• $13,5429
  • €15,3572
  • 789.308
  • 1979.83
1 Ağustos 2011 Pazartesi

Darbeyi 'Adamı yaptı'

Orgeneral Necdet Özel'i övdüğümüzde tek 'Acaba' sorusunu Şamil Tayyar'dan duymuştuk. O zaman milletvekili olmamış, köşe yazarlığı yapıyordu. Tuhafına giden 'Biz niye beğeniyorduk?' Sebep çok basitti. 1969'dan, hatta Kara Harp Okulu yıllarından beri Özel'i tanıyan epey yakınımız var. Onun için 'Asker oğlu asker'-Babası da subay- yargısında birleşiyorlardı. Yoksa, kökeninin Kayseri'ye dayandığı ve onu ilk defa Cumhurbaşkanı'nın işaret ettiği yolundaki istihbaratla ilgimiz yoktu. Sıkı bir Beşiktaş taraftarı olduğunu da not olarak düşelim. Tek sevmediği konunun ise konuşmak bile istemediği politika olduğunu bilenlerin sayısı da hayli fazla.
...
Orgeneral Necdet Özel'in Genelkurmay Başkanlığı'yla değişik bir dönem açılacağını söyleyebiliriz. Pek çok kişiyi şaşırtacak iddialarda bulunacağız. Org. Özel'in TSK'nin en üst noktasına gelişi, gözaltında ve tutuklu olan muvazzaf subaylar için daha umutlu dönemi başlatacaktır. Başbakan ve Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmelerde 'İktidarın adamı' şeklindeki dedikodulardan rahatsızlığını dile getirdi. Başlatılan soruşturma ve açılan davalarda mağduriyetleri engelleme sözü aldığı bilgisine de ulaştık. Bunun yeni Genelkurmay Başkanı'nı rahatlattığını, zaman içinde anlayacağız. Özetlersek 'Org. Özel kimsenin adamı değildir'. Sağlam bir Atatürkçü'dür.
- - -
Bazı borazanların yanlı yayınlarına bakın. 'Oooh TSK'ni artık bizden biri yönetiyor' havaları basanları izleyin. Bu sahibinin sesi yorumcuları unutmak niyetinde değiliz. Onlara yakın tarihimizden bir olayı hatırlatacağız. Sırf kulaklarına küpe olsun diye:
'1977 Yılında Demirel Hükümeti, ani bir kararla -Darbe hazırlığı iddiası- Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Namık Kemal Ersun'u emekliye ayırdı. YAŞ Toplantısı'na bir ay kala gerçekleşen bu olay sonrası Devlet'in üst kademesinde gerginlik başladı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Org. Adnan Ersöz'ü, Başbakan Süleyman Demirel Org. Ali Fethi Esener'i Genelkurmay Başkanlığı için desteklediler. Demirel, Köşk'e Esener'in kararnamesini yolladı ve direndi. Sonuçta yasal sürecin sonu yaklaştı. Kafamızda bir şimşek çaktı ve o zamanki adıyla Yeşilköy Havaalanı'nda Başbakan Demirel'i yakaladık. Kendisine tek soru yönelttik; 'Hem Ersöz, hem Esener emekli olacak. Bu durumda Ege Ordu Komutanı'na Genelkurmay Başkanlığı yolu açılmıyor mu?' Baba'nın yüzü ekşidi. Kaşlarını çattı ve soruya soruyla karşılık verdi; 'Evren Paşa fena adam mı?'.
...
Acele gazeteye döndük ve Org. Kenan Evren'in geçmişini araştırdık. Aradığımız bilgiyi Isparta'daki 58. Tümen Komutanlığı'nda yakaladık. Şevket Demirel'le, çilingir sofralarına kadar giden, çok iyi arkadaşlık günleri vardı. Sonuçta 'Demirel'lerin Adamı' denilen Org. Evren topladığı bavulları Ankara'ya taşıdı. Herkesin iyi hatırlayacağı gibi 12 Eylül 1980 İhtilali'ni yapan ekibin başı oldu. Hem de, 'Adamı dediklerine karşı.'
- - -
ÖNEMLİ NOT: Farklı bir Yüksek Askeri Şura toplantısı yaşayacağız. Yok 'Hanımefendi'nin elini sıkmamıştı' veya 'TBMM havuzunda ispirtolu hücumbot gezdirmişti' kriterlerinin öne çıkacağı haberlerini alıyoruz. Hani şu 'Armudun sapı, üzümün çöpü' hikayesi gibi. Türkiye dileriz bir daha böylesi, LYS benzeri atamalar yaşamaz.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı