• $7,358
  • €8,9645
  • 441.104
  • 1551.57
17 Eylül 2011 Cumartesi

Çiçek'e hatırlatma

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Korkut Eken mahkum olduğunda, konuyu Güneş Gazetesi'nde işlemiştik. Kağıt üstünde Emekli Yarbay gözüken Eken'in, Devlet'in her kademesinde canını ortaya koyarak çalıştığını herkes biliyordu. Başarılı hizmetlerinden dolayı yargılandı. Cezaevine girdi. Sonradan anlaşıldı ki içeride tutulduğu zaman, hak ettiğinin iki katıydı. Eken'in içeriden çıktığında söylediği sözler aynen şöyle idi:
'Devlet'le küslük olmaz. Her şeyi Vatan'ım için yaptım. Yine bize ihtiyaç duyulursa hazırım. Gerekirse dağa çıkar, bölücüyle çarpışırım'.
...
Biz haksızlık yapıldığını yazdık. Dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek aradı. Bu konuda geçmiş hükümetlerden
-Hiçbir çaba göstermediklerinden- yakındı. Şimdi Sayın Çiçek TBMM Başkanı. Kendisine bir kısım medyanın bayram edip 'Resmen Çeteci' başlıkları attıklarını duyuralım. Mehmet Ağar'ın yargılanması sonucu alınan kararı nasıl yorumladığının merakı içindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanı Vekili, Ağar'ın, 'Yargıtay onarsa' 5 yıllık mahkumiyeti hakkında ne düşünüyor? Ağar'ın hizmetleri ortada. Türkiye'nin Güneydoğu'su bölünme konumuna gelmişken, canı pahasına ortaya koyduklarını görmezden mi geleceğiz? Mehmet Ağar'ın yaptığı açıklama, Korkut Eken'i hatırlatmakta; 'Kendimden eminim. Kararın Yargıtay'da düzeltileceğine inancım tam'.
...
Kelle koltukta görev yapıp, ülkesinin birliğini ve dirliğini savunanlar cezalandırılmamalı. Bugün Ağar'ı görmezden gelenler, Hakan Fidan'a olacakları tahmin edebiliyorlar mı? MİT Müsteşarı'nın PKK ile müzakereleri, yasalara göre pek çok suç unsuru içermekte. Örneğin 'Milli Eğitim Bakanlığı'nın kaldırılması'. Bu sadece bir tanesi. İnternete düşen, daha sonra yazılı medyada yer alan konuşmalar, ileride mutlaka başına dert açacaktır. Dün Mehmet Ağar'a bugün Hakan Fidan'a 'Sen aslansın, kaplansın' diyenleri bulabilecek miyiz? Devlet'seniz 'Devlet'e sahip çıkanı, Devlet gibi koruyup, kollamak görevinizdir'. Kişisel kanaatimizi soran olursa söyleyelim; 'Ağar, gerçekten Aslanlar Aslanıdır. Bu ülke ona minnet duymalı'. Kaldı ki, verdiği mücadelede 'İspanya ve İngiltere'dekinden farklı metotlar kullanmamıştır.
***
Beşiktaş, Maccabi Telaviv'i farklı yendi. Yorumculardan övgü yağıyor. Kendi adımıza, yanlışları yazma mecburiyeti hissediyoruz. Takımın Portekizlileri, üstün özelliklere sahip ama koşmayı sevmiyorlar. Defans bunalmış iken, geriye dönmüyorlar. Özetlersek, 'Tembeller'. Bu yüzden önemli maçları kazanırlar ama 'Sezonu kazanamazlar'. Almeida'nın adalesinin yırtılması da, iyi çalışmamanın ürünü. En az 6 hafta oynayamayacak. Guti'nin belinin tutmadığı söyleniyor. Sebebi meydanda. Simao yürüyor. Fernandes on metrekarelik alanda şova başladı. 5-1'lik galibiyet, böylesi ortamda Telaviv Maccabi'den alınmışsa güzel. Fakat ufuktaki tehlikeyi görmek şart. Tedbirler fazla geciktirilmemeli.
...
ÖZEL NOT: Ertem Şener, 'Almeida'nın üç bacağı var' dedi. Ertem, 'Rüştü'nün her yerinden öptükten sonra' ikinci bombasını böylece patlatmış oldu.

<p>Başkan Erdoğan: Türkçe'de kelime katliamı oldu </p><p>KÜLTÜR VE TURİZM ÖZEL ÖDÜLLERİ </

21 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzmir'de depremin ardından acil yıkılan 71 binada inşaat çalışmaları başladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Josep Borell ile görüştü