• $13,5855
  • €15,3099
  • 795.346
  • 1951.17
22 Şubat 2012 Çarşamba

Bunlar da ayaklanma

Herkes 28 Şubat'ı karşılamaya hazırlanırken, arada ayaklanmalar unutuluyor. İşte bugün, Talat Aydemir ile Fethi Gürcan'ın Kara Harp Okulu öğrencileriyle başlattığı isyanın -22 Şubat 1962- 50. yılı. Aynı ekibin 21 Mayıs 1963'teki ikinci denemesi ise Aydemir ve Gürcan'ın idamıyla sonuçlandı. 1459 Harp Okulu öğrencisinin ilişkisi kesildi. İki yıl bu askeri eğitim merkezinden mezun verilmedi. Ancak 1965 yılından itibaren yeni teğmenler orduya katılabildi. '22 Şubat'çılar' diye adlandırılan grup ise uzun yıllar TSK'ne hizmet verdi. Örneğin İlker Başbuğ, Işık Koşaner, Hurşit Tolon emekliliklerine kadar görevde bulundular. 21 Mayıs'çıların tamamıysa üniformalarını bir daha giyemedi. Bu bilgi notunu niye yazdığımızı açalım. Mehmet Ali Birand'ın imzasıyla yayınlanan 28 Şubat Belgeseli'ni hazırlayanların hakkının yendiğine inanıyoruz. Rıdvan Akar başta, bu takıma selamlarımızı yollamayı unutmuyoruz.
***
İki yarıspor programını izledik. İlki SkyTÜRK 360'taydı. Korcan Karar 50 Dakika'sına Mustafa Denizli'yi konuk etti. Futbol adamının kahkahalarına biz de katıldık. 'İran'ın nükleer çalışmaları' ile 'Malatya'daki füze koruma kalkanı' hakkındaki sorulara çok güldük. Denizli sonunda dayanamadı ve 'Sen beni diplomatlarla karıştırıyorsun' dedi. Korcan'ın 'Türkiye'ye dönecek misiniz'ine karşılığı 'Oraya yerleşecek halim yok ya' oldu. Anlayacağınız 50 Dakika'nın yapımcısı ilk defa şaşırttı.
...
Pazartesi Gecesi Futbolu'nu beğendik. Coşkun Sabah'ın özel uduyla verdiği müzik ziyafeti güzeldi. Hakan Şükür'le diyaloğu ve arşiv kayıtlarla desteklenen görüntüleri renk unsuruydu. Şükür'ün şarkılara katılımını gören Markus Merk'in 'Sahneye çık' önerisine aldığı cevap espriliydi; 'Aman bir de başıma bundan iş çıkmasın'. Şükür, böylece ekran yorumculuğu yapmamalı kampanyası sürdürenlere cevap vermiş oldu.
***
'Fetih-1453' filmiyle ilgili eleştiriler iki grupta toplandı. Bu işten para kazanan köşe sahipleri teknik eleştiri yapmakta. Başka senaryolardan esinlenmeleri de unutmuyorlar. Bizim yorumumuzu açıkladık; 'Türkiye'ye yararlı'. Gelen okur mesajları ile fikir birliği içindeyiz. Onca e-posta arasında Armağan Üreten'in önerisini aktarıyoruz; 'Yapımcılardan şimdi de 1071 Malazgirt ve 1176 Miryakefalon savaşlarını anlatan filmler bekliyoruz'.
...
'I. Dünya Savaşı'ndan Lozan Barışı'na TRABZON' uluslararası sempozyumu cuma günü yapılıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi'ndeki açılış saat 14.00'te. Rusya ve Azerbaycan'dan uzmanların konuşmacı olacağı seri konferanslarda Kurtuluş Savaşı'ndan Lozan'a uzanan sürede Karadeniz'in verdiği mücadele üzerinde durulacak.
***
Y. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Etkinlikler kitlelere AVM'ler aracılığıyla mı ulaşmaya başladı?' yazısı musikidergisi.net'te. 'Hocam Yılmaz Öztuna'nın ardından' başlıklı anılar muzikoloji.org'da.
...
Joy TÜRK'ün 'Yalnızlık Şarkıları' PASAJ etiketiyle çıktı. 16 seçme şarkıyı seslendirenler arasında Bülent Ortaçgil'den Emre Aydın'a kadar isimler var.
...
Beşiktaşlı Kaya Çilingiroğlu'nun, tuttuğu takımla ilgili eleştirilerini kınayanların sayısı artmakta. Örneğin Hüseyin Akyar'ın yazdıklarının büyük bölümüne aynen katılıyoruz.

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!