• $7,419
  • €9,0402
  • 444.035
  • 1542.85
05 Temmuz 2012 Perşembe

Bu millet sazan mı?

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana bir cümlesiyle gündeme oturdu. Kalkmıyor. Hatta düşürülen jetimiz bile ikinci plana düştü. 'Bu işi Erdoğan çözer' lafı anahtar cümle. Söylediğiniz an Başbakanlık Konutu'nda kabul görüyorsunuz. Yediklerinizi, içtiklerinizi boş veriyoruz. Çıkarken diş kirası olarak değerli ipek fular hediye ediliyor. Etkiyi gördünüz işte, Öcalan Jr. da dayanamadı ve 'Başbakan Erdoğan bu konuyu halledecek tek isimdir' diyerek, randevu kuyruğuna girdi. Zana'nın Başbakan'a söylediklerine bakalım. Hem de madde madde:

1.  Ana dilde eğitim.
2.  Bölgesel özerklik -İçişlerinde otonomi-.
3.  Abdullah Öcalan'a çiftlik evi -Özel hizmetli istiyorlar mı?-

PKK'nın yıllardır dillendirdiklerinden farklı olan ne? Bir yandan 'Silahlar sussun' diyeceksiniz, öbür yandan kalleş pusulara devam. Millet sazan mı? Bu taleplerin sonuncusunun 'Bağımsız Kürdistan' olduğunu bilmeyecek kadar saf mı? Daha düne kadar 'Silahlar güvencemizdir. Asla bırakmayız' diyen Leyla Hanım'ın söylevine sadece 'Sayın Erdoğan çözer'i ilave etmesi, neden bu kadar ses getirdi? Biz söyleyelim; 'Yine dışarıdan birileri düğmeye bastı'. Bu filmi otuz yıldır seyrede seyrede, ezberledik. Yemezler.
***
Bazı ekran sunucularının rengi ve tandansını çoktan öğrendik. Örneğin Şirin Payzın 'Demokrasi havarisi' pişkinliğiyle federasyoncuların sözcüsü konumunda. Payzın varken, 'KCK'lılar niye ekrana çıkarılmıyor' demeye gerek yok. CNN'deki tartışmada sadece bir kişi 'Gelişmeler hakkında Batı Yakası'nın ne düşündüğünü soran var mı?' cümlesini kullandı. Diyarbakır Barosu'nun son Başkanı Mehmet Emin Aktar müthiş. Tam bir ideolog. İstikbali parlak.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun görev süresi yeterse, bir dahaki seçimde CHP saflarında görebiliriz. Galip Ensarioğlu ise gecenin en çok dövüleni oldu. Tek suçu AK Parti Milletvekilliği. Yine de iyi cevaplar verdi. Hepsinden önemlisi sinirlenmemeyi başardı. Saldırıya uğrayan diğer ismin Dr. Murat Yılmaz olduğunu kayda geçelim. Şükran Soner, çözmekte zorlandığımız kişiydi. Onu ulusalcı biliyorduk, yanılmışız. Demek ki, kimilerine fazla konuşmak yaramıyor. Huy değiştiriyor.
***
Kemal Sunal'ın ölüm yıldönümünü hatırlamak Oğuz Haksever'e nasip oldu. Karşısına Prof. Dr. Şükran Eser'i alıp, merhumun bu topluma kazandırdığı değer yargılarını irdeledi. Kazandığı büyük sevginin sebeplerini sıraladılar. Ertem Eğilmez ve Umur Bugay gibi yaratıcıların katkısı ortaya kondu. Düttürü Dünya'ya ayrı parantez açılmasını beğendik.
...
Alp Kırşan'ın bayıla bayıla gittiği bir yarışma programından söz ediş tarzına şaşırdık; 'Survivor, sapık bir format'. Anlaşılan, işi bitince 'Tu kaka' oldu.
...
Eşref Vakti'nin TRT-M'deki tekrarları dahi zevkle izleniyor. Hele onlarla özdeşleşen şarkı 'Gözlerinin yedi rengi'ni söylüyorlarsa.
***
Haliç Köprüsü'ndeki bakım çalışması, açık olan birkaç iskeleyi de kapattırdı. Fener ve Balat'ın yanına Ayvansaray, Sütlüce ve Eyüp eklendi. Dikkat edin tek çalışan Kasımpaşa.
...
Almanya-Katenkirchen'de taksicilik yapan Mustafa Hasar'dan e-posta aldık. Şaşırtan tarafı, Kuşadası'ndan yollaması. İyi tatiller.
...
ÖZEL NOT: Alişan'ın dünkü yazımıza yayın sırasında verdiği cevabı -Kulaklıklı- gördüğümüzü belirtelim. Çok hoştu.

<p>Iraklı yetkililer intihar saldırılarının art arda gerçekleştiğini ve saldırganların Tayaran Meyda

'Bağdat'taki saldırıda DEAŞ ihtimali güçlü'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Rusya'dan görenlerin aklını başından alan kareler

Merve Boluğur yalanlamıştı... Işın Karaca açtı ağzını yumdu gözünü