• $7,3996
  • €8,9788
  • 441.947
  • 1541.46
05 Mayıs 2011 Perşembe

Biraz dertleşme

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Yığınla kitap, CD ve hepsinden önemlisi, gelen mesajlar. Bir kısmına bile yer bulabilmek için çırpınıyoruz. Örneğin Ahmet Vefik Alp'inki hoş. Mütevazi. Küçük bir sansürle yayınlıyoruz:
'Teşekkürler Burhan Bey, programdan bir gece evvel TV'lerdeki malum kanal projesi çılgınlığı nedeniyle 3 saat uyuyabilmiştim, çok kötüydüm. Sayın Başbakan'ımızın açıklamasından sonra hükümet cephesinden en yetkili bakan tartışmayı kabul etmişti. Taha Bey'in -Akyol- başarısı tabii. Belki de Başbakan'ın izni alınmıştır. Bu nedenle değerli bakanımıza 'Kadife eldivenle' vurmayı tercih ettim. Vakit nedeniyle proje hakkında pek çok önemli hususu da dile getirme imkanı olmadı. Ancak mesajın alındığı anlaşılıyor'.
...
Sender Sayın, bir bayan yazarımıza yolladığı e-postayı, bize de yönlendirdi. Benzer uygulamaları sıkça görmekteyiz. İtiraf etmeliyiz ki, bu konularda 'Üçüncü şahıs' olmak istemiyoruz.
...
Diziler konusunda eleştiriler çok fazla. En fazla şikayet TNT'den. Yabancı yapımların 'Yok denecek' hale getirilmesini protestolar hız kesmiyor.
***
'İmha Planı' ya da diğer adıyla 'Medya Nasıl Çökertildi'yi okuduktan sonra Oray Eğin adına endişelendik. Yanlış anlaşılmasın, Türkiye'deyken değil, çok sevdiği Amerika'da iken. Kitaptaki tek örnek dahi yeter; 'Yasemin Çongar'ın Özel Tarihi'. Bu bayan hakkındaki bizim bilgilerimiz, Richard Holbrooke'un evinde oturmasından çok öncesine dayanmakta. Tıpkı Derya Sazak'ın, Hudson Institute'de çalışan oğlu Onur Sazak'ın başlangıcı gibi, Çongar'ın epey derin geçmişi var. İmha Planı, kesinlikle Türk Medyası'nın bugünlere geliş hikayesidir. Gerçek bir ortak yapım. ABD'nin katkısı fazla.
...
Cumartesi günü Rıfat Ilgaz'ın 100. Doğum Günü. Ilgaz'ı sadece Hababam Sınıfı'ndan ibaret olduğunu sananlar yanılgıda. Şiir, roman, öykü, tiyatro oyunu, anı, makale... Ayrıca 'Basın Şeref Kartı' sahibiydi. Onu 'Son Şiirim' adlı 19 Kasım 1991'de kaleme aldığı dizeleriyle anıyoruz.
'Elim birine değsin,
Isıtayım üşüdüyse.
Boşa gitmesin,
Son sıcaklığım!'
...
'Gerçek Açıklamalar' adlı kitabıyla diasporaya en net cevabı veren Edvard Taşçı - Edward Tashji- yarın anılıyor. New York 'Türk Evi'ndeki toplantının başlangıç saati, yerel saatle 18.30. Biz de, Taşçı'ya 'Toprağı bol olsun' diyoruz.
...
'Atatürk ve Kitap', Prof. Dr. Hikmet Özdemir'in. 'Türk Kütüphaneciler Derneği'nce yayınlanan çalışma için araştırma demek daha uygun. Büyük Ata'nın okudukları arasında 161 dini çalışma bulunduğunu belirtelim de bazıları utansın.
***
İrep Çakır'ı soyadı Güner iken muhabir olarak tanıdık. Şimdilerde TRT TÜRK'te izliyoruz. Hafta içi her gün saat 21.00'de karşımızda. Seçim Akademisi'nin moderatörü Zafer Elgin'i de kutlamayı unutmuyoruz. Daha ilk seyrimizde beğendik.

<h3>Başkan Erdoğan'dan esnafa kredi müjdesi</h3><h3>6 AY ERTELENECEK</h3><p>Başkan Erdoğan, Halkbank

25 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yüksek Hızlı Tren testlerini yapan tren Sivas'a geldi

Haftanın yalanları