• $8,4348
  • €10,2503
  • 498.526
  • 1441.33
23 Mart 2011 Çarşamba

Devekuşu olmayanlar

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Sözü ne zaman 'Durum analizi'ne getirsek müthiş yankı buluyoruz. O kadar fazla olumlu tepki alıyoruz ki, bunlara yer bulamamak üzüyor. Örneğin, bugünkü başlığımız Rahim Demirbaş'ın e-postasından alıntı. 'Osmanlı taksim edilirken Libya biraz ihmal edilmişti. Şimdi düzeltiliyor' diyerek, mükemmel analiz yapıyor.

...
Fransa'dan Şadan Kün'ün, 'Fransa'yı anlamıyorum' diyen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'e cevabı özetle şöyle:
Fransa'nın NATO'nun askeri kanadına tekrar girişi.  Üstelik Türkiye'nin elinde veto hakkı varken. Karşılığında ne alındı ne verildi. Ya da ne ile korkuttular hükümet ve askeri? O taviz verilirken, o koz elden çıkarken şaşırmamış da şimdi şaşırıyor. O Fransa BM gözetiminde Bosna'da soykırıma göz yummadı mı? Şimdi ABD'nin sırtını sıvazlamasıyla, Arap kökenli vatandaşlarına rağmen gitti ilk bombayı attı. Üstelik 6-7 ay önce Paris'teki sarayında çadır kurdurmuştu. Sayın Bahçeli'nin dediği gibi yarın, Güneydoğu'muzda küçük bir isyan çıksa (Ki çıkarırlar yakında) ilk Fransa gelirse şaşırmasın bakanımız. Bu arada Burhan Abi, neyin karşılığında Fransa'nın NATO'ya girmesine izin verdik. Biliyorsanız açıklar mısınız lütfen. Sevgi ve saygıyla ellerinizden öperim.

***
Yaşar Usluer'in mailleri güzel ama hayli uzun. Peş peşe yolladıklarından sonuncuyu epey makaslayıp, yayınlayabileceğiz:
. Sayın Ayeri, 'Terörle bir yere varılamaz' diyenler, terör yandaşı bayan milletvekilinin başkomseri tokatladığından utanırlar mı dersiniz? Ya tam tersi olsaydı, herhalde kıyamet kopar, polis hemen açığa alınırdı. Peki, tokat atan milletvekilinin dokunulmazlığı kalkar mı? Mümkün değil. 'Açılım'ın ayak sesleri değil bunlar, hedefe yaklaşmanın çığlıkları.
. Köşenizde MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül'ün açıklamalarını okudum. Hiçbirine katılmıyorum. 'Türkiye'deki sanayicilerin, sıvı ve bitkisel margarin ihtiyacı olan ham maddenin % 80'i yurtdışından sağlanmakta. Bu nedenle, tüketiciye arz edilenlerin üretimindeki; ham mısır, palm ve soya yağlarının tamamı ve ayçiçeğinin büyük bölümü ithal edilmekte' diyor. İyi de Yurdagül kusura bakmasın. 'Soya ve palm Türkiye'de üretilmemekte' ise mısır ve ayçiçeği üretiliyor. Bu üretici ürünlerini çok ucuza satıp emeğini koruyamadığı için, yeterince ekmiyor. 'Türkiye'deki sanayiciler de daha ucuz diye yurtdışından alıyor. Eğer bu üreticiye alım garantisi verilse, ekimden önce avans ödense, (Bu sistem şaraplık üzümde uygulanıyor) değil yağ için, biodizele yetecek kadar üretim patlaması yapılır.

***
Özer Atayolu'nun 'Geleceğe dönük görüşleriniz, birinci sayfadan büyük puntolarla yayınlanmalı' övgüsüyle uçtuk. Dr. Başar Ergün, Ruslara nükleer santral vermeyi kınayanlardan. Başbakan'a Prof. Dr. Ahmet Maranki'nin radyasyondan korunma formülünü aktarıyor; 'Akşam sıcak suya önce iyot damlatacaksınız. İçine kekik, çörekotu koyacaksınız. Sonra da elma sirkesi ilave edeceksiniz'. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner de 'Hedeftekiler Listesi'nde yer buldu. Celal Kurt 'Bıraksın, Anayasa'da değiştirilmeyecek madde yoktur, söylevini. Mağazalarında etek-bluz satmaya dönsün' diyor.

...
Gülseren Can Teyzemizin 'Sevgili oğlum' hitabını sevdik. 'Kalemine, yüreğine sağlık' şeklindeki övgülerine sonsuz teşekkürler. Biz de onun ellerinden öpüyoruz.

...
Şimdi CHP üst yönetiminden talebimiz var. Engin Balim'i 'Ankara'nın son bölgesinin son sırasından aday göstersinler'. Görsünler bakalım, seçilemeyeceğini bile bile nasıl çalışıyor.

<p>Libya açıklarında batmak üzere olan şişme bottaki 97 düzensiz göçmen, bölgedeki Deniz Kuvvetleri

MSB duyurdu: Mehmetçiğin dikkati faciayı önledi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi