• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
26 Eylül 2011 Pazartesi

Doğruyu savunma

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Dün gazeteye gelirken, okumaya Pazar ekimizden başladık. Manşetlerine Taha Akyol'la söyleşiyi taşımışlardı. Bu işi yapan isim ise ilavenin yeni yönetmeni İpek Özbey'di. Akyol, meslek hayatımızın 12 Eylül 1980 sonrasında birlikte çalıştığımız isimlerden. Mamak'taki felaket günlerinden sonra önce YANKI sonra Tercüman'da omuz omuza uğraş verdik. Hem de kısa sayılmayacak süre. Bakıyoruz birtakım eski ve yeni isimler Akyol'a saldırı halinde. Bu salvo atışlara gerçekten canımız sıkılmakta. 'Dostumuz' yakıştırmasını pek az kimse için kullanırız. Taha Bey bunlardan biridir. İlk gençliğimizden başlayarak böylesine sağlam karakterli 'Adam gibi adam'a nadiren rastlarız. Akyol'u karalamak isteyenler, önce zigzag olmayan çizgisini incelesin. Nasıl tanıdıysak bugün aynı yerde durmakta. Mütedeyyin ama yobaz değil. Eleştirebilir fakat Atatürk'e daima sevgi ve saygılı. Onu biz tarif etsek; 'Türk-İslam ağırlıklı' diyebiliriz. Merkez sağın iki yanında. Hiçbir zaman fazla açılmamıştır.
...
Gelelim gazetecilik tarafına. Yalan, üçkağıt ve çıkarcılık bilmez. Çalıştığı kurumlara sağladığı imkanlara birebir tanık olduk. Bunların yarısını becerenler köşe olurken, Akyol reddetti. Yanından yüzlerce kişi geçmiş bir basın yöneticisi olarak, tanıdığımız en iyi araştırmacıdır. Devamlı okur. Yazı ve incelemelerini tamamlamadan yayınına izin vermez. İnanmadığı konulara açıkça itiraz eder. Bu yolda, hiç ayrım yapmaz. Bakıyoruz da onda yüklenecek malzeme bulamayanlar yakınlarıyla vurma -Onlarda da yok ya- peşinde. Kişisel kanımız, 'Amiral Gemisi' en iyi seçimi yaptı. Gazete ve Akyol birlikte prestij tazelemesi yapacak. Dostumuza güveniyor ve her zamanki başarı dileklerimizi yineliyoruz.
-  - -
Pervari'deki saldırı, bölücülerin hız kesmeyeceğinin kanıtı. Yine şehitler, yine yaralılar. Kayahan'ın söylediği gibi; 'Hep karanlık, yeter artık'. Durumun bu hale gelişi davul-zurna çalarak gerçekleşti. Aynı şeyleri söyleyip yazmaktan bıktık. Üzüntümüz her geçen gün büyüyor.
...
Herkes haddini bilmeli. Sözümüz her meslek grubu için geçerli. Eleştirimizin spordaki son örneğini Barcelona-A. Madrid maçında gördük. 'Messi mi, Arda mı?' manşeti atanlar şişti. Kanatları henüz tamamlanmadan uçurulmaya çalışılan çocuğumuzun perişan haline öfkelendik. Bıraktık maçın bütününü 45 dakikayı dahi çıkaramadı. Medyamıza tavsiyemiz 'Balon şişirme yarışmaları'na son vermesi.
-  - -
UMUT VAKFI 11. kez 'Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü'nü gerçekleştirecek. 28 Eylül günü Taksim Meydanı'nda buluşulup, saat tam 12.00'de etkinliğe başlanacak. Akşam da Dedeman İstanbul'da 'Ayrımcılığın Önlenmesi ve Yurttaşlık Bilinci' konulu bilimsel araştırma ve inceleme yarışmasının ödül töreni var. Nazire Dedeman Çağatay'ın önderliğinde Vakıf, bu yılki etkinliklerde de silahsızlanmaya katkıyı hedefledi. İlave olarak 'Kadınlara Karşı Ölümcül Şiddet Riski'ni Azaltmayı Amaçladı'. Sanırız UMUT VAKFI'na herkesin katkı vakti çoktan geldi.

<p>Nijerya açıklarında Türk gemisine yönelik bir saldırı gerçekleşti. Saldırıda bir denizci hayatını

Türk gemisine saldırının arkasında Fransa mı var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

En kötü yıl gerçekten 2020 mi? Bilim insanları, 536 yılına işaret ediyor

Haftanın yalanları