• $13,4556
  • €15,3617
  • 785.945
  • 2085.76
10 Ocak 2011 Pazartesi

Bu da başka bir Kanuni

Türk Müziği'ne biraz ilgi gösterenler, Prof. Dr. Erol Deran'ı tanırlar. TSM birinci tercihleriyse, kanun çalışına hayrandırlar. Hele elinin tersiyle enstrümanı 'Döver gibi okşayışına' bayılırlar. Ressamlığı ayrı özelliğidir. Hoca'yı Kanal 24'te izledik. Bizden Nağmeler'e yani Dr. Adnan Çoban'a konuktu. Bolca konuşuldu. Çalıp söyleme faslında iş bölümü yapılmıştı. Sololar Dr. Çoban'da, kanunla ilgili gösteri Prof. Dr. Deran'daydı. Merhum bestekar, keman, ud ve tanbur üstadı, Emekli Albay Burhanettin Deran'ın-Erol Deran'ın babası- eserleri geçildi.
...
Baba Deran'ın Ayşe ve Fatma adlı bestelerini bilmeyen var mı? Genleri doğal olarak oğlunda devam etmekte. Müziğimizden Ruşen Kan'lar, daha öncesi Hacı Arif Bey'ler geçti. Ancak, Erol Deran'ı övmeye kelimeler yetmez. İşte bu noktada yıllar evveline ait anımızı aktaracağız. Bir Fransız arkadaşımızın hediye ettiği kasetle Ravi Shankar'ı tanıdık. Hintlilere özgü çalgı Sitar ustası olduğu gibi Gru'ydu-Dini lider-. Dostumuz, 'Bunu dinlerken, sadece şampanya içeceksin' demişti. 'Neden' şeklindeki sorumuza 'Afrodizyak olarak, dünyada böyle koalisyon yok' şeklinde cevap verdi. Denedik. Etkiyi ölçecek çağda değil, çok gençtik. Hediyeye, hediye ile karşılık verdik; 'Erol Deran'dan kanun soloları'. İki gün sonra karşılık geldi. Ne mi? 'Bunu dinlerken, şampanyaya gerek yok'.
...
Tüm Türkiye'nin Kanuni Sultan Süleyman'dan başka şey konuşmadığı günlerdeyiz. Bu yüzden bir başka 'Muhteşem Kanuni'den söz etmek gereğini hissettik. Eğer, söylediklerimize biraz inanıyorsanız Erol Deran'ın CD'lerinden birini mutlaka alın. Bize dua edeceksiniz.
- - -
Muhteşem Yüzyıl'la ilgili tartışmalara kısaca da olsa devam edelim. CNN TÜRK'ün Ne Oluyor'unda, uzmanlar diziden yola çıkıp, okullardaki tarih derslerinin yeniden yazılmasını istediler. Önemli tespitlerden biri, işbaşına gelen her iktidarın 'Kendi tarihini oluşturduğu' şeklindeydi. Resmi tarihin, ideolojiye dönüştürülmesinin başlangıcı olarak Birinci Meşrutiyet öncesi gösterildi. Diğerleri, 'Öykü' olarak nitelendirildi. Prof. Dr. Cemil Koçak'ın şu sözünü önemle kayda geçtik: 'Aslında tarihimizi değil, yarınımızı tartışıyoruz'. Bunca laf arasında bir başka gerçeği atlamayalım. Şirin Payzın, tıpkı bizim gibi ağır grip geçiriyor. Geçmiş olsun.
...
Tarihçi Yavuz Bahadıroğlu'nu beğeniriz. TV NET'teki sohbetlerini kaçırmamaya özen gösteriyoruz. Ancak hiç kusura bakmasın Muhteşem Yüzyıl'ı yerden yere vurduğu konuşmasında diziyi seyretmediğini ağzından kaçırdı. Malatya'daki konferans sırasında, elbise değiştirirken 'Ara sıra baktığını' itiraf etti. Peki sayın Bahadıroğlu'na böylesi kurgu yakıştı mı? Kimi karalamacılardan ne farkı kaldı? Doğrusu üzüldük.
...
Bir örnek de Star Gazetesi'nden verelim. Neler söyledik, neler. Hem arıyorsunuz, hem de sansür uygulayıp, iki cümleye indiriyorsunuz. Gazetecilik bu mu? Bereket, çarpıtma yoktu!
- - -
İstanbul Modern, çağdaş Çin fotoğrafının ustalarından 'Yao Lu'nun Yeni Manzaraları'nı sergiliyor. 18 Ocak'ta başlayacak etkinlik 22 Mayıs akşamına kadar devam edecek.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi