• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
21 Eylül 2011 Çarşamba

Devir bunların

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Geç bir saatte HaberTÜRK'teki tartışmaya takıldık. Tanıdık isimler vardı. Upuzun didişmede bombayı Serdar Turgut patlattı. 'Türkiye'nin İsrail'le savaşacak gücü var mı?' diye sordu. Ne tesadüf ki, son WikiLeaks belgelerinde yer alan konuşmasını iki gün önce okumuştuk. Turgut, ABD'nin İstanbul Başkonsolosu'na 'Oğlumun geleceğini Amerikan vatandaşı yaparak, kurtardım' diyordu. Bazı insanlar gerçekten ilginç. Yönetimine getirildiği gazeteye 100 bin tiraj kaybettirdikten sonra 'Ben Genel Yayın Müdürü iken' dersleri vermiyorlar mı, kafamız karışıyor.  Hele bunlar, yıllar yılı 'Ateist ve Leninistim' nutukları atmışsa. Bu stratejilerinin onları beş yılda triplex sahibi yaptığı ise gerçek. Yiğit Bulut'un kem küm ettiği soruyu biz cevaplandıralım. İsrail'le kapışmayı tabi” ki istemeyiz. Ancak o duruma gelinirse, 'Türk ordusu iyi savaşır'. Bunca general ve amiralin içeri tıkılmasına rağmen. Askeri uzmanlık, 'Tenis Yazarlığı'na benzemez. Tavsiyemiz, kimsenin anlamadığı konularda ahkam kesmemesi.
***
Önemli olduğuna inandığımız bir duyumu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. PJAK, en önemli askeri merkezi olan Casusan'ı boşalttı. Daha doğrusu İran'a, Devrim Muhafızları'na terk etti. Araştırdık ve çarpıcı gerçeği öğrendik. Önce İran'ın Türkiye Büyükelçisi'nin bir hafta önceki demecini hatırlatalım: 'Ankara ile PKK'ya karşı ortak harekat yapmayı asla düşünmüyoruz'. Ardından Tahran'ın, Suriye'deki yönetime sahip çıkışını anımsayın. Esad'ın arkasında dururken, Türkiye'nin Şam'a açtığı yıpratma kampanyasına kızdıkları ortada. Anlayacağınız, Güney'de Suriye, Doğu'da İran'la ilişkiler gittikçe kötüleşiyor. Malatya'ya 'Koruma Kalkanı Projesi', olumsuzlukların üstüne tüy dikti.
...
MİT-PKK pazarlıkları iyice deşifre olmaya başladı. Bu da görüşmelere yansıdı. İmralı'daki Bölücübaşı ile Ramazan başından beri temas yok. Hatta, gazetesine yazdığı yazılar dahi yerine ulaşamıyor. Bunların bizim açımızdan sakıncası yok. Uzun vadede kritik olan, MİT Müsteşarı'nın konumu. Uzman hukukçulara göre günü gelir Hakan Fidan'ı 'Anayasa'yı silahla değiştirmeye çalışan bölücülere yardım sözü vermekten yargılanırken görebiliriz'. Bakın, bu konu gerçekten önemli. Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri çok açık. İstenen cezada üst limit; idam.
***
beşN birK yeni sezona oldukça 'Light girdi'. Cüneyt Özdemir'e uzun balayı yaramadı galiba. Ya da aldığı talimat, yumuşak konularla uğraş, şeklinde. Bize kızmasın, uyaralım istedik.
...
Burada Laf Çok'a katılan Demet Akbağ'ın yanında kardeşi Sedef İybar vardı. Bu kızlar Oktay İybar Arkadaşımızın çocukları. Tercüman günleri ve küçüklükleri gözümüzün önüne geldi. O zamandan bugünlerin ışığını vermişlerdi.

<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kasrik Boğazı güzel manzarasıyla keşfedilmeyi bekleniyor

İzinsiz kazı yapan 11 kişi gözaltına alındı