• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
11 Kasım 2011 Cuma

Depremle yasamak

Jeolog değiliz. 'Deprem uzmanlığı' haddimize mi? Ancak, 17 Ağustos 1999'dan beri, bu işlere merak saldık. Okuduk ve inceledik. Aralarında 'Denetimciliğe soyunup köşe olan hocalar dahil' herkesi dinledik. Erciş merkezli yer hareketinde o bölgenin etkinliğini araştırdık. Van ve çevresindeki karmakarışık fay hatları dikkatimizi çekti. Hani 'Yavru tekirin hallaç pamuğu gibi attığı yün yumağı'na benziyordu. Van Gölü'nün krater olduğunu bilince endişemiz arttı. 7.2'nin peşi sıra devam eden sarsıntıların sayısını Kandilli dahi hesap edemez konuma geldi.
...
Bu kez Edremit merkezli -1972'de de sallandı- 5.6'lık depremle afalladık. Erciş'ten daha az yıkıcıydı. Hatta merkezindeki geniş kayalıkta iskan yapıldığı için sadece birkaç küçük çatlak oluştu. Ancak, bu sarsıntı Van il merkezinde yaklaşık 25 binayı indirdi. 47 yıllık otel bunlardan biriydi. Can kayıpları zaten burada gerçekleşti. Bu noktada aklımıza Prof. Dr. Şener Üşümezsoy geldi. 'Israrla İstanbul tehlikede değil -En az bir asır-' derken başka bir alanda, Erzincan'dan Hakkari'ye kadar  kırmızı alarm verdi. 'Vücutçu Hocamız'ın öngörüleri tutuyor. Dileriz Megakent'te deprem yok tahmini gerçekleşir.

...
Gelelim olayın ekran yanına. Haber kanallarının tamamı depremi 'Son dakika' yazılarıyla duyurdu. Normal akışı kesenler olduğu gibi devam etmekte olan programın etrafını dolduranları gördük. En çarpıcı görüntüyü aktarmak NTV'nin işiydi. Bayram Otel'in enkazı altından bir kadının kurtarılışı saniye saniye aktarıldı. Gelişen teknoloji ve buna ayak uyduran medyamız iyi sonuç almakta. Haberciliğin geldiği nokta müthiş. Bazı ulusal kanalların 'Ağırlaştırılmış yayın'a geçtiklerini de gözlemledik. Kimileri umursamayıp dümdüz gittiler. Şaşırdığımız kanal Flash TV'ydi. 'Vur patlasın çal oynasın'a devam edildi. Sıra gecesine zılgıtlar eşlik etti. Mendiller elde oynandı. Üstelik canlı yayında. Flash beğendiğimiz ekran. Bu yüzden yüklenmeyi bu kadarla sınırlı tutalım.
***
Muhteşem Yüzyıl, zehirli yılanların devreye sokulduğu senaryosuyla rating düşüşünü durdurdu, son üç haftanın en yüksek izlenirliği yakalandı. Üç ayrı cephede savaşan Hürrem yılmıyor. Tam pes edecek derken dayanıklı dövüşçü gibi ayağa fırlıyor. 
...
Çocuklar Duymasın'da bayram muhabbeti, özel namazın iki rekat olduğunu öğretmeye kadar uzandı. Haluk'un geleneksel kutlamaları hatırlatışı sevimliydi. 'Soba nostaljisi' hoşluktu. Doğrusu üstünde kestane pişirip, ekmek kızarttığımız çinili sobamızı hatırladık. Hatta harlanan sobaya dayadığı tüyleri kavrulan kedimizi bile anımsadık.
...
Kenan Işık'lı Milyoner iyi gidiyor. Her zamanki gibi 'Parasızlığın gözü kör olsun' diyen yarışmacılar izliyoruz. 'Çerkez' Meliha Ünlü sırf bu yüzden 30 binle yetindi. Aklına ilk geleni söyleyip, 'Napolyon Bonapart' dese, ödülü ikiye katlayacaktı.
...
ÖZEL NOT: Bu akşam Hırvatistan'la önemli bir maç yapacağız. Arzumuz seyircinin susmaması. Tabi”, futbolcularımızın paniksiz şekilde ayağa top oynaması. Gönlümüz onlarla.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak