• $7,5529
  • €9,0567
  • 411.191
  • 1538.04
05 Ocak 2012 Perşembe

Bu daha başlangıç

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Kanal T, Mehmet Aydın döneminden bize armağan. Zaman zaman haberlerde ararlar. 'Günün Konusu' üzerine ukalalık yaptırırlar. Aydın, başka kanala geçti ama galiba unutulmadık. Bu kez Resmiye Eren'in muhatabıyız. Konu Mümtazer Türköne idi. Soru sorulduğu an, Haber TÜRK'teki Söz Sende'yi baştan sona izlediğimizi belirttik. Türköne'nin cevabının medyaya yansıyan şekilde olmadığını söyledik. 'Atatürkçü müsünüz'e verdiği karşılık aynen şöyleydi; 'Bu sorunun bana sorulmasını hakaret kabul ederim'. Yanıt böyleyken, bunu arzu edilen hale getirip, kampanyaya dönüştürmeyi doğru bulmuyoruz. Hatta 'Balçiçek Pamir'in tuzak sorularını yazıp yazmama konusunda tereddüte düştük. Neticede görmeme kararı aldık. İnanın, durumun bu hale geleceğini tahmin ettik. Çünkü, baştan beri Prof. Dr. Mümtazer Türköne'nin Atatürk adı geçen bir kuruma atanmasını onaylamadık. Köşk'ün kararının açıklandığı günkü yazımızı hatırlayınız. Türköne'nin 'Ne niyetine yenirse odur' şeklindeki pek çok cevabı vardı. Mesela 'Laiklik hiç tartışılmamalı. İhtiyaç duyduğumuz sadece özgür akıldır' şeklindeki yorumu bizce daha fazla şıklı. Tıpkı tartışmalı ÖSYM soruları gibi. Geçmişinden bu yana yaptığı zigzaglar ortada. Ülkücü düşünceden başlayıp, ulaştığı noktayı bilmeyen mi kaldı. Bundan sonra daha pek çok polemiğe yol açacağını söylemek falcılık olmaz. O kadar sağa sola çekiştirilecek laflar ediyor ki, büyük kavgalara sebep olacaktır. Mal ortada. Suçlu aranacaksa bu gerçeğe rağmen onu cımbızla bulup, çıkaran tek kişi var; Cumhurbaşkanımız. İnancımıza göre, Sayın Gül yıllar önceden hesaplanmış stratejisini bugün uyguluyor. Yani, Fransızların özlü sözüyle 'Yavaş yavaş hızlı gidiyor'.
***
Hakan Şükür'ün Maraton'da başlaması, polemik peşinde olanlara yeni malzeme çıkardı. Bu çocuğun, 'Ne maaş alıyorsun' sorusuna verdiği cevabı hatırlıyoruz; 'Daha görmedim. Çünkü üç aylığı Somali'ye göndermekle başladık. Bu uygulama devam ediyor'. Durum bu. Biz birini milletvekili yaparken, biriktirdiklerini yesin mantığıyla mı hareket ediyoruz?
***
Şimdi havayı biraz rahatlatalım. TRT M'de Uğur Çınar'ın, Sevinç Erol yönetimindeki TSM programı Nerelerdesiniz'e ortadan takıldık. Seyrettiğimiz yarım saatte, evine konuk olunan bestekarın adı bir kere dahi söylenmedi. Ekrana yazı olarak bindirilmedi. Buna ancak 'Doldur-Boşalt mantığı' diyebiliriz.
...
TSM'ne Akşam Sefası ile devam ettik. Samim Şenyüz'ün ekibi her zamanki gibi muhteşemdi. Muzaffer Sarısözen'i anmayı unutmadılar. İhsan Güvenç merhumun derlemesi 'Urfa'nın bedenleri, çevirin gidenleri'yi olağanüstü icra etti. Ayşe Ekiz, son yılların en önemli Orhan Baba
-Gencebay- yorumcusu olduğunu ispatladı. Bahadır Özüşen'i övmezsek bizim Banu Kurt'tan kınama cezası gelir.
...
Yine TRT-M'de bir THM yapımı olan 'Ezgi Şöleni' şaşırttı. İzzet Altınmeşe ile Bedia Akartürk'ten özel bir Sarısözen kurgusu beklerken, hayal kırıklığına uğradık.
...
Üstad Alaeddin Yavaşca, Marmaris Türk Müziği Derneği korosuyla birlikte konser verecek. 11 Ocak'taki etkinlik Mares Otel'de gerçekleşecek.

<p>İlk etapta atışlarda biraz başarısız olsa da eğitimini  alarak ve kurallara uyarak gerçekleştirdi

Bordo berelinin poligon macerası Zeki Gümüş'le Rastgele'de

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi