• $15,8772
  • €16,8023
  • 939.617
  • 2393.61
10 Şubat 2011 Perşembe

Dağıtmayın bu okulu

Bugün kimilerine göre küçük, bize göre önemli konuları ele alacağız. İlki bir boşaltma kararı. İstanbul-Bahçelievler'deki Kumport İlköğretim Okulu, yıl sonu dağıtılıyor. Daha doğrusu lise haline getiriliyor. Gerekçe ilginç 'Dönüştürme için burasının uygun bulunması'. Kumport'un başarı yapısı ise Türkiye standartlarının üstünde. SBS'de
-2010 Yılı 8. Sınıflar- ortalama puanları 378. İstanbul genelindeki Devlet okullarında elde edilen ortalama ise 280. En başarılı özel okullarda bile 380. Kumport'un diğer üstünlüğü başarılı sporcular yetiştirmesi. Efes Pilsen ve Galatasaray gibi kulüplerin voleybol ve basketbol altyapılarında, bu eğitim kurumunun öğrencileri var.

...
Gerekçe, 'Bölgede lise eksikliği' olarak gösterilse dahi Kumport'un ortadan kaldırılması tesadüf mü? Yoksa köhne emsalleri arasından sivrilmesi mi? Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun bu yanlıştan haberi var mı? Bahçelievler'in başarılı Belediye Başkanı Osman Develioğlu, yeni bir lise binası için gerekli organizasyonu yapamaz mı? Kumport'taki öğrencilerin velileri bağırıyorlar; 'Osman Baba, okulumuzu kurtar'. Bütün içtenliğimizle söylüyoruz, Sevgili Kardeşimiz Mustafa Holoğlu, bu yazıyı Başkanının önüne koyduğu an Develioğlu harekete geçecektir. Umutla bekliyoruz.

***
Yaşar Usluer'in mesajını, kişisel sorunlarımız arasında unuttuk. İsteği Türkiye'deki tüm yüksek öğrenim öğrencilerini ilgilendirmekte. Ayda 60 liralık bursa bile razı olan gariban gençleri rahatlatacak. Aslında önerdiği formül, yıllar önce uygulanıyordu. Nedense, kaldırıldı:
'Öğrenciler, okudukları il dışında da belediye hizmetlerinden yararlanabilmeli. Hatta dershanelere devam edenler de bu haktan faydalanmalı. Ne mi bunlar? Öğrenci kartları 'Toplu taşıma araçlarında geçmeli'. Daha sonra her türlü ihtiyaçları giderilebilmeli. Paradan, giyeceğe kadar. Meclis'teki Torba Tasarı'nın ağzı kapanmadan bu talebimizi de içine koyalım'.

***
NTV'deki Yorum Farkı'nda son aylarda ilk kez bu kadar sert diyalog izledik. Program bitti hala laf atmalar sürüyordu:
'- Emre Kongar: Ha bire faul yapıyorsunuz.
- Mehmet Barlas: Siz de hep sakat numarasına yatıyorsunuz.'

...
beşN birK'nın 'Isıtmalarından sıkıntı geldi'. Cüneyt Özdemir'i 'Bu son olsun' dileğiyle tebrik ederken, bir an önce işinin başına dönmeye davet ediyoruz. Uzun süren balayıların kariyer düşmanı olduğunu hatırlatırız.

...
Show TV'nin Yemekteyiz'i ilgi alanımız. Hele bu haftaki gibi ekip ünlülerden oluşmuşsa. 5 muzır yarışmacı arasında espri kralı Bülent Serttaş.

...
TurkMax'ın 1 Kadın 1 Erkek'ini de beğenerek izliyoruz. Özellikle kabir ziyaretindeki mezarlık parodileri olağanüstüydü.

...
4. Yeşilçam Ödülleri, 16 Şubat'ta sahiplerini buluyor. Turkcell'in ana sponsorluğundaki organizasyonun ödül gecesi Hasköy'deki Rahmi Koç Müzesi'nde.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister