• $7,3048
  • €8,7811
  • 404.024
  • 1530.96
06 Ocak 2012 Cuma

Bu silah geri teper

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

12 Eylül'de yapılması planlanan son 'Anayasa değişikliği'nin hedefi meydanda. Sıra geldi '12 Eylül'cülerin yargılanmasına'. Daha önce belirttiğimiz gibi, hukuk yanlışlığına hazırlanılıyor. Öyle veya böyle askeri darbeyi savunacak halimiz yok. Ancak, ihtilali yapanları koruyan o günün anayasası halk oylamasında yüzde 92'nin üstünde kabul görmüştü. Aradan 30 yıl geçtikten sonra 'Vatandaştan onay aldık' deyip, birilerini suçlamak yanlıştan daha büyük yanlış, çıkarmaktır. Kaldı ki biri 90'ına öteki 100'üne dayanan iki kişiyi içeri tıkamazsınız. Merhum Erbakan için düzenlenen kurgu halen yürürlükte. Sadece, biri cumhurbaşkanlığı yapmış iki ihtiyarı moral olarak bitirirsiniz. Süratle mezara yollarsınız.
...
Gelelim iktidar etme konumundakilere. Hiçbir makam kalıcı değildir. Sandıktan başka partilerin de çıkacağını varsayın. Sizin değiştirdiğiniz anayasa maddelerini ters yüz ederlerse ne olacak? Bugün görevde olmayan ya da şaibeden dolayı bırakın bakanlığını milletvekili adayı dahi gösterilmeyenlerin durumunu iyi düşünmelisiniz. 'Bugün 12 Eylül'cüleri cezalandırıyoruz' diye nara atanlar, yarının hesabını iyi yapmalı. Geleceği okuyabilmeli. Her iktidar olanın değiştirdiği anayasalarla, yönetim değişiklikleri 'Kan davasının sürmesine yol açacaktır'. Özetle şu andaki soruşturma ve yargılama safhasına kadar gelen uygulama hukuken yanlış. Biz uyaralım da, yarın silahın geri teptiğini görmesinler. Unutulmasın, halının altına süpürülmüş ne darılar ne mısırlar var.
***
Muhteşem Yüzyıl yeni kanalı Star'da, gerilim filmini aratmayan bölümle devam etti. Eğer, rating sistemi devam etmiş olsa, kesinlikle gecenin değil haftanın birincisiydi. Show TV'nin Yetenek Sizsiniz'i eski programının karşısına sürmesi doğru karardı. En azından izleyici kaybını en aza indirdiler. Burada uyarımız Acun Ilıcalı'ya olacak. Elemelerden daha çarpıcı kayıtlar bulmalıydı. Dilimiz varmıyor ama sahne alanlardan bazıları kasaba panayırından gelmiş gibiydiler.
...
Eyvah Düşüyorum fena başlamadı. Endemol'ün, sunucu olarak ÇGHB'nin 'Boğaç Tiplemesi' ile yıldızlaştırdığı Eser Yenenler'i ekrana sürmesini beğendik. Bilgi yarışmasının eğlenceli hale getirilmesini sevdik. Eser, doğaçlamaya yatkın espri gücüyle, bu tip sunumların aranan ismi olacaktır. Eyvah Düşüyorum ekibine tek uyarımız var. Eğer, kamera yerleştirme imkanı bulunursa, alt kata yuvarlanma sahneleri izlettirilmeli.
***
'Bay İfade' Volkan Akay 10 Ocak Salı günü İstanbul Aydın Üniversitesi'nde. Öğrencilere 'Bir ifade değişir, çok şey değişir, her şey değişir' başlıklı seminer verecek. Düşünün gırgırı.
...
Y. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Sanatta 2012 yılında yapılmaması gerekenler' başlıklı yazısını muzikoloji.org'da okuyabilirsiniz.
...
Müzikotek kaliteli işlere eğilimini devam ettiriyor. Dağhan Baydur'un bestesi İstanbul da CD olarak yayınlandı. Bestenin İngilizcesinin Baydur'un kızı Sara tarafından seslendirilmesi ayrı güzellik. Bu versiyonun adı ise sadece İstanbul. Şarkının öyküsü 1978'lere dayanmakta. Enstrümanlardan vokallere kadar hepsi kaliteli.
...
YERİNDE KARAR: Son görevi, büyük tartışmalara neden olan Mümtaz'er Türköne istifa etti. Böylesi bir karar almasından dolayı kendisini kutluyoruz. Dileriz, bu çıkış 'Atama makamı'nda olanlara ders olur.

<p>Sarı lacivertliler Pelkas'ın attığı gol ile sahadan 1-0 galibiyetle ayrıldı. Akşam Gazetesi Spor

Trabzonspor- Fenerbahçe maç yorumu

Eski telefonunuzu sakın atmayın! İçinden çıkan parçayla bakın ne yaptı

Çorum'da 7 bin 291 litre sahte içki ele geçirildi

İstanbul'da yüzde 50 kapasiteyle kafe ve restoranlar ilk müşterilerini aldı