• $9,2441
  • €10,7929
  • 530.978
  • 1432.8
27 Mart 2012 Salı

Biraz ciddiyet

CNN TÜRK'te Emre Tilev heyecan pompalıyor; 'Federasyon önemli karar aldı. Biz biliyoruz da, onların açıklamasını bekliyoruz. 10.00'da duyuracağız'. Haber bekler mi? 'Kim önce geçecek' deyip, kanal turuna çıktık. En azından altyazı umuyoruz. Tilev'in randevu saati geldi. Sonuç, 'Futboldaki Play-Off'un adını değiştirmişler'. İsmi Süper Final'e dönüştürülmüş. Fark ne? İkisi de Türkçe değil. Kelimelerin eskisi ve yenisi hep yabancı kökenli. Bu saçmalıkta Emre'nin kabahati var mı? Ertem Şener herkesi kendine çevirdi. Kaba deyimle; 'Bozdu'. Yeri geldi CNN TÜRK yönetimine bir başka uyarıda bulunmak istiyoruz. Ekranın alt köşesinde borsadan dövize kadar yer veriliyor. Arada saati görüyoruz. Bu uygulama tatil günlerinde de devam etmekte. Önerimiz, saat ve dakikaya daha fazla zaman ayırmak. Tıpkı NTV gibi. Doğrusunu onlar yapıyorlar. İşe, okula gidecekler kafalarındaki soruya anında cevap alıyorlar.
***
Nasılsa sallamaz ama Sayın Başbakan Vekilimize mesaj yollayacağız. 'Şeyini şey ettiğimin şeyi'ne rahmet okutacak yeni çıkışta bulundu. Son seçim bölgesi Bursa'nın mahalli basını ve yerel gazetecisine zılgıt çekti. '22 Nisan'daki AK Parti İl Kongresi'ne 'Başbakan gelmiyor' manşetine verdi, veriştirdi:
'Nereden çıktı bu adam? Doğru düzgün kongre yapmaya çalışıyor, diye bana çakmaya uğraşıyorsun. Bana çakılmaz arkadaş. Ayağını denk al. 22 Nisan'dan sonra seninle daha rahat konuşuruz.'
Bu çıkışı birlikte yorumlayalım. İki şıklı hale getirip ÖYS sorusuna dönüştürelim:
a)  Ne yapıp edip, Başbakan'ı 22 Nisan'daki AK Parti Bursa İl Kongresi'ne getirecek.
b)  Eğer Erdoğan'ı getiremezse, bu manşeti atanların ayağına sıkacak.
Tercihinizi bekliyoruz. Üçüncü olasılığınız varsa, onu da istiyoruz. Lütfen diğer cemaate yaptığı yağcılığa bulaşmayın.
***
Küçük bir spor turu atacağız. Öncelik Fenerbahçeli bayan voleybolcularda. Bakü'deki dörtlü finali kazanıp, 'Şampiyonlar Ligi Şampiyonu' oldular. Yayını mutlulukla izledik. Sarı-Lacivertli camianın sevincine ortak olduk. Ali Koç'un acemi TRT muhabiri Emrah'a yardımcı oluşunu sevdik. Hatta, takımın antrenörünü itişine kızıp, fırçalayışını beğendik. En çok Cihan Kamer'e güldük. 'Kupayı Başkanımız Aziz Yıldırım'a ithaf ediyoruz' deyişini, günah çıkartmak olarak kabullendik.
...
Fikret Orman, Beşiktaş'ın 33. Başkanı. Aday adayları arasında bizim de tercihimizdi. Ateşten gömlek giydi. Batırılmış, gelecek yılları ipotek edilmiş kulübü ayağa kaldırmak mucizelere kalıyor. Bir de olağan- üstü dayanışmaya.
...
Cüneyt Çakır'ı beğenenlerden değiliz. Ancak bu kadar kötü yönetimini hiç görmemiştik. Verdiği tek doğru karar penaltıydı. Ekran ve radyo eleştirmenleri ise felaket. Fenerbahçe maçında Bursa'nın biri üst direğe, diğeri direk dibine gelen toplarını fark edemeyenler oturup, konuşabiliyor. Metin Şentürk bile bunlardan başarılı.
***
TRT-M'deki 'Hatıralar Sarmış Dört Bir Yanımı' dış yapım. Niran Ünsal ağır top pozunda. Son programda Melih Kibar anıldı. Coşkun Demir icracıydı. Yılların ismi Şevket Uğurluer ise 'Konu mankeni'. Bu nasıl kurgu? Bir ustaya bu saygısızlık yapılır mı?
...
Türk Ocakları'nın 100. Yıl Konseri canlı olarak TRT-M'den yayınlandı. Değer verip, bunu akıl edenleri tebrik ediyoruz.

<p>Bu görüntüler Dışişleri Bakanı  Çavuşoğlu'nun ailesine ait değil gazeteci Barış Yarkadaş'ın buna

CHP'nin çamur at stratejisi

Astronotların diğer gezegenlerde kullanması için motosiklet tasarlandı

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi