• $8,2908
  • €10,0869
  • 489.449
  • 1444.87
09 Mart 2011 Çarşamba

Bu nasıl iş kazası?

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Dünkü yazımızda sözünü ettiğimiz Faruk Mercan'ın konuşmasının Sina Koloğlu'nun da dikkatini çekmesine sevindik. Aramızdaki fark, onun daha yumuşak ifade kullanması. 'Yeni akım jurnalcilik'te epey isim türedi. Şöyle bir ekran taraması yapın neler göreceksiniz. Onlarca değil, yüzlercesini bulacaksınız.  Hani bir laf vardır 'İşin içinde kadı var, kime şikayet edeceksin?'

...
İlk defa biri çıkıp, delilsiz içeri alınanların durumu için 'Bu işlerde yol kazası olabilir' dedi. Hem de bu zat Olağanüstü Hal mahkemelerinde görev yapmış savcı. İnsaf ki, insaf. 'Örgütün kasası' denip adamı içeri alıyorlar. Karısına cenazesi teslim ediliyor. Araştırıyorsunuz, garibim Bağ-Kur primlerini ödeyemeyecek durumda. Bu nasıl kasa? Böylesi yol kazalarından epey var. Senelerce hapiste tutacaksınız, ya sonrası? Bıraktık kişisel yıkımı, bir de ailelerin durumu var. Bu işlere sebep olanlar öbür tarafta 'Yüce Mahkeme' olduğuna da mı, inanmıyor?

...
Türkiye öyle hale geldi ki, ülkeyi gerçekten sevenler dahi korku içinde. Şimdi yayınlayacağımız satırlar üst düzey bir bankacının. Eşi önemli sanatçı. Kamplaştığımızı nasıl anlatıyor, beraber okuyalım. Sonra çözüm için çare üretelim:

- Biz eskiden bayramlarımızı, dini günlerimizi veya geleneklerimizi göreneklerimizi gayet güzel kavgasız ve neşe içerisinde yaşardık. 
- Şimdi Ata'ma saygı göstersem, sahip çıksam. Asker çocuğu olduğumu bir yerlerde söylesem. Pis laik, din düşmanı oluyorum. Asker çocuğusun demek. Baban Ergenekoncu mu senin, gibi tavırlar. 'Neden yahu benim babam Türk askeri'. O ne demek oluyor? Benim bildiğim tek Ergenekon, bir Türk destanıdır.
- Oruç tutsam, bayramda kurban kessem veya bayram namazına, cuma namazına gitsem dinci cemaatçi oluyorum. E peki bu neden? Ben dinimin gerekliliklerini de tepki almadan kendimce yerine getirmek istiyorum. Ne cemaati kardeşim?
- Sorarım size ben ne yapayım? Evladıma nasıl gelecek vereceğim? Neleri öğreteceğim? Neleri öğretmeyeceğim? Nelerin doğru, nelerin yanlış olduğunu nasıl anlatacağım? Ben hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğunu karıştırır hale gelmişken, nasıl geleceğimizin teminatı yavrularımıza, ışık tutup eğiteceğim?
- Birileri bana bunun cevabını verirse çok mutlu olurum.

***
Yetenek Sizsiniz'de, hedefe yaklaşılıyor. Önce altışarlı ve sonra ikişerli indirme sistemiyle yarışmacı sayısı azaltılıyor. Arada, farklılık gösterenler var ama, ezici çoğunluğu rapçiler teşkil etmekte. Kesin favorimizi biliyorsunuz.

...
Lale Devri'ne yeni kanalı Fox TV'de bir şeyler oldu. Yeşim eski eniştesinden hamile kaldı. Oysa, o delikanlı başkasıyla evli. Yeni eşiyle kesinlikle 'Halvet olacak'. Necip Efendi, 'Zoraki evliliği'ni kolyelendirdi. Şimdi 'Göğüs çaprazı atmaya' hazırlanıyor. Hanımı ise jigolayla uçuş derslerine başladı. Bu listeyi daha fazla uzatmadan 'Yerli Dallas' diyelim.

...
Mehmet F. Yavuz'un şahsında tüm övgülere teşekkürler. TRT'nin TSM yorumcusu Alp Arslan'ın telefonunu bekliyoruz. Turhan Taşan üstadımızın yazdıklarına minnettarız. Celal Kurt'un e-postasını ayırdık ve güldük. Cumartesi cevabını verebiliriz.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı