• $7,4501
  • €9,056
  • 443.741
  • 1565.01
14 Mayıs 2012 Pazartesi

Dinleme adabı

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Bugün futbol mavrasını devam ettirenlerden olmayacağız. Hatta bize göre 14 Mayıs'ın, yani Türkiye'de demokrasi devriminin başlangıcından da söz etmeyeceğiz. Önceliği 'Dinleme Kültürü'ne vermeyi arzu ettik. İki geç saat şovundan biri bu hafta 3-0 önde başladı. Çünkü, 'Ağır Top' Bülent Ersoy'du. Sanatçıyı uzun zamandır sahnede izlemedik. Hatta, ekranda da. Aklımızda kalan son görüntüler TRT'dendi. Samim Şenyüz, Ersoy'u ikna edip, Akşam Sefası'na  çıkarmıştı. Bu kez, Beyazıt Öztürk'ün başarısını alkışladık. En önemli etkeni Bülent Hanım'ın ağzından dinledik; 'İyi aile terbiyesi almış, saygılı bir insansınız'. Bu sözleri ilk defa Taha Akyol'dan duymuştuk. Bunlar gerçeğin ta kendisi. Beyaz da bu iki önemli özelliğiyle, birtakım eksikliklerini kapatıyor.
...
Bazılarını Tatlıses'in ekibinden tanıdığımız muhteşem saz grubu ve bayansız dörtlü vokalleriyle Bülent Ersoy konserini sevdik. Muhteşem Yüzyıl'dan alıntı koltuğu ve fazlaca açık unutulmuş göğüs dekoltesi, gelenekselleşmiş naralarıyla Diva'yı beğendik. Genç üniversitelilerden oluşan muhteşem koro tüm şarkılara eşlik etti. Bu da, çalana ve söyleyene dopingtir. Ersoy, en önemli hamlesini başta yapıp hakimiyetini kurdu. Sanatçıya saygı dersi verdi. Oturmasını öğrenememiş bir kızı uyardı; 'Sana söylüyorum. Kalın bacaklı sarı'. Fena basılan öğrenci de, sahneye fırlayıp 'Af diliyorum' dedi. Neyse, bu da önemli. Sanırız, hayatı boyunca oturuş, kalkışına dikkat eder. Bu noktada Gazino Kültürü'nden iki örnek vermek istiyoruz. İkisi de mesleğimizden. Erol Simavi, hiçbir zaman Maksim'e fasıl başladıktan sonra girmemiştir. Rauf Tamer, sahnedekilere saygısından, daha doğrusu 'Dinleme Adabı'ndan hep aç kalırdı. Mevsimiyse biraz yeşil erik, mutlaka Trakya peyniri -Örneğin Altan Gürel- ona yeterdi. Deyim yerindeyse, çimdikler gibi yerdi. Şarkının orta yerinde bağırma-çağırmasını, gerekli-gereksiz kahkaha atmasını hatırlamayız.
...
Sanatçıya Saygı. Büyüğe Saygı. Makama Saygı. Bunlar önemli. En çok kanımıza dokunan, dünkü çocukların, ayaklarını masanın tepesine koyması. Size bir şey söyleyelim mi, bizim nesil bacak bacak üstüne atmayı beceremez. Ayakkabısının altını gösterenlerden de neticede hiçbir halt olmaz.
***
Radyo Alaturka - Yavuz Asöcal işbirliğinin yeni ürünü Müzeyyen Senar
-Yayınlanmamış Şarkılar2-. Adına 'Altın Arşiv Serisi' de denilen CD'de on iki ölümsüz eser mevcut. Alaeddin Yavaşca'dan Tatyos Efendi'ye kadar büyük isimlerin besteleri var.
...
Önemli tenorlarımızdan Hakan Aysev güzel bir çalışmaya imza attı. 'Yıldırım Gürses Şarkılarıyla' adlı CD'si müzik marketlerdeki yerini aldı. Bilindiği gibi Yıldırım Gürses TSM'ne damgasını vurmuş bir tenordu. 12 seçkin besteden biri Ayla Gürses'le yapılan düet -ÇARESİZ-.
...
Yeni Türkü on şarkısını 'Şimdi ve Sonra' adıyla çıkardı. İcralar kadar, CD kapağı dikkat çekici. Tarihi saatleri hatırlatmakta.
...
Yavuz Asöcal Cem Karaca'nın yayınlanmamış kayıtlarını da çıkardı. Anlayacağınız gibi CD'nin tamamı enstrümantal.
...
Korhan Futacı ve Kara Orkestra albümlerine PAVURYA ismini verdiler. 11 şarkı için de tek cover Ali Kocatepe'nin Ben Sana Vurgunum'u. Gerçekten beğendik.

<p>Hiçbir şey ortaya koyamayan, alternatif üretemeyen muhalefetin işi ve gücünün yalan söyleyerek se

'Muhalefet yalan, algı ve manipülasyonla oy devşirmeye çalışıyor'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

256 yaşında ölen adamın sırrı ne?

Şuşa'ya giden ''Zafer Yolu'' eylülde hazır olacak