• $13,5887
  • €15,3096
  • 794.991
  • 1951.17
27 Şubat 2012 Pazartesi

Doğum zamanı

Duyumlarımız ve ekrana düşen görüntüler beklenen sonu belirliyor. CHP, eğer bir mucize olmazsa yeni doğuma hazır. Bu kadar yaşlı organizmanın, hala anaç özelliğini kaybetmemesi ilginç değil mi? Bizim Yaşar Usluer'in aylar önce koyduğu teşhis gerçekleşmekte. Türkiye bir dönem Mustafa Timisi ile deneneni yeniden izlemekte. Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki eylemde 'Sonuç ne olur?' derseniz, sevimli kedilerimiz size yol gösterecektir. Eğer amaç iktidar ise, AK Parti'nin alternatifi -Zaten yoktu ya- kalmadı. Yeniden iç savaşlar, post ve liderlik kavgası didişmeleriyle Hülya Avşar'ın dediğini tekrarlarız. 'Neydi o?' demeden hatırlatalım; 'Şampiyon belli. İkinci kim?'
...
CHP'deki 'Kuzey-Güney Savaşı'ndan çok ekranların yarışı daha ilginç. İki günlüğüne de olsa Ankara'nın Başkent olduğu hatırlandı. Görüntülü medyamızın İstanbul ayağının ağır topları Yahya Kemal'in 'Dönüşünü sevdiği kente taşındı'. Birileri artık şunun farkına varmalı. Eski Başkent'te iki önemli ziyaretgah kalacak. Anıtkabir ve Süleyman Baba'nın ikametgahı. Bu arada Doğuş Grubu'nun özellikle Star'daki başarılı haberciliği dikkat çekti.
***
TRT Haber'in başarılı yapımı Siyasetin Arka Yüzü'nde bu kez Binali Yıldırım vardı. Unvanı İspanyolları hatırlatan 'Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı' haline gelen Yıldırım'ı evinde izledik. Eşi, oğlu, gelini ve iki torunuyla daha fazla tanıma imkanımız oldu. Görevle ilgili çaba ve öngörülerini biliyoruz. Bu kez ayrıntılara dikkat ettik. Yıldırım'lar tipik Türk Ailesi, bizim evdeki gibi terlik giyiliyor. Semiha Yıldırım'ın hazırladığı sofrada bir tek dış alım görmedik. Hepsi evde yapımdı. Dizilim dahi Erzincan usulüydü. Basınımızın kılık kıyafetini eleştirdiği Bayan Yıldırım'ın konuşmalarını beğendiğimizi itiraf edelim.
...
Bakanımızın torun sevgisi her dedeninki gibi. Bülent Yıldırım'ın itirafıyla; 'Eskiden İstanbul'a geldiğinde es geçtiği evlat evine, artık uğramazlık yapamıyor'. Binali Yıldırım'ın iyi yemek yaptığını ve Karnıyarık'taki başarısını anlatışını sevdik. Arnavut ciğeri, pilav ve çorbanın her türlüsünü becerebildiğini söyleyişindeki samimiyete inandık. Türk Müziğini, THM'ni daha öne çıkararak tercih etmekte. En hoş tarafı Aşık Veysel'den 'Uzun ince bir yoldayım'ı okumasıydı. Eğer bu konuda içtenlikle yorum yaparsak; 'Sesi, solo için biraz zor, ama koroda idare eder'. Bakan, Veysel'in 'Uzun ince yolu'nu 'Duble yol'a dönüştürmeyi ihmal etmedi.
***
TRT-M'in yayınladığı Keşanlı Ali Destanı bize daha çarpıcı geldi. Keşanlı'yı Engin Cezzar, Sipsi'yi Aydemir Akbaş oynuyor. Müzik yönetmeni merhum Melih Kibar. Hakk'a yürüyen epey ismi yeniden izlemek, nostaljiden öte.
...
Okan Bayülgen, Disko Kralı'nda da diğer krallıklarındaki gibi başarılı. Programına çağırdıklarının format birliğindeki kurguyu sağlama görevinin Reyhan Tüysüz'de olduğunun farkındayız.
...
Ciwan Haco'nın son albümü Veger Sony etiketiyle çıktı. Bu çalışmanın en önemli özelliği türkülerin tamamının kökeninin Türkçe olması. Aralarında Neşet Ertaş bestesi bile var. 11 eseri anlamadığımız dilde söylense dahi tanıyoruz. Ana dil sorunu olmayanlar için zaten problem yok.

<p> </p>

İlçe belediyelerine tuz yerine kum mu verildi?

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!