• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
1 Ocak 2011 Cumartesi

Değişen ne olacak?

Ve geldik yeni yılın ilk gününe. Şu satırları yazdığımızda Taksim Meydanı'ndan henüz turist kadınlara taciz haberi almamıştık. Engin Balim'in işaret ettiği, İstanbul Emniyeti'nin 'NO-EL Baba' kılığındaki polisleri, mutlaka etkili olmuştur. Ancak öbür dileği gerçekleşmedi. Dünyanın neresinde felaket haberi varsa, hepsi evlerimize taşınmaya başlandı. 2011'i kutlamaya Yeni Zelanda ile başlayıp devam ettik. Bilindiği gibi saat farkı takvimde önemli.


...
Kiminiz -imkanı olan- geceyi dışarıda geçirdi. Bazıları geleneksel olarak ekran başında. Bu sınıfa girenlerdeniz. Aslında PTT'nin, yani pijama, terlik, telefonun modasının hiç geçmeyeceği ülkede yaşıyoruz. Buna televizyonu eklediğiniz takdirde, ortaya PTTT, yani 'Üç T'li yaşam çıkıyor. Doğrusu bu olmalı. Gördüğünüz gibi, bunun 'İsim babası' olduk.


...
Dizilerin arasına sıkıştırılan kutlama programları daha hoş. Her ekranın ayrı ayrı komedi yapımları var. Amaç yılbaşında ağlatmak değil, güldürmek olduğuna göre bu normal. Çok renkli yama yaparak 'Klip saati' gibi uygulamaları ise sevenlerden değiliz. 'Çek bir solo programı' uygulaması evinde kalanlar için en iyisi. Yine kendi adımıza konuşursak, elimiz ayağımız tuttuğu sürece TRT'nin yayınladığı 'Milli Piyango çekilişleri'ni hiç kaçırmayacağız'. En kötüsünü müjdeleyelim. Başta haber kanalları olmak üzere üç gün 'Tekrar oğlu, tekrarlar' izleyeceksiniz.

...
Kutlama mesajları yağmur gibi. Hepsi birbirinden anlamlı. Ayırım yapmak istemiyoruz. Bu yüzden herkese sonsuz teşekkürler. Dileriz, tüm dilekleri 2011'de gerçekleşir.

***
Yılbaşı filan derken TRT-Müzik'in Turnalar'ını atlamayalım. Bant yayındı ama özenle hazırlanmıştı. Burada 'Canlı kayıt' uygulaması önemli. Mustafa Gürsoy'un yönetimine, Ömer Hayri Uzun'un THM bilgisini ekleyince ortaya zaten iyi işler çıkmakta. Konuklar da seçmeceydi. Melda Kuyucu Kılıç, daha önce yazdığımız gibi, Türk Müziği'nin her dalına yakışmakta. Türkülerde de star. Erhan Güleryüz, bu işlere hafif müzikle başladı ve  ilk adımları Kafkas ezgileriydi. İyi bir yayın, güzel seyir oldu.


...
Meşk Zamanı'nın da aynı sistemle kayda alındığını anladık. Arif Özgülüş, isteklerle olayı götürdü. Onun tanıttığı Beykoz'lu Metin Çetinöz'ün bestesi 'Senelerce boş yere hayalinle yaşadım'ı her dinleyişimizde daha fazla sevmeye başladık.

***
Teke Tek Özel'de Hüsamettin Cindoruk vardı. Fatih Altaylı-Murat Bardakçı, ikilisinin sorularını cevaplandırdı. Büyüğümüzün 'Siyasi Tarih Uzmanı' olduğuna, bir kez daha inandık. Adnan Menderes dönemiyle günümüzün kıyaslaması müthişti. 'Menderes güçlü, hükümeti güçsüzdü' dedi. Arkasından 'Erdoğan da, hükümeti de güçlü' lafını etti. Kürtçe'nin Devlet eliyle 'Eğitim dili olamayacağına' dair rakamsal örnekler verdi. Mesela ilk planda 42 bin öğretmene ihtiyaç var. Cindoruk'a göre, böylesi bir uygulama Türkiye'de 7 dili daha kaşır. Celal Bayar'ın Atatürk sevgisine dair verilen örneklerle anılarımız tazelendi. Bayar tam 100 yaşındayken bize 80 sene önceki hatıralarını anlatmıştı. Hem de tüm detaylarıyla. Atatürk'ün taktığı kravat ve giydiği ayakkabının rengine varıncaya kadar.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...

Simpsonlar'ın kehanetleri şok etkisi yarattı! Koronanın bitiş tarihini verdi