• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
28 Aralık 2010 Salı

Doğruları yazabilmek

Okurlarla kapışmayı sevmeyiz. Bu yüzden ağır eleştirilere bile dozunda cevapla yetiniriz. Kimi 'Hep, ben bilirim' havasındadır. En acıtanlarıysa 'Ben sana bu kadar hizmet ediyorum. Üstelik parasız' kompleksine kapılandır. Hani içimizden ters bir tavır koymak gelse de susmayı tercih ederiz. Bazıları çok güzel yorumlar yollar. Ancak 'Manas Destanı' gibi. İki gün sırf bunu yayınlasanız, sığmaz.


...
Adam kalkmış, hayatımız boyunca oy verdiğimiz Süleyman Demirel'in üstün özelliklerini anlatıyor. Yetmiyor, Hüsamettin Cindoruk Büyüğümüzün, pek çok bölümüne 'Haklısın' dediği eleştirilerimizi kınıyor. Kimilerini üzmeyelim diye sineye çektik. Bugün bardak taştı. Bundan böyle boşuna e-posta yollamasınlar.

***
Prof. Dr. Faruk Şen artık İstanbul'a yerleşti. TAVAK olarak Silivri'de bir Avrupa Üniversitesi kurma çalışmasının başında. Türkiye'nin tanıtımıyla ilgili son makalesi muhteşem. Merak edenler (sen@tavak.de)'den okuyabilir.

...
Engin Balim'in Can Dündar'a cevabını yayınlamak zorundayız:
Merhaba Sayın Ayeri,
. İnanın uzun zamandan bu yana Can Dündar okumadığım için, o yazıdan habersizdim. Anlaşılan yaftalama ağırlıklı filminin yeterince finansal getiri yapmamasından, kuyruk acısı iyice artmış görünüyor. Emek'teki ofisini de 1 yıl kadar önce boşaltıp gitti. Yerinde yeller esiyor şimdilerde.
. Belgesellerinde istediği gibi çarpıtmayı kendine hak görenler, başkalarının onu ucundan azıcık eleştirmeleri karşısında 'Yandım Allah beni linç ediyorlar' diye feryadı basmayı iyi beceriyor. Bizler hiçbir zaman Dündar'ı, Gülenci ya da ajan olmakla yaftalamadık. Sadece beceriksiz bir araştırmacı ve biraz da paracan olmakla ilişkilendirdik.
. Ayrıca Dündar övünerek 'Bakınız bana Gülenci diyorlardı şimdi Zaman beni eleştiriyor' diyor. İyi de arkadaş; Said-i Nursi'nin yaşamını anlatan belgeseli, ona da 'Bu benim Said-i Nursim, kime ne diyerek' rakı içirtip, garip işlere kalkışırsın diye sana çektirmediler diye ters düşmediğini, nereden bileceğiz?

...
Yaşar Usluer'in 'Durum analizi' her zamanki gibi olağanüstü. Siyasetten medyaya uzanan her eleştirisi mükemmel. Türkiye'nin geleceğiyle ilgili karamsarlığı ise düşündürücü.

***
Yok Böyle Dans'ta Saba Tümer'in jüri üyesi yapılmasını sevdik. Kızcağızın 'Notu bol'. Ayrıca renk unsuru oldu. Yarışmacı sayısı azaldıkça, seyir zevki arttı. Yine bir bayan elendi. Sanırız, bu sıra iki hafta daha onlarla devam edecek. Pascal müthiş. Burcu Esmersoy ile Azra Akın 'Göz zevkimiz'.

...
ÇGHB haftalar sonra ilk kez mükemmeldi. Çünkü, Yılmaz Erdoğan denetimindeki en güzeller seçilmişti. Yani, başarılı kolaj yayınlandı. İzleyicinin aradığı tarz zaten bu.

...
'Memleket Meselesi' filminin galası bugün yapılıyor. Yer Astoria sinemaları. Emeği geçenler televizyonda anlattıklarını, ilk kez ortaya koyacak.

<p>Şişli Ermeni Kabristanındaki anmaya Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kartoğlu ve Kült

Markar Esayan'a vefa... 'Bugüne kadar geri adım atmadı, Markar yalnız değildir'

Cevizi 1 gece suda bekletip içerseniz... Faydasını bir bilseniz

4 bin yıllık gizem çözüldü! Çığlık atan mumyanın sırrı ne?

Merkel'den Türkiye'ye veda ziyareti! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonunda İstanbul Boğazı'nı anlattı