• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
22 Kasım 2011 Salı

Bosuna kürek

Gaziantep'ten Eczacı Refik Özdinç'in e-postası tüm bedelli askerlik karşıtlarının sözcüsü. Tepkiler boşuna. Bugün veya yarın yaş ve ödenecek miktar açıklanacak. Sebebi ortada; 'Bütçede açık kapatma'. Her şey satıldı. 2-B arazileri sırada. Geriye bir tek THY kaldı. Ondan sonra 'Siz sağ, biz selamet'. Gelelim Özdinç'in yazdıklarına. Bir kısmını sizlerle paylaşalım istiyoruz.
Sayın Ayeri,
. Askerlikte bedelli ve kısaltma konusu Türkiye'nin bitmeyen senfonilerinden biri. Her hükümet tarafından pişirilir. Askerlik olayını sadece ekonomik gerekçelerle ya da işgücünün pasifize edilmesiyle inceleyenler - Benim katılmadığım- paralı askerlik ya da profesyonel orduyu tek seçenek olarak ortaya atmakta. Orduları tamamen profesyonel olan ülkeler sömürgeci, istilacıdır. Bizim ordumuz ise vatan savunması ya da milli vazifelerle görevlidir. Bizim askerimiz yurtseverdir, öyle olmak, öyle eğitilmek durumundadır. Ordumuzun elbette uzman profesyonel kadroları vardır. Gerekirse buna ek kurumlar, kadrolar eklenebilir.
. Sayın Ayeri benim en çok üzerinde durmak istediğim konu zorunlu askerliğin vatandaşlık bilincine yapacağı katkıdır. Süresi daha kısa olmalı. Ancak her Türk genci gecikmeden bu görevi yapmalı. Akademik eğitim için bazı kolaylıklar sağlanabilir. Ancak hiçbir genç ben kaçarım yaşım da 30 olunca yırtarım diyememeli. Her genç bu görevi şerefle yapmalı. Askerlik anılarını anlatmak her Türk erkeğinin kaliteli geyiği olmaya devam etmeli.
. Ülkemizin her köşesinden gelip kişiliğine ekler yapacak gençlerimiz birarada eşit şartlarda eğitim görmeli ve vatan sevgisi, vatandaşlık bilinci içselleşmelidir. Zorunlu askerliğin en önemli katkısının bu olduğu inancındayım. Aynı vatanın sahipleri, aynı milletin -Etnik veya dinsel hiçbir şey düşünmeden- mensupları olarak buna mecbur olduğumuzu düşünüyorum.
...
Diğer mail yollayan ve telefonla arayan yüzlerce kişinin duygularına tercüman olduk. M. Kemal Aktoprak'ın e-postasından küçük bir bölümü de buraya monte edeceğiz:
'Bu ülkede insanları bir tek asker ocağında eşit bilirdik. Artık o da yalan oldu. Bundan sonra söylenecek şey 'Garibana vatan sağolsun, Kalantora canın sağ olsun'. Öte yandan Yrd. Doç. Dr. Ömer Arslan Kalafatçılar'ın Vicdani Ret'çilere bedduasına bayıldık. İhaleyi kene, fare ve hamamböceklerine yıkma esprisi hoş.
***
Frankfurt'tan Ali Cenap Gümüşcüoğlu, Cumhurbaşkanı Gül'ün İngiltere Kraliçesi ile görüntüsüne takmış vaziyette. 'Sayın Gül'ün gri papyonunu beğenmediğini' ifade ediyor. 'Atatürk'ün zevk ve tarzının yanına bile yaklaşamıyorlar' diyor.
...
Engin Balim'in övgüleriyle gururlandık:
'Siz bizim Atatürk gençliğinin baş tacısınız. Çöldeki vaha gibi bu kirli medya içinde sığınılacak bir limansınız. Gerisi hikaye. Yalnızca doğruları yazıyorsunuz. Parti içinde kimle görüşsem 'Kemal Bey rezalet gidiyor' diyor. Anımsarsınız 'CHP'de 2. Can Dündar vakası Kılıçdaroğlu' yazımı koymuştunuz. İşte o benim, sizin tarafınızdan göğsüme takılan şeref madalyamdır'.
***
Fatih Türkmenoğlu'nun Atina'dan bize ve Mesut Yar'a yolladığı selamı atlamışız. Yeğenimiz uyarınca, internetten izledik. 'Hayat Gezince Güzel'i seviyoruz.
...
O Ses Türkiye'nin elemelerini kaçırmıyoruz. Bu defa da müthişti. Kesinlikle şu kanıya vardık; 'Çok iyi sesler kazanacağız'. Yarışma sonlanınca en çok özleyeceğimiz, jürinin didişmeleri olacak.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak