• $7,3777
  • €8,9662
  • 442.338
  • 1554.99
27 Temmuz 2012 Cuma

Bu da jürilik

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hani bazı isimler vardır, tüm güzellik yarışmalarında seçicidirler. Baş köşede oturup, not verirler. 'Horoz ölür gözü çöplükte kalır' özlü sözü bunlar içindir. Bizim durumumuz da benzeşmekte. Şöyle bir-iki hatırlatma yapacağız. Londra Olimpiyatları bugün açılıyor ama Bayan Futbolu başladı. Euro-
sport'tan izlediğimiz maçlardan biri ABD-Fransa'ydı. Maça 2-0 yenik başlayan Amerika sonuçta 4-2 kazandı. Kalelerinde yine son ayların gündem güzeli Hope Solo vardı. Bu kızın güzelliğini yazdığımız günün üstünden tam sekiz yıl geçti. Sporun ilaheleri dergilerine malzeme olması zaman aldı. Teniste bir numaraya yükselen Caroline Wozniacki, THY'nın reklam yüzü haline geldi. Dünyayı bilmiyoruz ama medyamızda onun oyunu kadar kıvrımlarını öven ilk yazar yine bizdik. Bu hatırlatmaları çoğaltmak mümkün. Ekranlarımızdaki fıstıkları -Simge Fıstıkoğlu dahil- yakalamakla da ünlendiğimizin farkındayız. Keşfedip, kaleme aldıklarımızın 'Teşekkür mesajları' oldukça fazla. Yazılanları, deşifre etmiyoruz.
***
Sonunda İbreti Ailem'i baştan sona izleme olanağını bulduk. Senaryonun, TRT'de yayınlanan bir mahalle futbolu dizisini hatırlattığını peşinen kayda düşelim. Hatta oradaki bazı oyuncular, burada da oynuyor. Kurgu güzel. Müjdat Gezen'den Altan Erkekli'ye kadar ekip sağlam. Sadece Gezen'in, Erkekli'nin babası rolünü oynaması yadırganıyor. En çok hoşumuza giden futbol esprileri.'Yerli Messi adayı' Yalçın-Sergen'e -Ad ve soyadı değiştirin- uygulanan teste bayıldık. Sonunda 'At yarışını bilmiyor. Manken-Manitaları tanımıyor' dendi ve 'Bundan futbolcu filan olmaz' düşüldü. İbreti Ailem'i seyredilecekler listemize aldık . Bu arada önemli bir soru da yapımcılara; Aynı isim ve yüzleri hatta aynı tipleri diziden diziye monte etmekten rahatsız olmuyor musunuz?'
***
Yeni akım müziklere tutkunluğumuz yok. Kimilerini hiç dinlemeyiz. 'SATTAS Reggae Band'ı bu duygularla, korka korka müzik setine koyduk. Şaşırdık. 12 Parçayı hiç sıkılmadan dinledik. Eskitilmiş adlı daha ilk şarkıda beğendik. Running Away'le CD bitince, bir kez daha başladık. SATTAS'ın diğer başarılı çalışması grup elemanlarının tanıtıldığı modern figürler. Bu kadar hoş tasarımı kimin yaptığının belli olmamasına üzüldük. 'Grafik' denip karşısına yazılan Öykü Gülata'nın eseri mi, bilemiyoruz.
...
FALAN FİLAN'ın yazarı Oben Budak şimdilerde DJ'lik yapmakta. Discoben ismi onu tanıtmaya yetiyor. 35 Yaşında ama medya dünyasında yapmadığı iş kalmadı. Roman yazarlığı ilk. Doğrusu, okumakta zorlandık -Kızmaca yok-. Onun tanımlamasıyla 'Nevrotik bir kadının aşk hayatı ve arayışları' aktarılıyor. Hepsi o kadar.
***
Rıdvan Akar 'Kessen Siyah-Beyaz akar' kardeşimizin e-postasıyla duygulandık. Yazdıklarıyla gururlandık. İnanın gözlerimiz doldu. CNN TÜRK'te yarın yayınlanacak Barış Harekatı programı için 'Film tadında bir savaş öyküsü' diyor. 'Kaçırmayın'ı ilave etmeyi unutmamış. Akar'ın deyimiyle 'Gözümüz yine üstünde olacak'.

<p>Bir önceki PPK toplantısında faizler yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltilmişti. Ekonomistler, Merke

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yılanların yuttukları dev canlılar

Ankara'nın en yaşlı iki kadınına koronavirüs aşısı yapıldı