• $15,8421
  • €16,7264
  • 931.749
  • 2403.4
5 Nisan 2012 Perşembe

Bir zamanlar

Seksenler'in son bölümü bizi daha eskilere taşıdı. 1960 öncesine kadar gittik. Halıların sokakta dövüldüğü, yorgan içlerinin hallaçlara attırıldığı günleri hatırladık. Şimdi halı yıkama fabrikaları var. Hele mahallelinin kamyona doluşup mesire yerlerine gittiklerini bizim kuşak unutmaz. Sobayı kaldırma ritüeldi. Baharla birlikte, tüm evler temizlenirdi. Dizide, 'Uskumru tutun' talimatı tek yanlıştı. Bu balığı yok edeli yarım asır oldu. Zaten, dizidekilere bakıyoruz, hepsi istavrit. Şimdilerde 'Uskumru çirozları' fotoğraflarda artık.
...
Bir nostalji de 24'ün 'Güzel Oyun'unda yaşadık. Kemal Belgin Babıali'yi anlatırken, birlikte çalıştığımız günleri anımsadık. Belgin, iyi futbol oynardı. Hep, karşı takımlarda kapıştık. Ömer Üründül'den Yemen Ekşioğlu'na kadar spor basınımızın tanınmışları bu işi gelenek haline getirmiştik. İslam Çupi'li yıllar ve Necmi Tanyolaç Büyüğümüzün -Acil şifalar diliyoruz- yaratıcılığı unutulmaz. Sevgili Belgin'in hatırlamada zorlandığı maça katkıda bulunalım. Sözünü ettiği İnönü'deki ilk gece maçıydı. Kasımpaşa ilk yarıyı 'Çolak Yılmaz'ın golleriyle 2-0 önde bitirmişti. Fenerbahçe ikinci devre 3 gol atıp, galibiyeti sağlamıştı. Lefter'leri, Metin Oktay'ları seyredebilen nesil gerçekten şanslıydı. Son olarak ekranlara, Kemal Belgin'le arada bir de olsa geçmiş turu yapmalarını öneriyoruz.
***
Volkan Akay'ın Bay İfade'liğinin bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyoruz. Beğeneceğinizi sanıyoruz:
'Sayın Başbakan'ımızın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na abaküs tavsiyesine binaen, az sözcüklü, korkunç mizah melekelerim beni dürttü. Bu cihetle bazı tavsiyelerim olacak:
l Enerji Bakanı Taner Yıldız'a Leeee cetveli tavsiye ediyorum, son zamlarla ne kadar giriş yapıldığını kolay ölçer.
l Sayın Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na abaküs ile birlikte pergel tavsiye ediyorum. Daralan çapını yeniden değerlendirmesinde yarar var.
l Üzerinde her şeklin olduğu bir cetvel vardı; şablonlu cetvel. Son Meclis raundundan sonra sanırım Mehmet Metiner fazlasıyla hak etti onu.
l Oyun Hamuru'nu Şamil Tayyar'a, hayatının sonuna kadar oynaması için bedava yolluyorum.
l Okan Bayülgen'e Origami Kağıtları'nı verelim. Kendi kendine yapsın bozsun. 'Ben bunu yaptım kimse anlamadı' deyip hayıflansın.
l Makrome İplikleri'ni garibim Yiğit Bulut'a postalayalım. Kaderinin, ağlarını nasıl ördüğünü hiç unutmasın.
l Delgeç'i, özel yetkili savcılara verelim.
l Gönye'yi muhalefete postalayalım. Gerçekleri görsünler ve her şeye istemezük demesinler.
l Fasulye'yi Sayın Devlet Bahçeli hocama kabul buyurursa takdim etmek isterim. Zira seçim döneminde meşhurdur onun oy hesapları.
l  iPad'ı kime versek acaba?'
***
ÖZEL NOT: Sayın Nazlı Ilıcak'ın CNN TÜRK'te 12 Eylül'le ilgili konuşması sırasında bizden söz etmesini izledik. Yazısını koymadığımızı itirafına teşekkür ediyoruz. Sonuçta yurtdışından dönen Kemal Bey tarafından bir-iki küçük değişiklikle o yazı gazeteye girmişti. Hatta bize telefon edip 'Abarttığın kadar değil' demişti. Neticeyi bilmeyenler için hatırlatalım. Askeri Yönetim, Tercüman'ı süresiz kapatmıştı. Bizim yaptığımız, tehlikeyi görüp, gazeteyi koruma refleksiydi. Maalesef haklı çıktık. Grup battı. Turgut Sunalp -Yalı İlişkisi'ne ise değinmiyoruz.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...