• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
21 Mart 2012 Çarşamba

Çevre katilleri

Nevruz bugün. Kafaları sadece bölmeye çalışanlara göre "Her gün Nevruz". Bir de Mehmet Ali Birand gibiler var; "Ayın 18'ine izin verseydiniz, bu olaylar çıkmazdı" diyor. Haklı. Esenyurt'ta yakalanan 13 kilo plastik patlayıcının, ne için stoklandığından bihaber. Bu kadar malzemenin kaç AVM'yi havaya uçurup, kaç insanı öldüreceğinden de haberi yok. Militan, söktüğü kaldırım taşını atacak yer bulamayınca, trafik ışıklarını parçalamada kullanıyor. Birand ve şürekası yazılı ve görüntülü medyada köşe sahibi oldukları sürece, bir bakarsınız "Bölücüye her gün taşlı-sopalı ve de bombalı bayram" olur. Dün sabah, tek şeye odaklandık. Çimenler, yeni ekilmiş çiçekler, yerlerine henüz alışan fidanlar mahvedilmişti. Bunları yapanların bıraktık ideolojik yapılarını, insan olabilmesi mümkün mü? Aklımıza merhum Şakir Süter'i isyan ettiren 1 Mayıs geldi. Kadıköy'deki laleleri ellerindeki sopalarla parçalayanları anımsadık. "Bunların beyinleri yok ve omurilik soğanı ile idare ediyorlar". İlkel robotlara dönüşmüşler. Sloganları geri zekalı futbol holiganlarından farksız; "Vur, kır, parçala..." Hani bir ses diyor ki, "Kafadan bacaklılar"ın tahrip ettiği baz istasyonlarını olduğu gibi bırakmalı. Görüşemez hale gelsinler. Bakalım bugün neler yapacaklar. Hep birlikte izleyeceğiz.

"18.20120321093444.jpg"

****

Beşiktaş'ın yeni başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Fikret Orman Lig TV' deydi. Stüdyoda hakimiyet Galatasaraylı taraftarda olsa bile, o gecenin güzelliği Beşiktaş'ın Manisa'yı 4-1 yenmesiydi. Orman'ın, mutluluğu her halinden belliydi. Bir süre önce TRT'de söylediklerini tekrarladı. Gelir-gider dengeleri ve istikrarın ön plana çıktığını bir kez daha vurguladı. 600 milyon borcun altına girmek fedakarlık istiyor. Bunun cevabını yine kendi verdi; "Katıksız Beşiktaşlıyım". Haydi bakalım, kongre pazar günü. Başarılar. Bir de küçük not düşelim. İki hafta önce CNN TÜRK'te Ertem Şener'in 'Ne derse o' yağı çektiği Faik Gürses'in, 'Tamamdır, Serdar Adalı başkan olmuştur" salvoları ne oldu? Manuel Fernandes isterse, Hugo Almeda ve Ricardo Quaresma biraz oynarsa Kartal'ın neler yapabileceğini anladık. Herkes bu fikirde. Bir başka gerçeği atlamamalı. Roberto Hilbert, takım için çok önemli. Sakatlığı süresince yedi isim denendi. Boşluğu doldurulamadı. Futbola yıldızlar şart. Ancak "Takım oyunu olduğunu" kimse unutmamalı.

***

Avrasya Ekonomi Zirvesi" 11 Nisan Çarşamba günü Lütfi Kırdar'da açılacak. Marmara Grubu'nun organizasyonunun "3 Kıta 1 Deniz" buluşması ise İzmir'de Swiss Otel'de gerçekleşecek. UITP'in -Uluslararası Toplu Taşımalar Birliği- iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Otobüs Konferansı'nın yedincisi 18-20 Nisan'da İstanbul'da. Bu sene ev sahipliğini Özel Halk Otobüsleri Birliği ile İETT yapıyor.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi