• $9,2636
  • €10,796
  • 530.806
  • 1433.5
3 Mart 2012 Cumartesi

Cehalet üstüne

Haber TÜRK'e bayılıyoruz. Önce yanlış isimle kurgu yapıyorlar. Ardından bu hata üstüne tartışma başlatıyorlar. Bu defa konu Condor'du. Yani akbaba. Bir anda atmaca denip, kimlik değişikliği yaptılar. Ardından uydurup, durdular. Kimse uyarmadı mı? Ya da bu kadar cahiller mi? En çok Fehmi Koru'nun sevdiği yırtıcı etobur olan Condor meselesini izlememesine üzüldük.
...
Bilgi yarışmaları da ilginç. En çok 'Kim Milyoner Olmak İster'de hayretler içinde kalıyoruz. Aklınıza hangi bilim dalının profesörü geliyorsa, mutlaka burunüstü çakılıyor. Örneğin kirpiklerin edebiyatta neye benzetildiğinde tercihini 'Ok' yerine 'Kalem'den yana kullanan hocamıza ağzımız açık kaldı. Oysa kalem parmaklara benzetilir. Mesela Emel Sayın'ın parmakları muhteşemdir. Onunkiler için 'Eller, eller' diye dizeler yazıldı. Şarkısı ise ölümsüz besteler arasına girdi.
***
TRT-M'e fazlaca ilgi gösterenlerdeniz. Çok sayıda tutulduğumuz yapım var ki, bunların da sıralaması mevcut. İlk tercihimiz kesinlikle Akşam Sefası. Hani ara sıra hırpalıyorsak bile 'İdeali arama' yüzünden. Her şeyden önce Yönetmen Samim Şenyüz'ü severiz. Eski bir Tercüman'cı olduğunu not düşelim. Araya serpiştirdikleri -Fazlaya kaçmadan- popüler müzik, gençlerin sevgisini kazanıyor. Ayrıca solistler birer yıldız.
...
Klasik TSM yapımları önemli kulvar. Uğur Çınar'ın Nerelerdesiniz'inden önce 'Bir Tatlı Huzur'daki fasılları vardı. Bunlar şimdilerde çoğaldı. Metin Akpınar iyi götürenlerden. 'Ünlülerle Fasıl Keyfi' hafif kalmakta. Dış yapımlardan.
***
EURO 2012'YE DOĞRU, yine canlı yayınla bu kez Karabük Üniversitesi'ndeydi. Doğal olarak Karabükspor Teknik Direktörü Bülent Korkmaz oradaydı. İlhan Mansız'ın gelişini kar engelledi. Gerede'yi geçemediğini öğrendik. Serhan Asker, çalışkanlığıyla başarısını katlamayı sürdürüyor. Yunanistan'dan sonra Çek Cumhuriyeti'nden önemli röportajlar getirmişti. Bunlar, 1976'nın Avrupa Şampiyonu Çekoslovakya'nın -O zaman ülke bölünmemişti- unutulmaz futbolcusu Antonio Panenka'nın dahil olduğu görüntülerle destekledi. Şampiyonluğu kazandıran unutulmaz penaltısı hala 'Bir numara'. Ünlü Alman kaleci Maier'in çaresizliği daha uzun yıllar unutulmayacak gibi. Yakın dönem sporcusu Pavel Kuka'yla söyleşi başka renk unsuruydu. Serhan Asker'in TRT Spor'a hareket getirdiği gerçek.
***
TRT'nin genç yaşına rağmen önemli icracılarından olan Melda Kuyucu Kılıç'ın bu akşam solo konseri var. Saat 20.00'de başlayacak etkinlik, Kartal-Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde.
...
Pop müziğin yenilerinden Gönen, 'Bahsetme' adını verdiği albümüyle hedef kitleyi büyüttü. Gönen'in çalışmasında biri mix 6 beste var. Beğendik.
...
Buyurun Paylaşalım, yeni bölümleriyle TürkMax'ta. Programın moderatörü Belit Özükan'a, yazar ve kişisel dönüşüm uzmanı Aret Vartanyan eşlik etmekte. Yayın hafta içi her gün 16.30-18.45 arasında.

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor

Türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir?