• $7,3983
  • €9,0135
  • 441.173
  • 1537.19
16 Ekim 2011 Pazar

Bu da terbiyelisi

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

TRT'nin son yıllardaki en iddialı dizilerinden 'BURASI OSMANLI 1711/ Sır Kanunu' adlı yapımın tanıtımında 'Destan Başlıyor' denmekte. Gösterimden bir gün önce Nişantaşı Citylife Cinema'da yapılacak etkinliğe Genel Müdür İbrahim Şahin de katılacak. Merak ettiğimiz konu, Kamu Yayıncımızın 'Halvet sahneleri'ni nasıl aktaracağı? Neden mi? Muhteşem Yüzyıl'ın yayına girmeden uğradığı toplu saldırıyı hatırlıyoruz. RTÜK'ten Bülent Arınç'a, malum medyanın yazılı ve görseline kadar 'Vurun Hürrem'e' uygulaması yapmışlardı. Padişahların, sadrazamların da insan olduğu akıllardan çıkarılmıştı. Sanırız bu kez aynı kampanya uygulanmayacak. Yapımcı firmanın davetiyesindeki bir özlüsözü aktaracağız:
'Yılana karşı sansar olmak gerekir;
bu yüzden kötüler savaştan,
biz akıldan besleniriz.'
Fim gibi dizi için '7 Cihan böyle bir dostluk, böyle bir aşk, böyle bir sultan, böyle bir Osmanlı görmediniz' lafı da hayli iddialı. İzledikten sonra notunu vereceğiz. Dileriz, her şey umdukları gibi gerçekleşir. Seyirci de mutlu olur. Nasılsa RTÜK'ten yana korku yok. ***
Hava muhalefetinden kaçırdığımız Sahne Biz'i  tekrarında tesadüfen yakaladık. Başlangıcından 10-15 dakikayı izleyemediğimizi de itiraf edelim. Özgür Eren'den başlayalım. Bu dört dörtlük kız görüntüsünü değiştirmişti. 'Esmer bomba gibiydi'.  Sesine kimse bip atamaz. Bora Doran'ın bestesi 'Gül Senin Tenin'i mükemmel okudu. Zafer Albayrak 'Üfledin Söndüm'de iyiydi. Zeynep Başkan yöresi dışından bir Hacı Taşan türküsünü güzel yorumladı. Ömer Hayri Uzun'un şefliğini zaten biliyoruz. Eğer yeni yıldırımlar düşmezse yarın akşam yenisini baştan sona takip ederiz.
...
Orhan Hakalmaz ile Türkü Yolu için kesinlikle isim değişikliği istiyoruz. Sevdiğimiz bir başka isim Sevcan Orhan'la bitmez tükenmez laflamalar içimizi bayılttı -Hiç kusura bakmasınlar-. İki ağustosböceği yakıştırmamıza bu programı izleyenlerin tamamı hak verecektir. Önerimiz 'Az laklak, çok türkü'.
...
Yine TRT M'de 'Düet Gecesi'sini de kaçırmadık. Eda Özülkü ile Ferda Anıl Yarkın'ın gevezelikleri de fena değildi. Hakalmaz-Orhan ikilisine yaklaştılar. En iyisi bunların hepsine birer susturucu takmak. Gerektiğinde açıp kaparsınız.
***
Trabzonspor'u Ankaragücü önünde beğenmedik. CSKA Moskova maçı öncesi moral bozdular. Dileriz, Şampiyonlar Ligi'ndeki önemli oyuna kadar moral-motivasyon düzeltilir. Lig TV'den söz etmişken devam edelim. Bu oluşumun 3. Ekranı Beko Basketbol Ligi'ne ayrıldı. Görev alanlara baktık hepsi ağır top. Murat Murathanoğlu, İsmet Badem, Ali Özsoy, Yiğiter Uluğ ve Nur Germen'li açılış hoştu.
...
Dünya Kadınlar Tenis Şampiyonası'nın 'Player Party' adı verilen toplantısı 23 Ekim'de Çırağan Sarayı'nda. Dünyanın en iyi sekiz kadın tenisçisini ağırlayacak Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç'u şimdiden kutluyoruz. 'TEB BNP Paribas WTA Championships'i İstanbul'a getirebilmek bile başarıydı.

<p>Amerika Birleşik Devletlerinde 46. Başkan Demokrat Lider Joe Biden oldu. </p><p>ABD'de yeni

ABD'de yeni dönem başladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Merve Boluğur yalanlamıştı... Işın Karaca açtı ağzını yumdu gözünü

Binlerce su maymunu taşkın nedeniyle Edirne'ye geldi