmuyoruz.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak